ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
ادبیات
فراخوان مقاله دوفصلنامه علمی‌تخصصی «جستارهای ادب عربی»

مسئول اداره نشر و تولیدات علمی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان گفت: دو فصلنامه علمی‌تخصصی «جستارهای ادب عربی» برای انتشار اولین شماره خود، از مقالات اساتید و پژوهشگران حوزه و دانشگاه استقبال می‌کند.

۹۸/۰۶/۱۴
دعای روز بیست و دوم ماه رمضان + شرح

«اللهُمَّ افْتَحْ لى فیهِ ابْوابَ فَضْلِکَ، وَانْزِلْ عَلَىَّ فیهِ‏ بَرَکاتِکَ، وَوَفِّقْنى‏ فیهِ لِمُوجِباتِ مَرْضاتِکَ، وَاسْکِنّى‏ فیهِ بُحْبُوحاتِ‏ جَنَّاتِکَ، یا مُجیبَ دَعْوَةِ الْمُضْطَرّینَ؛

۹۸/۰۳/۰۷
3 دی، مسابقه آنلاین صرف کاربردی برگزار می شود/ ثبت نام از طریق www.masirtalabe.ir

مسابقه آنلاین صرف کاربردی از سوی مرکز رشد و توانمندی حوزه علمیه خراسان و مدرسه علمیه سیادت ویژه طلاب سطح یک این حوزه 3 دی ماه 97 برگزار می شود.

۹۷/۱۰/۰۱
سنجش و ارزیابی اساتید ادبیات عرب حوزه علمیه خراسان

مسئول اداره سطح ۲ و ۳ معاونت آموزش حوزه علمیه خراسان از سنجش و ارزیابی علمی و تخصصی ۶۰ نفر از اساتید ادبیات عرب حوزه علمیه خراسان در سه سطح صرف، نحو و بلاغت به منظور تمدید مجوز تدریس خبر داد.

۹۷/۰۷/۲۸
گزارش تصویری/ دوره دانش افزایی اساتید منطق و ادبیات عرب

دوره دانش افزایی اساتید منطق و ادبیات عرب به همت اداره امور اساتید معاونت آموزش حوزه علمیه خراسان در مدرسه علمیه عالی نواب برگزار شد. عکس: رضا ارقا

۹۷/۰۷/۲۷
طرح ادیب؛ بهانه ای برای تلالو مشعل ادبیات عرب در حوزه کهن خراسان

طرح ادیب؛ بهانه ای برای تلألو مشعل ادبیات عرب و دیگر علوم راهبردی در حوزه علمیه زکهن خراسان است که در حال حاضر در مجتمع فرهنگی آموزشی حضرت جواد الائمه(علیه السلام) در گلبهار برگزار می شود.

۹۷/۰۴/۱۷
حضور بیش از 700 طلبه برادر مدارس علمیه خراسان رضوی در طرح ادیب

مدیر آموزش وبرنامه ریزی معاونت آموزش حوزه علمیه خراسان اعلام کرد: طرح ادیب در قالب کارگاه‌های کاربردی ادبیات عرب با حضور بیش از 700 طلبه برادر مدارس علمیه خراسان رضوی در اردوگاه جوادالائمه(ع) گلبهار برگزار می شود.

۹۷/۰۴/۰۸
نشست دانش افزایی اساتید بلاغت برگزار شد

سلسله نشست های دانش افزایی اساتید بلاغت در سال جدید نیز ادامه دارد که اولین جلسه آن برگزار گردید.

۹۷/۰۱/۲۸
فایده نهایی بلاغت، کلام شناسی اهل بیت (علیهم السلام) است

مدیر گروه بلاغت مرکز تدوین متون درسی حوزه علمیه قم عنوان کرد: اگر طلبه ما در مقام تبلیغ بتواند کلام اهل بیت (علیهم السلام) را به خوبی تفسیر کند، علاوه بر این که خود به لحاظ اعتقادی تقویت می شود، به تدیّن و ارتقاء اعتقادات جامعه نیز کمک کرده است.

۹۶/۱۲/۱۰
بایدها و نبایدهای ترجمه قرآن

حجت الاسلام والمسلمین ملکی ابراز کرد: ترجمه تفسیری و توضیحی قرآن باید نمایش دهنده مجموعه های منسجم معنایی باشد تا خواننده با کلّی منسجم مواجه شود و پیام های آیه ها را زیر چتر پیامی عام تر دریابد.

۹۶/۱۱/۱۹
تفاوت های نحو و بلاغت در کارگاه دانش افزایی اساتید عرب بررسی شد

نحو در حوزه قواعد و بلاغت در حوزه اجرای این قواعد است و ملاک در صحت علم نحو قواعد از پیش تعیین شده است در حالی که ملاک در صحت علم بلاغت اقتضای مقام می باشد.

۹۶/۱۰/۱۵
کارگاه بلاغت در طرح دانش افزایی اساتید ادبیات عرب برگزار شد

منبع شناسی، معرفی متون بلاغت در سطوح مختلف، ادات تأکید، جمله اسمیه، قاعده زیاده المبانی تدل علی زیاده المعانی، ساختار علم بلاغت و معانی و بدیع، از جمله موضوعات مطرح شده در این کارگاه بود.

۹۶/۱۰/۰۸
بلاغت بر علوم ادبی حاکمیت دارد/ تأکید بر شکل و قالب ارائه مطلب در کارگاه های علمی

مدیر گروه بلاغت مرکز تدوین متون درسی حوزه علمیه قم: بلاغت بر علوم ادبی حاکمیت دارد و بدون آن علوم ادبیات عرب ابتر و ناقص است.

۹۶/۰۹/۲۴
برگزاری نشست اساتید ادبیات عرب با موضوع نقد کتاب «الکافی فی المفردات»

نشست اساتید ادبیات عرب با موضوع نقد کتاب «الکافی فی المفردات» به همت اداره اموراساتید معاونت آموزش حوزه علمیه خراسان و مدرسه ادبیات عرب در مدرسه علمیه عالی نواب برگزار شد.

۹۶/۰۸/۱۵
نشست اساتید ادبیات عرب با موضوع نقد کتاب «الکافی فی المفردات» برگزار شد

نشست اساتید ادبیات عرب با موضوع نقد کتاب«الکافی فی المفردات» در مدرسه علمیه عالی نواب برگزار شد.

۹۶/۰۸/۱۴
بالا
--%>