نسخه آزمایشی  
یادداشت و تحلیل
راهپیمایی اربعین، نماد شور و شعور در مذهب تشیع

پاسداشت یاد و نیز عمل به سیره شهدای کربلا، هر سال از چند هفته مانده به اربعین حسینی در قالب پیاده‌روی به سمت کربلای معلا نمایان می‌شود و این حرکت از همان سال اول با پیاده‌روی کاروان اهل‌بیت(ع) امام آغاز شده و در طول تاریخ با زحماتی که علمای شیعه کشیده‌اند، ماندگار شده و هر سال پرشورتر می‌شود.

۹۸/۰۷/۲۵
بازدید مدیر حوزه علمیه خراسان از نمایشگاه تخصصی کتب حوزوی و گپ‌وگفت با غرفه‌داران و طلاب

مدیر حوزه علمیه خراسان در بازدیدی 3ساعته از پنجمین نمایشگاه تخصصی کتب حوزوی و معارف اسلامی، گپ‌و‌گفت دوستانه‌ای با غرفه‌داران و بازدیدکنندگان داشتند که در این گزارش خواهیم خواند.

۹۸/۰۷/۱۴
سخت تر از روز عاشورا (روز سوم)

گرچه مصیبت های روز عاشورا بسیار سخت و اندوه بار است اما سخت‌تر از روز عاشورا بر خاندان رسول خدا صلی الله علیه و اله حوادثی بود که در شام گذشت، ماجرای اسارت زنان و دختران اهل بیت رسول خدا صلی الله علیه واله آنچنان سخت بود که وقتی از امام سجاد علیه السلام پرسیدند: سخت ترین مصائب شما در سفر کربلا کجا بود؟ ایشان در پاسخ سه بار فرمودند: «الشّام، الشّام، الشّام»

۹۸/۰۶/۱۲
مباهله پیامبر اسلام(ص) با مسیحیان نجران

24 ذی‌الحجه روزی که حقانیت اسلام و حقانیت پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت مطهرشان بر همگان آشکار شد.

۹۸/۰۶/۰۳
هیئت های اندیشه ورز پاسخگوی مسائل حوزه، جامعه و نظام اسلامی

حوزه علمیه خراسان به عنوان حوزه تحولی و انقلابی هم اکنون شش هیئت اندیشه ورز را با هدف پاسخگویی به مسائل حوزه، جامعه و نظام اسلامی تشکیل داده است.

۹۸/۰۶/۰۱
غدیر و انقلاب اسلامی ایران

اسلام و هدایت و نور آن فقط برای کسانی نیست که در آن وقت حضور داشتند، بلکه برای همه و برای همیشه است: «و اخرین منهم لما یلحقوا بهم». انقلاب اسلامی شروع یک راه پرافتخار و سعادت‌بخش بود.

۹۸/۰۵/۲۸
غدیر وسیله وحدت اسلامی

مسئله‌ی امامت و مسئله‌ی ولایت و زنده نگهداشتن غدیر، به یک معنا زنده نگه داشتن اسلام است.

۹۸/۰۵/۲۶
آزمون ابراهیم

عید قربان، روز بزرگ آزمون بندگی و یکتاپرستی و شکست بزرگِ شیطان، روز ایثار و از خود گذشتگی، روز نجابت، وقار و ایثار اسماعیل و پیروزی ابراهیم در آزمون بزرگ الهی است.

۹۸/۰۵/۲۰
فرصت عرفه

درباره عرفه روايت شده است كه دعاى خير در آن مستجاب است و كسى كه در آن به فرمانبردارى خداى متعال مشغول شود پاداش صد و هفتاد سال را دارد.

۹۸/۰۵/۲۰
حضور با برکت مراجع موجب بهره مندی طلاب مشهد در ایام تابستان

فرصت‌هایی مانند حضور تابستانی مراجع عظام تقلید باعث ممتاز بودن حوزه علمی شهر مشهد شده است.

۹۸/۰۵/۱۸
امام باقر(ع)، بنیانگذار اجتهاد

نخستین بار این تلاش علمی ـ به معنای مصطلح و امروزی آن ـ توسط چه کسی انجام شد و در واقع، چه کسی باب اجتهاد را گشود و با تمسک به اصول، آن را تبیین نمود؟

۹۸/۰۵/۱۷
بالا