امروز: پنج‌شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

پژوهش زیر ساخت همه فعالیت های حوزوی است


مدیر حوزه علمیه خراسان بیان کرد: پژوهش، جریان واکاوی علمی و نظام مندی است که زیر ساخت همه فعالیت های حوزوی را تشکیل می دهد.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، آیت الله سیدمصباح عاملی در اجلاسیه سراسری مسئولان پژوهش مدارس علمیه خراسان در مدرسه علمیه عالی نواب با اشاره به اینکه زیر ساخت همه کارهای حوزوی پژوهش است، اظهار داشت: طلبه تازه وارد باید از ابتدای ورود به حوزه علمیه با پژوهش آشنا شود تا روح اجتهاد در وی به وجود بیاید.

مدير حوزه علمیه خراسان با تاکید بر ماهیت شناسی پژوهش، خاطرنشان کرد: پژوهش، جریان واکاوی علمی و نظام مندی است که زیر ساخت همه فعالیت های حوزوی را تشکیل داده و به نیازهای نظام دینی و جامعه اسلامی پاسخ می دهد.
آیت الله عاملی با بیان اینکه پژوهش باید در قالب حرکتی نظام مند و منسجم صورت بگیرد تا خروجی و محصول مورد نیاز را حاصل کند، ابراز کرد: خداوند متعال در قرآن کریم تاکید دارد که همه حرکت ها باید در جریان باشد همانند نماز که به جماعت خوانده می شود.
مدیر حوزه علمیه خراسان با اشاره به ترویج فرهنگ پژوهش ادامه داد: وقتی صحبت از یک حرکت جریان ساز تحولی و نظام مند در دین می شود باید همه حرکت ها و جریان ها با هم گره بخورند و با تشکیل یک نظام، از فرد گرایی و پراکنده نگری دوری کنیم.
آیت الله عاملی حرکت به صورت جمعی را لازمه تحقق هم افزایی برشمرد و مطرح کرد: با توجه به تفسیر آیه «واعتصموا به حبل الله جمیعا و لا تفرقوا» توسط رهبر معظم انقلاب، تکیه بر «حبل الله» نیست بلکه تکیه اصلی بر «جمیعا» است، باید همه حرکت های دینی، علمی، سیاسی، عبادی و ... را به صورت جمعی و گروهی تعریف کرد.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان ابراز داشت: اگر بخواهیم سرنوشت حوزه علمیه به عنوان یک تحول تاریخی شکل بگیرد باید حرکت جمعی داشته باشیم؛ جریان تحولی زیر ساخت همه فعالیت های حوزوی را در بر دارد.
آیت الله عاملی با تاکید بر اینکه بحث تحول در پژوهش شامل هدف، محتوا و سطوح مختلف است که با موضوع شناسی و اولویت بندی به تحقق می رسد، اظهار کرد: ما باید کارمان روزآمد و کارآمد باشد و با تکیه بر پژوهش در موضوعات مختلف  فکری، دینی، آشنایی با جریان های سیاسی و نحله های مذهبی و ... با در نظر گرفتن اولویت، حرکت کنیم.
نظام سازی لازمه حرکت های حوزوی
مدیر حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه اجتهاد یک حرکت پژوهشی منسجم و نظام مند است در ادامه گفت: پس از اعطای حکم مقام معظم رهبری به شورای عالی حوزه علمیه خراسان بحث نظام سازی به صورت جدی در این حوزه مورد تاکید قرار گرفت.
آیت الله عاملی با اشاره به تدوین نظام جامع آموزشی در ماه های اخیر، خاطرنشان کرد: این نظام همانند یک پازل است که با اتحاد و تجمیع همه فعالیت ها می تواند یک تصویر هدفمند و شاکله درست با یک ساختار کامل را نشان دهد.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان تشریح کرد: نظام جامع آموزشی تک ساحتی نیست و همانطور که آموزش، تهذیب، فرهنگ، تبلیغ و ... در این نظام با پژوهش در آمیخته است، پژوهش نیز باید با تکیه بر آنها حرکت کرد.
چهل هزار روحانی فعال تا پنج سال آینده
آیت الله عاملی با بیان اینکه باید تا پنج سال آینده چهل هزار روحانی فعال داشته باشیم، خطاب به مسئولان پژوهش اذعان کرد: باید تعریف درست و جامعی از پژوهش داشت و همه فعالیت ها، نظام مند و مرتبط با هم انجام شود.
مدیر حوزه علمیه خراسان در پایان با اشاره به سامانه انتقادات و پیشنهادات ابراز داشت: طرح های سازنده در این سامانه مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در صورت اجرایی شدن پیشنهادات تحولی، هدایای نقدی به ایده پرداز تعلق خواهد گرفت.
گفتنی است، اجلاسیه سراسری مسئولان پژوهش خواهر و برادر مدارس علمیه استان های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی با حضور آیت الله سید مصباح عاملی، مدیر این حوزه و معاونان پژوهش، آموزش، فرهنگی اجتماعی و  تبلیغ حوزه علمیه خراسان و 93 مسئول پژوهش مدارس در مدرسه علمیه عالی نواب برگزار شد. 

كد خبر: 17496  |  تاریخ درج خبر: 96/04/25  |  کد خبرنگار: 201017
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا