امروز: سه‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

ضرورت ایجاد الگو سازی در سبک زندگی اسلامی


مدیر حوزه علمیه خراسان مطرح کرد: بانوان به ویژه حوزویان، باید در جوامع بین المللی نشان دهنده بهترین سبک زندگی باشند.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، آیت‌الله سیدمصباح عاملی در ديداري كه دکتر جمیله علم الهدی مدير هيئت انديشه ورز خانواده، تعليم وتربيت وسبك زندگي حوزه علميه خراسان با ايشان در مرکز مدیریت داشت ، با بیان اینکه نقش بانوان در جامعه امروز بیش از هر زمان دیگری مطرح است، گفت: نگاه های متفاوتی ازجمله دیدگاه های غربی در عرصه های مختلف تربیتی و سیاسی امروزه به جامعه بانوان وجود دارد اما ملاک حرکت و استفاده حوزویان باید دیدگاه امام راحل(ره) و رهبر معظم انقلاب در رابطه با جایگاه زنان در حوزه علمیه باشد.
مدیر حوزه علمیه خراسان با تاکید بر جایگاه تکمیلی و رسالتی که بانوان طلبه در ایفای نقش می توانند داشته باشند، ابرازداشت: فعالیت های یکسان آموزشی، پژوهشی، کلامی، تفسیری و ... به صورت کار تحولی در حوزه علمیه خراسان برای برادران و خواهران دنبال می شود.
آیت‌الله عاملی با اشاره به حکم انتصاب مدیریت و شورای عالی حوزه علمیه خراسان از سوی رهبرمعظم انقلاب، گفت: به لحاظ برنامه، محتوا، هدف و رویکرد، گام های تحولی مورد نیاز ویژه خواهران و برادران به صورت یکسان دیده شده تا همه از یک بار علمی و سیاسی متناسب برخوردار شوند.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه در برنامه ریزی‌های آموزشی و پژوهشی، نظام سازی صوت گرفته است، ادامه داد: کارهای خوبی توسط شورای عالی و کمیسیون های تخصصی این حوزه به لحاظ محتوا و رویکردها و در راستای حرکت تحولی انجام شده است.
آیت‌الله عاملی با اشاره به اینکه امروز فضای حوزه به صورتی تحولی تبدیل شده است و منتقدان نیز با زبان تحول، نقد می کنند، گفت: سامانه نقد و نظر با هدف ایجاد تحول در عرصه های گوناگون حوزه علمیه خراسان و با مشارکت 40هزار نفر در سطح سه استان خراسان فعال می باشد.
ضرورت ایجاد هیئت اندیشه ورز در مباحث زن و خانواده
مدیر حوزه علمیه خراسان، مهمترین حرکت تحولی را یکسان سازی فعالیت های مشترک، محتوایی، شکلی و همچنین هدفمندی در این حوزه علمیه انقلابی برشمرد و مطرح کرد: علاوه بر فعالیت های مشترک با توجه به اقتضائات ویژه خواهران، در بحث تعلیم و تربیت و فعالیت های اجتماعی که بانوان بیشترین نقش را در تشکیل جامعه و سبک زندگی اسلامی دارند، هیئت اندیشه ورز خانواده، تعلیم و تربیت و سبک زندگی را تاسیس کردیم.
آیت‌الله عاملی با اشاره به سخنی از امام راحل(ره) « از دامن زن، مرد به معراج می رود» بیان کرد: به معراج رفتن، بزرگترین پدیده در تاریخ ادیان است و خلق پدیده با این عظیمت توسط زن انجام می شود.
این عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه بانوان به ویژه حوزویان، باید در جوامع بین المللی نشان دهنده بهترین سبک زندگی باشند، اذعان کرد: امروز تهاجمات فرهنگی که صورت می گیرد و سبک های مختلف و رنگارنگی که از طریق رسانه ها و ابزارهایی که در اختیار استکبار جهانی است و برای حذف اسلام به کار می رود، زنان را هدف قرار داده‌اند.
آیت‌الله عاملی با تاکید براینکه در زمینه سبک زندگی اسلامی، به نظام سازی و برنامه ریزی احتیاج است و باید کار شایسته در زمینه نظری و علمی صورت گیرد، تصریح کرد: هیئت اندیشه ورز یک ظرفیت و بستر مناسبی است و باید کار به صورتی وسیع تر و تحول شایسته ای آغاز شود تا فعالیت خواهران حوزوی در جامعه الگو قرار گیرد.
مدیر حوزه علمیه خراسان با اشاره به اینکه در زمینه الگوسازی و مرجعیت علمی، سیاسی و رفتاری در بخش خواهران و برادران آمادگی کامل داریم، گفت: زنی که علم، بصیرت، اخلاق و سبک زندگی را ارائه می دهد، باید به عنوان الگو به جامعه معرفی شود.
آیت‌الله عاملی با بیان اینکه در زمینه علمی و زمینه های گوناگون کارهای تحولی خوبی در این حوزه علمیه صورت گرفته است، افزود: خواهران باید به سمت تعلیم و تربیت و تخصص های مربوط به زن و خانواده و تبلیغ پیش روند تا در یک برنامه پنج ساله، نتایج کاملا مشهود و محسوس باشد.
مدیر حوزه علمیه خراسان در پایان با تاکید بر اینکه باید در عرصه های مختلف زندگی، اخلاقی و رفتاری، برنامه های مناسبی را تدوین کنیم، گفت: می بایست در یک حرکت تحولی و هدفمند، مراکز همسو و توانمندی های موجود را در یک راستا جمع کنیم تا گام های مناسب برداشته شود.
گفتنی است، در این دیدار، حجت الاسلام و المسلمین مجتبی مهدوی ارفع، معاون آموزش و حجت الاسلام و المسلمین کندری، معاون پژوهش حوزه علمیه خراسان، برنامه های آموزشی و پژوهشی تحولی صورت گرفته دوسال اخیر این حوزه را گزارش کردند.
 


كد خبر: 27800  |  تاریخ درج خبر: 97/04/16  |  کد خبرنگار: 201017
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا