امروز: سه‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

مراسم سالروز شهادت امام جعفر صادق(علیه السلام) برگزار شد


مراسم سالروز شهادت امام جعفر صادق(علیه السلام) امروز با حضور مدیر، دبیر شورای عالی حوزه علمیه خراسان، حضرات آیات ، علما، فضلا و برخی از مسئولان استانی در مدرسه علمیه آیت الله العظمی خوئی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، همزمان با سالروز شهادت امام جعفر صادق(علیه السلام) مراسمی با حضور مدیر، دبیر شورای عالی حوزه علمیه خراسان، حضرات آيات، علما، فضلا و برخی از مسئولان استانی در مدرسه علمیه آیت الله العظمی خوئی (ره) برگزار شد.
آیت الله سید احمد حسینی خراسانی در این مراسم  گفت: هیچ خاندانی مانند اهل بیت(علیهم السلام) به بشریت خیر و برکت نداده اند و سرچشمه همه خیرات خانه علی و فاطمه(علیهما السلام) می باشد که از جمله عطیه های با عظمتی که خدا به بشر عطا کرده است، وجود حضرت امام صادق(علیه السلام) می باشد.
وی با اشاره به اینکه یکی از آثار پر شکوه وجود مبارک امام صادق(علیه السلام) که یادگاری ایشان شمرده می شود، حوزه های علمیه، علمای بزرگ، فقها و علوم و معارفی است که از آن حضرت بازگو می شود، اظهار کرد: وقتی امام صادق(سلام الله علیه) خطاب می فرمایند که کونوا زینا لنا و لا تکونوا شینا علینا، به این معنی است که اگر در یک مجلس حضور یافتیم، افراد بگویند که عجب شاگردی در مکتب آن امام همام تربیت یافته است.
آیت الله حسینی خراسانی تاکید کرد: در طول تاریخ پر افتخار و فراز و نشیب تشیع، مشی، منش و عمل حوزه های علمیه در مجموع به گونه ای بوده است که زینت وجود نازنین امام صادق(علیه السلام) شمرده می شوند.
وی افزود: حوزه های علمیه به عنوان میراث امام صادق(علیه السلام) و علما به عنوان شاگردان آن حضرت به گونه ای عمل کرده اند که ایشان به تربیت چنین شاگردانی در بین همه نحله ها و مکتب ها افتخار می کنند.
عضو مجلس خبرگان رهبری ابراز کرد: شاگردانی مانند شیخ مفید، سید مرتضی، سید رضی، ابن ادریس، محقق حلی، علامه حلی، وحید بهبهانی، میرزای قمی، کاشف الغطاء، شیخ انصاری، آخوند خراسانی، سید ابوالحسن اصفهانی، حضرات آیات بروجردی، خوئی، امام خمینی(ره) و رهبر حکیم انقلاب و... از شخصیت هایی هستند که امام صادق(علیه السلام) به داشتن چنین شاگردانی افتخار می کند.
وی با بیان اینکه ما مفتخریم که شاگرد چنین مکتبی هستیم، خطاب به حوزیان گفت: قدر، رسالت، وظیفه و مسئولیت خود را باید در شرایط امروز به خوبی بشناسیم و از آن صیانت کنیم.
آیت الله حسینی خراسانی افزود: امروز از نظر فکری هیچ مکتبی قابل مقایسه با مکتب امام صادق(علیه السلام) نیست و این مکتب بزرگان  و شاگردان ممتازي را رشد داده و در واقع «کونوا لنا زینا» تحقق یافته است.
وی تاکید کرد: باید مراقب بود از این تراث عالی به خوبی حفاظت کنیم و شورای عالی و مدیریت حوزه کهن خراسان با آن سابقه درخشان ادبی، فلسفی و علمی خود بیشتر و قوی تر از گذشته به کار خويش ادامه دهند و رشد علمی داشته باشد.
عضو مجلس خبرگان رهبری با طرح این سوال که آیا حوزه علمیه با وجود همه رشد و بالندگی و ترقی و تعالی و پیشرفت تحسین برانگیز در حوزه فکر، علم و اندیشه، در عرصه عمل نیز اینگونه بوده است؟ تبیین کرد: امروز بحث درباره نظام و حاکمیت دینی با رهبری و زعامت تربیت یافتگان و دانش آموختگان حوزه علمیه امام صادق(علیه السلام) به عنوان ولی فقیه است و با نگاه به اینکه آن حضرت فرمودند: کونوا زینا لنا و لا تکونوا شینا علینا، قوت و ضعف ما را  به حساب آن امام همام می گذارند.
آیت الله حسینی خراسانی افزود:بر همين اساس مردم  در کنار توجه روحانيت به امور خانواده، اجتماع و... در عرصه مردم داری، مملکت داری، رهبری و مدیریت نیز همان فرموده امام را مدنظر قرار مي دهند.
وی اضافه کرد: باید توجه کنیم که مدیریت روحانیت در جامعه از سوی دیگران رصد و برنامه ریزی می شود و اگر نتوانیم مدیریت درستی در جامعه داشته باشیم، به بی کفایتی در مملکت داری متهم می شویم.
آیت الله حسینی خراسانی با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره امکان عبور از مشکلات و بحران ها با توجه به تجربه 40 ساله انقلاب، اظهار کرد: مشکلات بیکاری، گرانی، رکود، مسکن، ارز و... از جمله این امور است که ضمن اعلام حمایت از مواضع قاطع سران قوای نظام جمهوری اسلامی در مقابل زیاده خواهی های استکبار و مفاسد اقتصادی، تاکید می کنیم که مردم می بایست این گفتار را در عرصه عمل احساس کنند.
وی با تاکید بر اینکه آنچه قابل تحمل نیست این است که نظام اسلامی از سوی استکبار شیطانی به ناکار آمدی متهم شود، تصریح کرد: اگر مسئولی کاری کند که این نظام ناکارآمد نشان داده شود، خدا او را نخواهد بخشید و این امر دقیقا رنجاندن قلب امام صادق(علیه السلام) است. مگر ما چند کشور در دنیا داریم که کانون فقه آن حضرت می باشد؟
آیت الله حسینی خراسانی خطاب به مسئولان، با اشاره به حمایت از مواضع آنان، با تاکید بر اینکه مطالبه جدی ما از شما اقدام، عمل و کار است، ابراز کرد: فرصت بهره مندی از رهبری مدیر و مدبر را غنیمت بدانید و گرنه باید به امام صادق(علیه السلام)، ملت، شهیدان و خانواده آنان پاسخگو باشید.
گفتنی است، پس از این مراسم حاضران به خیل عظیم عزادارن صادقیون ملحق و برای عرض تسلیت به حرم مطهر رضوی مشرف شدند.


كد خبر: 27818  |  تاریخ درج خبر: 97/04/18  |  کد خبرنگار: 3884
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا