امروز: سه‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

قرآن نقشه راه و اصل هر فعالیت علمی در حوزه علمیه است


مدیر حوزه علمیه خراسان با تاکید بر اینکه قرآن نقشه راه و اصل هر فعالیت علمی در حوزه علمیه است، اظهار کرد: به طور مثال درس خارج برای تولید علم است و این امر با مراجعه به قرآن و عترت محقق می شود.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، آیت الله سید مصباح عاملی در بازدید از مدرسه علمیه نور الرضا(ع) در جمع اساتيد و طلاب این مدرسه گفت: به همان نسبت که امروز شرایط و مسائل فراوان در گوشه و کنار جامعه و جهان در مسیر انجام رسالت، مسئولیت و وظیفه حوزه علمیه قرار دارد،  بر اساس همین امر، از یک طرف، ضرورت و از سویی، لزوم توجه به آن مسائل و تربیت طلابی به عنوان سربازان امام زمان(عج) برای آمادگی در زمینه حرکتی جهانی نیاز است.
آيت الله عاملي با اشاره به شرایط امروز و مطالبات رهبر معظم انقلاب در زمینه تحول، اظهار کرد: امروز فرصت مغتنم تاریخی است که امیدواریم به خوبی از آن بهره ببریم. از عصر غیبت تا کنون چنین فرصتی برای حوزه هاي علمیه و اسلام ناب ایجاد نشده است و امروز می توانیم از آن در راستای ایفای نقش و رسالت تاریخی خود بهره ببریم.
مدیر حوزه علمیه خراسان به توضیح لزوم کار بایسته و شایسته اشاره و خاطر نشان کرد: انجام رسالت و وظیفه، تلاش، جهاد و فکر می خواهد و مهم این است که در صحنه های علمی، تربیتی، پژوهشی و... حوزه علمیه کار جهادی صورت گیرد.
ایشان با اشاره به چهار عرصه پاسخگویی به طلاب، مطالبات نظام، جامعه و بین الملل بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری اشاره و ابراز کرد: در این شرایط تنها تلاش نظری کفایت نمی کند بلکه باید به صورت جهادی حرکت کرد و حضور داشت.
آیت الله عاملی با اشاره به اینکه امروز جریان های زیادی تلاش می کنند که مرجعیت های علمی و عملی را از روحانیت بگیرند، گفت: متاسفانه برخی به جای روحانیت افراد را به دیگر منابع ارجاع می دهند. امروز با توجه به شرایط پيش رو، نمی توانیم حرکت و تلاشمان را از فعالیت های گذشته الگو بگیريم که البته این سخن به معنای نادیده گرفتن سنت های پیشین نیست بلكه  مي بايست در كنار بهره بردن از آن سنت ها، رويكرد تحولي متناسب يا آن شرايط را برنامه ريزي نمائيم. 
ایشان سه بخش علم، فقه و اصول و علوم عقلی را جزو مرام نامه حوزویان دانست و توضیح داد: حرف اول در دنیای امروز را علم می زند و حتی همان زورگویان که انسانیت را به سخره گرفته اند، از حربه علم، استفاده می کنند.
مدیر حوزه علمیه خراسان با این بیان که مصداق امروز « و اَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّه» استفاده از علم است، یادآور شد: باید در عرصه سخت افزاري  و نرم افزاری،  برتری خود را حفظ کرد و الا مقاومت در برابر الحاد، شرک، کفر، بی منطقی و قلدری امکان ندارد.
عضو شوراي عالي حوزه علميه خراسان  با بیان اینکه باید دانش هاي اساسی و پایه ای در بحث علم مورد اهتمام باشد، گفت: قرآن و عترت در این عرصه از اهمیت والایی برخوردار می باشند و در واقع فقاهت می بایست با بهره مندی از این علوم محقق شود.
آیت الله عاملی با تاکید بر اینکه قرآن نقشه راه و اولين اصل هر فعالیت علمی در حوزه علمیه است، اظهار کرد: به طور مثال، درس خارج برای تولید علم است و این امر با مراجعه به قرآن و عترت محقق می شود. در واقع روح اجتهاد، فقاهت، دین و مسیر پیش رو، مجموعه ای منسجم، کامل و جامع است که می خواهد انسان تربیت کند.
ایشان دومین امر را فقاهت و اجتهاد و علوم عقلی را سومین امر دانست و توضیح داد: امروز روزی است که پشتوانه عقلی در پاسخگویی به مردم بیشتر از پیش لازم می باشد.
آیت الله عاملی تأکید کرد: بنا بر فرمایش رهبر معظم انقلاب، اولا شریعت به پشتوانه نظری نیاز دارد که همان علوم عقلی است و دوم اینکه اگر تولیت فلسفه،  به غیر حوزویان سپرده شود، تربیت یافتگان آن افرادی لائیک و با نظرات غیر دینی خواهند بود که از علم فلسفه علیه دین استفاده خواهند کرد.
مدیر حوزه علمیه خراسان افزود: یک حرکت الهی، دینی و آگاهانه  وقتی انجام می شود که منظومه ای متشکل از این سه امر را تشکیل دهد و اگر این علوم را به جامعه به خوبی انتقال دهیم خواهیم دید که دین با جاذبه خود آموزه ها را به دنیا منتقل می کند.
ایشان در ادامه توجه به جامعیت سه امر یاد شده را مورد تاکید قرار داد و با بیان اینکه روزآمدی، کارآمدی و پاسخگویی، با توجه به این امور محقق می شود، افزود: باید بدانیم که قرآن، عترت، علوم عقلی و فقه و اصول به همه شؤون بشریت توجه دارد و افرادی مانند امام خمینی(ره) نتیجه آن هستند که دنیا را متحول می سازند.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با طرح و پیشنهاد اردوهای مدرسه ای به منظور همفکری و هم افزایی اندیشه ها، اظهار کرد: باید به میان جامعه رفت و دید در اذهان اجتماع چه می گذرد و ما در حال حاضر چه کاری انجام می دهیم؟


كد خبر: 27829  |  تاریخ درج خبر: 97/04/19  |  کد خبرنگار: 3884
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا