ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

طلاب جوان خراسان در صحنه انقلاب، جهاد و تحول، حضور جدی دارندمدیر حوزه علمیه خراسان با اشاره به نمادهای "انقلاب"، "جهاد" و "تحول" اظهار داشت: طلاب جوان و آگاه که اکثریت را در این حوزه تشکیل می دهند به لحاظ تدین، تحصیل و فهم سیاسی در صحنه های مختلف حضور دارند و کار را با این نمادها به پیش می برند.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، آیت الله سیدمصباح عاملی در جلسه دیدار با حجت الاسلام والمسلمین محمدیان، معاون ارتباطات حوزوي دفتر مقام معظم رهبري  که در محل مرکز مدیریت صورت گرفت، با اشاره به اینکه آغاز سال تحصیلی، مدار حرکت حوزه علمیه خراسان می باشد، گفت: امید است با برنامه ها و پیش بینی های لازم، سازنده، نظام مند و هدفمند بتوانیم در حد توان بخشی از مطالبات مقام معظم رهبری را پاسخ دهیم و گام دیگر را در مسیر حرکت تحولی حوزه رقم بزنیم.
وی با بیان اینکه حرکت تحولی متناسب با مطالبات مقام معظم رهبری توسط شورای عالی و مدیریت حوزه علمیه خراسان پس از حکم انتصاب در این حوزه شروع شد، تشریح کرد: تلاش کردیم برنامه ها طوری تنظیم شوند تا در راستای مطالبات رهبر معظم انقلاب و گام های تحولی و تاریخ ساز حوزه حرکت كنيم.
مدیر حوزه علمیه خراسان ابراز کرد: مقام معظم رهبری علاوه بر تذکرات و پیگیری های تحولی در حکم انتصاب، تاکید کردند که فقاهت، علوم عقلی، فهم سیاسی و تهذیب و اخلاق، باید بعنوان اصول رايج در حوزه علميه  در مسير تحول مورد توجه و اهتمام بيشتري قرار بگيرد. 
آیت الله عاملی با بیان این مطلب که فقاهت، اصل الاصول حوزه های علمیه است، تصریح کرد: با توجه به اینکه علوم عقلی پشتوانه نظریه شریعت است باید طبق تاكيدات رهبر  معظم انقلاب نسبت به اين مسئله برنامه ريزي وجديت داشت.
وی افزود: حوزه علميه  بايد در علوم عقلي متناسب با مقتضای زمان باشد و روحانیت اگر از زیر بار این حرکت عقلانی شانه خالی کنند، دیگران آن را به دست می گیرند و کار را هر طور که خود می خواهند، انجام می دهند؛ لذا با این پیش شرط، علوم عقلی از اولویت های کار در حوزه علمیه خراسان قرار گرفت.
الزامات حوزه‌ی پاسخگو
مدیر حوزه علمیه خراسان در ادامه با اشاره به اینکه حوزه پاسخگو باید ویژگی هایی ازجمله پیوند خوردن حوزه با نظام و جامعه اسلامی و نیز، حرکت متناسب با تخصصی شدن حوزه داشته باشد، ابراز كرد: حوزه اگر تخصصی نشود امکان پاسخگویی به مسائل نظام و جامعه بین الملل را ندارد. از این رو در رویکرد تحولی جدید، 50 رشته‌ی تخصصی برنامه ریزی شد و تلاش این است که در حوزه علميه خراسان فراگیر شود و در تمام مدارس اين حوزه، حداقل یک رشته تخصصی متناسب با شرایط داشته باشیم.
آیت الله عاملی، خلاقیت های مدارس و ابتکار آنان در اجرای برنامه ها، از كارهای دیگر در راستای تحول برشمرد و گفت: بنا به تاكيد بر عملكرد اجتهادي، بايد ميدان را براي مدارس باز گذاشت تا بتوانند ابتكارهاي تحولي خود را به منصه ظهور برسانند وفعاليت هايي در اين راستا با هماهنگي مركز مديريت داشته باشند.
مدیر حوزه علمیه خراسان با اشاره به اینکه حوزه علمیه خراسان، 12 ماه سال را با توجه به مجموعه دروس و فعایت های تحولی و خوبی که در زمینه های آموزشی، فرهنگی، پژوهشی، تبلیغی و... انجام می دهد، فعال است، اذعان داشت: برنامه ریزی فعالیت های تحولی در چهار قسمت درون حوزوی، جامعه، نظام اسلامی و بین الملل، صورت گرفته است و خروجی های خوبی تا به امروز داشته ایم.
حوزه علمیه خراسان در مسیر تحقق مطالبات رهبری
آیت الله عاملی در بخش بعدی گزارشات خود، ابراز کرد: حوزه علمیه خراسان در بحث یکپارچگی حوزه، تثبیت نمادهای حوزوی و همچنین در عرصه های جهادگری و سازندگی، در حرکت است.
وی با بیان اینکه در بحث یکپارچگی حوزه که مطلوب مقام معظم رهبری است، اتفاق خوبی در حوزه خراسان، در عرصه عملی و نظری (ثبوتی و اثباتی) رخ داد، تصریح کرد: نمونه بارز آن مدرسه علمیه آیت الله عظمی خویی(ره) که مرکزیت علمی خوبی با بیش از هزار طلبه مشغول به تحصیل دارد، به صورت مستقل فعالیت می کرد و با بررسی ها و جلسات مختلف، این مدرسه تحت برنامه حوزه علمیه خراسان قرار گرفت و همه ی برنامه های تحولی و انقلابی در این مدرسه انجام می شود.
مدیر حوزه علمیه خراسان با اشاره به اینکه در بحث تثبیت نمادهای حوزوی، کار ویژه درباره "انقلاب"، "جهاد" و "تحول" به صورت عملی انجام شد، اظهار داشت: طلاب جوان و آگاه که اکثریت را در این حوزه تشکیل می دهند به لحاظ تدین، تحصیل و فهم سیاسی در صحنه های مختلف حضور دارند و کار را با این نمادها به پیش می برند.
وی با بیان اینکه بسیج اساتید، طلاب و کارمندان در دو گروه برادر و خواهر، فعالیت های بی نظیری را انجام می دهند، تصریح کرد: جهاد و سازندگی، یک کار عملی اثباتی نیست بلکه یک گرایش است و طلاب معتقد به نظام اسلامی، تفکرات امام راحل(ره) و فرمایشات و رهنمودهای مقام معظم رهبری، در میدان های جهاد و سازندگی و هرجا که نیاز باشد و ضرورت اقتضا کند، حضور دارند.
آیت الله عاملی با اشاره به اینکه جهادگران حوزه علمیه خراسان در سیل سراسری اوايل امسال با ساماندهی منظم و خوبی که صورت گرفت و با هماهنگی سپاه و بسیج در قالب قرارگاه های سازندگی به سه استان سیل زده، اعزام شدند، گفت: فعالیت به صورت مستمر در عرصه‌ های جهاد فرهنگی، عمرانی و...  در مناطق محروم، جزو اعتقادات طلاب و گروه های جهادی خواهر و برادر حوزه علمیه خراسان است.
مدیر حوزه علمیه خراسان در پایان ابراز کرد: نقشه و مسیر حرکت در سال جديد تحصيلي در زمينه  بیانیه گام دوم انقلاب است تا مبتنی بر آن بتوانیم سال پر باری را رقم بزنیم.


كد خبر: 35614  |  تاریخ درج خبر: 1398/07/06  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا