ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

شهادتت مبارک شیخ!شیخ نمر صبح امروز 12 دی ماه 1394 اعدام شد و به فیض عظیم شهادت رسید.

به گزارش روابط عمومي حوزه علميه خراسان، وزارت كشور عربستان سعودي اعلام كرد "نمر باقر النمر" معروف به "شيخ نمر" اعدام شد.

وزارت كشور عربستان سعودي در بيانيه اي رسمي توضيح داد كه حكم اعدام 47 نفر به اتهامات امنيتي، اجرا شد. در ميان اعدام شدگان نام "نمر باقر النمر" روحاني شيعه مخالف رژيم عربستان ديده مي شود.

براساس اين بيانيه، اين افراد صبح امروز شنبه در 12 منطقه عربستان سعودي شامل رياض، مكه ، مدينه، الشرقيه، القصيم، حائل، الحدود الشماليه، عسير، الجوف، نجران، الباحه و تبوك اعدام شدند.

اين بيانيه توسط خبرگزاري رسمي عربستان سعودي (واس) منتشر شده است.

 

«شيخ نمر باقر النمر» كيست؟

كمتر كسي را مي‌توان در عربستان يافت كه شيخ نمر باقر النمر را نشناسد، همه زبان گويا و گزنده او عليه آل سعود و مبارزات وي عليه رژيم سعودي را مي‌شناسند.

شيخ "نمر باقر النمر" ‌روحاني شيعي برجسته عربستاني، در سال 1379 هجري قمري مصادف با 1968 ميلادي، در شهر "العواميه" در استان القطيف در شرق عربستان در خانواده‌‌اي اهل علم و دين به دنيا آمد

تحصيلات مقدماتي و هجرت براي تحصيل علوم ديني

تحصيلات مقدماتي خود را در همان شهر العواميه به پايان رساند و در سال 1400 هجري قمري مصادف با 1989 ميلادي، براي آشنايي نزديك‌تر با انقلاب اسلامي ايران و تحصيلات حوزوي ابتدا به ايران مهاجرت كرد تا در تهران در حوزه علميه حضرت قائم(عج) حضور پيدا كند كه در همان سال توسط آيت‌الله سيد محمدتقي مدرسي در تهران تأسيس شده بود.

شيخ نمر پس از 10 سال تحصيل در حوزه علميه حضرت قائم(عج)، عازم سوريه شد و در حوزه علميه حضرت زينب(ع) براي ادامه تحصيلات حوزوي و علوم ديني نام نوشت و در حضور اساتيد اين حوزه به تحصيل پرداخت.

وي دوره كتاب‌هاي اصولي از جمله "اصول المظفر، "رسائل" و "كفاية" را گذراند و در علم فقه نيز "اللمعة الدمشقية" نوشته شهيد اول، "جامع المدارك" خوانساري، "مكاسب" شيخ انصاري و "مستمسك العروة الوثقى" سيد حكيم و ديگر كتاب‌هاي فقهي را مطالعه كرد.

شيخ نمر در طول مدت تحصيل علوم حوزوي خود در تهران و سوريه در محضر اساتيد مختلفي حضور يافت، از جمله:

- بحث خارج نزد آيت الله سيد محمدتقي مدرسي در تهران

- بحث خارج نزد آيت الله سيد عباس مدرسي در سوريه

- بحث خارج نزد آيت الله خاقاني در سوريه

- دروس عالية نزد علامة شيخ صاحب الصادق در تهران

- درس "لمعة" نزد علامة شيخ وحيد افغاني

همچنين اخلاق را نزد آيت‌الله شيرازي در شهر مقدس قم فراگرفت و به اين ترتيب به مدارج علمي دست يافت و اجازه تدريس در مراكز علوم ديني و مذهبي را پيدا كرد.

وي از جمله مدرسان علوم مذهبي و ديني در حوزه‌ علميه به شمار مي‌آمد كه حتي در حوزه‌هاي علميه ايران و سوريه به تدريس كتاب‌هايي همچون كتاب "اللمعة الدمشقية" و كتاب "جامع المدارك" و "مستمسك عروة الوثقى" و "الحلقات" شهيد سيد محمدباقر صدر پرداخت.

شيخ نمر سال‌ها اداره حوزه علميه حضرت قائم(عج) در تهران و سوريه را برعهده داشت و تلاش بسياري براي توسعه و پيشرفت اين مراكز انجام داد.

پس از بازگشت به عربستان مركز مذهبي "الإمام القائم(عج)" را نيز در العواميه تأسيس كرد كه در واقع سنگ‌بناي "مركز اسلامي" در سال 1422 هجري قمري مصادف با 2011 ميلادي بود.

خصوصيات اخلاقي

از جمله خصوصيات اخلاقي وي را بايد بلندمنشي و وسواس او در مراعات و حفظ اصول و مبادي و ارزش‌هاي ديني به شمار آورد كه بازتاب آن به‌خوبي در خط مشي فكري و جهادي‌اش آشكار بود.

همچنين شيخ، از ديدي باز و آگاه نسبت به حوادث جاري پيرامون خود چه در عربستان و چه در منطقه برخوردار بود و همين موجب شده تا داراي ديد تحليلي دقيقي از جريان امور در عرصه‌هاي اجتماعي و سياسي باشد كه يكي از دلايل آن بنا به گفته وي ارتباط عميق وي با قرآن و اهل بيت عليهم‌السلام است كه همواره روشنگر راه وي در زندگي بوده‌اند.

فعاليت‌هاي سياسي و بازداشت‌ها توسط رژيم سعودي

اخيراً رژيم عربستان سعودي در حالي شيخ نمر باقر النمر را بازداشت كرد كه پيش از اين نيز دو بار و طي سال‌هاي 2006 و 2008 ميلادي، شيخ را بازداشت كرده بود.

نخستين بازداشت شيخ نمر به مي 2006 ميلادي بازمي‌گردد، هنگامي كه شيخ به محض بازگشت از سفر كوتاه‌مدتش به بحرين و بازگشت به عربستان، به دليل مشاركت در همايش بين‌المللي قرآن كريم از سوي نيروهاي امنيتي رژيم سعودي بازداشت شد.

اتهام شيخ اين بود كه در اين همايش، در عريضه‌‌اي از رژيم سعودي خواسته بود به "قبرستان بقيع" رسيدگي كرده، مذهب "تشييع" را به رسميت شناخته و شيوه‌‌هاي آموزشي و درسي كنوني حاكم بر عربستان را تغيير داده يا لغو كند.

اما بازداشت مجدد شيخ نمر، به 23 آگوست 2008 ميلادي بازمي‌‌گردد كه در شهر "القطيف" به دست نيروهاي امنيتي رژيم سعودي بازداشت شد. اين بار اتهام شيخ براي بازداشت بنابر ادعاي رژيم سعودي درخواست از شيعيان مناطق شرقي عربستان براي آماده‌شدن به منظور دفاع از خود و جامعه خويش بود كه رژيم ادعا مي‌‌كرد، اين سخنان نمر به معني تحريك شيعيان عربستاني براي جدايي از حكومت مركزي بود.

رژيم سعودي از بيم قيام مردمي و خشم و غضب شيعيان مناطق شرقي عربستان شيخ نمر را 24 ساعت پس از بازداشت آزاد كرد.

اين روحاني برجسته عربستاني يك بار ديگر در مارس 2009 ميلادي در معرض بازداشت قرار گرفت.

 

ديدگاه‌هاي نمر در قبال آل‌سعود

شيخ نمر همواره در خطابه‌‌هايش رژيم سعودي را به اعمال "سياست‌‌هاي تبعيض‌آميز طايفه‌اي سازمان‌يافته و منظم به‌ويژه در مناطق شرقي عربستان و به‌خصوص در دو منطقه "الاحساء" و "القطيف" متهم مي‌كرد كه حدود يك قرن است، بر اين مناطق حاكميت دارد.

وي همواره و بارها تأكيد داشته كه از گفتن كلام حق، بيم و واهمه‌اي ندارد حتي اگر در اين راه بازداشت شده، وارد زندان شود و تحت شديدترين شكنجه‌ها و آزارها و اذيت ها تا سرحد شهادت قرار گيرد.

شيخ نمر توهين به كرامت شهروندان عربستاني به‌ويژه شهروندان شيعي عربستان كه از ديد رژيم سعودي شهروندان درجه دو اين كشور به شمار مي‌آيند و فاقد هرگونه حق و حقوق شهروندي هستند، رد و تأكيد مي‌كرد كه از كرامت و حقوق شهروندان شيعي عربستاني حمايت خواهد كرد.

وي بارها در اين ارتباط تأكيد كرده بود كه در خط اول رويارويي با ظلم و جور رژيم سعودي قرار مي‌گيرد چون اعتقاد داشت بدون مبارزه و تلاش نمي‌‌توان به حقوق مورد نظر خود دست يافت و عدالتي در كشور برقرار نخواهد شد و شهروندان نمي‌توانند آزاد زندگي كنند.

شيخ نمر در اين‌باره در سخنان خود با استناد به خطبه "جهاد" اميرالمؤمنين علي(ع) تأكيد دارد كه به عدالت جز از طريق جهاد دست نخواهيم يافت و حق جز با از خود گذشتگي و جهاد و شجاعت به دست نخواهد آمد.

وي در خطبه‌هاي نماز جمعه خود نيز بارها گفته است كه شيعيان عربستان، ديگر در برابر توهين‌ها و تعدي‌ها و تجاوزات آل‌سعود سكوت نخواهند كرد و در اين باره خطاب به آل‌سعود گفت كه "ما ساكت نمي‌مانيم كه هر آنچه بخواهيد بر سر ما بياوريد؛ هر آنچه بخواهيد انجام دهيد و كرامت و شخصيت ما را كه با ارزش ترين چيز در زندگي ماست، زير پا بگذاريد".

شيخ نمر همچنين از مطبوعات و رسانه‌هاي سعودي به دليل وابستگي و تبعيت آنها از رژيم سعودي و تبديل‌شدن آنها به بوق تبليغاتي آل‌سعود به‌شدت انتقاد مي‌كرد.

وي تصريح مي‌كرد كه مفتي‌هاي وهابي، ساخته و پرداخته آل‌سعود هستند. به گفته شيخ نمر، آل سعود به مفتي‌هاي وهابي پول مي‌دهند تا با دامن‌زدن به اختلافات طايفه‌اي و مذهبي و ايجاد اختلاف بين شيعيان و اهل سنت، آنها را به خود مشغول كنند و با ايجاد تفرقه مذهبي و طايفه‌اي و قبيله‌اي به حاكميت خود بر عربستان و غارت و چپاول ثروت‌هاي آن ادامه دهند.

شيخ نمر النمر در يكي از خطبه‌هايش به خاطر مواضع و ديدگاه‌هاي تندش در قبال رژيم سعودي گفت كه "مي‌دانم فردا براي بازداشت من به سراغم خواهيد آمد. خوش مي‌آييد! اين منطق و راه و روش شماست: "بازداشت" و "شكنجه" و "كشتار"؛ ما از قتل و كشتار نمي‌هراسيم. ما از هيچ چيز نمي‌ترسيم."

 

وي در قبال سركوبگري هاي رژيم سعودي و مخالفت اين رژيم با برگزاري تظاهرات‌ مسالمت‌آميز و تجمع‌هاي اعتراض‌آميز تأكيد مي‌كرد كه "همواره به دنبال راه‌هاي ديگري براي ادامه اعتراضات خود و احقاق حقوق‌مان خواهيم بود و تظاهرات، يكي از اين راهكارهاست".

اين روحاني عربستاني را بايد از جمله دشمنان سرسخت "نايف بن عبدالعزيز" ولي‌عهد سابق رژيم سعودي برشمرد. شيخ نمر، همواره انتقادات شديدي را به وي وارد مي‌كرد.

وي در يكي از خطابه‌هايش شاهزاده نايف بن عبدالعزيز را به علت شدت خشونت و قساوت و ظلمش عليه مردم عربستان به طور اعم و شيعيان به طور اخص، طاغوت و ستمگري خواند كه در قبرش شكنجه خواهد شد و آتش او را خواهد سوزاند و كرم‌ها او را خواهند خورد. او در همين خطبه تأكيد كرد كه از مرگ نايف خوشحال خواهد شد.

وي همواره در خطبه‌هاي نمازجمعه و خطابه هايش نه تنها از آل سعود انتقاد مي‌كرد بلكه از منتقدان سرسخت برخي از رژيم‌هاي عربي حوزه خليج فارس از جمله آل خليفه بود.

مرحوم شيخ نمر، امروز توسط رژيم منحوس آل سعود به شهادت رسيد.


 


كد خبر: 13169  |  تاریخ درج خبر: 1394/10/12  |  کد خبرنگار:
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
رضا: زودتر نابود گرددامیدوارم عربستان
زینب: شهادتان مبارک راهتان راادامه خواهیم دادتانابودی کامل آل سعود منحوس انشاالله
بالا