امروز: سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

سه اقدام امام عسکری(ع) در آماده سازی مردم برای دوران غیبت


مشاور مدیر حوزه علمیه خراسان به تبیین فعالیت های امام عسکری(ع) شامل تقیه، آموزش دین و مقام علما در آماده سازی جامعه برای دوران غیبت پرداخت.

 حجت الاسلام و المسلمین نوایی، بعد از ظهر امروز در مراسم جشن میلاد امام حسن عسکری (ع)  در مدرسه علمیه بقیه الله (عج) ، به تبیین فعالیت های امام یازدهم برای آماده شدن مردم جهت انتقال به دوره «غیبت» پرداخت.
ايشان بيان كرد: از امتیازات و افتخارات بزرگ شیعه مکتب اهل بیت(ع) است که هیچ مذهب، آئين و فرقه اي چنین امتیازی ندارد كه با وجود اهل بيت(ع) و تعاليم فاخر و ارزنده آنان، شيعه قادر است تكليف خود را در هر دوره و شرايطي بر اساس مدل رفتاري اهل بيت(ع) و آموزه هاي آنان درك كند. به همين سبب است كه شيعه مفتخر است بعد از نزول کتابی جامع، کامل، ابدی و پایان بخش همه رسالت ها و طرح جامع اداره بشریت، راهنمایان، مفسران و تربیت کنندگان این مكتب و راه و شريعت را امام و راهنماي خود قرار دهد.
مسئول دفتر نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان با اشاره به تحریف و دستبرد به تورات حضرت موسی و انجیل حضرت عیسی، گفت: اگر امامت نبود و نقش آفريني اهل بيت(ع) در جريان تاريخ وجود نمي داشت، معاندان شريعت، همان داستان را نسبت به قرآن کریم انجام می دادند و در واقع جریان امامت، موجب حفظ مکتب و شریعت شد.
وی با اشاره به چگونگی برخورد حکومت وقت با امام حسن عسکری(ع)، اظهار کرد امام حسن عسكري(ع) با توجه به حساسيت آن دوران پرالتهاب و پر تنش سه سياست را فراروي شيعه و جهت ماندگاري مكتب و شريعت انجام دادند. 1. عمل به تقیه كه حضرت با توجه به كنترل شديد دستگاه خلافت، به شيعيان آموزه تقيه را منتقل كردند و حتي ارتباط شيعيان با خودشان را منع نمودند و به وكلا ارجاع دادند و نيز در همين راستا به محبان و پيروان خودشان نامه هايي مي نگشاتند و تكليف آنان را معين مي كردند و به همين صورت تدريجا مي خواستند شيعه را به دوران غيبت منتقل كنند.

حجت الاسلام و المسلمین نوایی بيان كرد: اين سياست از دوران امام جواد(ع) آغاز گرديد و در دوران امام حسن عسكري(ع) به اوج خودش رسيد يعني ارجاع شيعه به وكلا و مراوده با شيعه به وسيله مكاتبات راهبردي و تعيين كننده.

مشاور مدیر حوزه علمیه خراسان با اشاره به روایتی از امام حسن عسکری (ع) که نشانه هایی از «غیبت» معصوم(ع) را بیان فرمودند، گفت: امام ياردهم دومين سياست را در رجوع به فقها بعد از خودشان بيان فرمودند و برای تبیین وظیفه به «تنویر» افکار پرداخته و اقشار مردم را به رجوع به عالمان و فقیهان عصر راهنمایی کردند و نيز در همين خصوص نكاتي را راجع به تكليف مردم در ادامه راه اجتهاد و فراگيري دانش هاي ديني به حضار خطاب كردند كه فرزندان شان را با تعاليم اهل بيت(ع) آشنا كنند. اين نكته را با اشاره به دعايي كه امام حسن عسكري(ع) براي علي بن بابويه قمي بيان كردند كه آن حضرت دعا فرمودند كه خداوند از وجود او اولاد صالحي را به ايشان عنايت كند. به بركت اين دعا، محمد بن علي بن بابويه قمي يعني شيخ صدوق را خداوند به ايشان عنايت كرد كه بركات فراواني از وجود ايشان به ظهور رسيد؛ بنابراين، شيعيان وظيفه دارند فرزندان شان را نسبت به فراگيري علوم اسلامي آماده كنند.

وی افزود: این امر یعنی همانطور که شیعه وظیفه پیروی از امام معصوم (ع) دارد، در دوران غیبت نیز بنا به امر امام عسکری(ع) می بایست در هر زمینه ای از عالمان پیروی کرد.
حجت الاسلام و المسلمین نوایی در راستاي همين امر به بيان سياست سوم امام حسن عسكري(ع) پرداخت و آن عبارت است از تكليفي كه براي علما مشخص كردند كه علما وظيفه دارند متناسب با اوضاع پيچيده و پراضطراب و پرتنش دوران معاصر در محتوا و شيوه تبليغات كارهاي بنيادي و اساسي انجام دهند و در اين راستا حجت الاسلام و المسلمين نوايي به بيان آياتي از سوره آل عمران و سوره طه پرداخت كه مفاهيم آن اين است كه روحانيت هم بايد دغدغه رشد خود را داشته باشد و روزآمد شود و هم در انديشه حفظ عقايد ديني جامعه باشد كه سامري ها نتوانند راه را بر شيعه سد كنند. علما بايد در سنگر دفاع از شريعت همه جانبه قرار داشته باشند و چيزي را فروگذار ننمايند و به فرموده امام حسن عسكري(ع) مرزباني از انديشه اسلامي را به صورتي همه جانبه، جامع و كامل انجام دهند.

وی افزود: امروز تهاجم فرهنگی شیطان به گونه ای است که فرزندان آینده جامعه در خطر هستند.
حجت الاسلام و المسلمین نوایی با اشاره به نظام اسلامی و برکت آن برای مسلمانان، گفت: عالمان و حوزیان در این فضا دو وظیفه دانش افزایی و پاسخ به نیازها و دغدغه رشد جامعه را بر عهده دارند.
مسئول دفتر نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان به ماجرای سامری و برخورد موسی اشاره و خاطر نشان کرد: موسی در این جریان با برادر خود به عنوان عالم آن زمان، سامری و مردم برخورد کرد و این امر به عنوان یک نمونه نشان می دهد که در زمان ما نیز اتفاق می افتد که باید مراقب باشیم.


كد خبر: 15843  |  تاریخ درج خبر: 95/10/19  |  کد خبرنگار:
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا