ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

آیت الله صالحی و نیم قرن تدریس در حوزه مشهدمرحوم آیت الله سید میرزاحسن صالحی با بیش از نیم قرن تدریس در حوز ه علمیه خراسان شاگردان بزرگی را تربیت کرد.

مرحوم آیت الله سید میرزا حسن صالحی از مجتهدان با تقوا و مدرسان نامدار حوزه علمیه مشهد بود که بیش از 50 سال در این حوزه به تدریس متون مختلف پرداخت و به سبب تدریس زیاد متون مختلف حوزوی به «صالحی مدرس» معروف شد.
استاد صالحی در سال 1306 شمسی در روستای رخنه از توابع فریمان در نزدیکی مشهد مقدس چشم به جهان گشود. پدرش آیت الله سید عیسی صالحی از علمای برجسته فریمان و فارغ التحصیل حوزه علمیه مشهد بود و سال ها نزد فقهای بزرگی همچون حاج آقا حسین قمی شاگردی کرده و به درجه اجتهاد رسیده بود؛ استاد صالحی نزد چنین پدری پرورش یافت.
مرحوم آیت الله صالحی در 17 سالگی به مشهد رفت و دروس حوزوی را آغاز کرد و جامع المقدمات را نزد حجج اسلام شیخ محمد موحدی و شیخ محمد خزاعی به اتمام رساند و در سال 1324 شمسی از محضر ادیب نیشابوری درس گرفت و حدود دو سال متون ادبیات را آموخت.
آن مرحوم دروس لمعه و قوانین را نزد آیت الله حاج میرزا احمد مدرس یزدی و سطوح عالیه فقه و اصول و نیز مکاسب، رسائل و کفایه را در محضر آیت الله حاج شیخ هاشم قزوینی فرا گرفت و بخشی از کفایه را نزد آیت الله حاج میرزا حسین فقیه سبزواری تعلیم دید و پس از تکمیل سطوح عالی در درس خارج اساتید مشهد شرکت کرد.
استاد صالحی در سال 1333 شمسی در درس خارج آیت الله حاج شیخ هاشم قزوینی حاضر شد و با آمدن آیت الله العظمی میلانی به مشهد، در درس ایشان شرکت کرد و از جمله شاگردان فاضل و ممتاز آن استاد معظم شد و به درجه اجتهاد رسید.
مرحوم آیت الله صالحی از دروس معقول نیز غفلت نورزید و از همان آغاز تحصیل این دروس را نزد اساتید حوزه علمیه مشهد همچون ادیب نیشابوری، آیت الله حاج شیخ محمدرضا خدایی دامغانی و آیت الله حاج شیخ مجتبی قزوینی فراگرفت.
از آنجا که از هوش و استعداد فراوانی برخوردار بود، همزمان با تحصیل، تدریس را شروع کرد و سال های بسیار در سطوح عالی حوزه به تدریس فقه و اصول پرداخت و سپس در مقطع خارج به تربیت طلاب اهتمام ورزید.
استاد صالحی بیشتر زمان عمر بابرکت خود را به تحصیل و تدریس صرف کرد و بیش از نیم قرن در امر مقدس تدریس فعالیت داشت و به همین علت در سال 1385 شمسی در قالب همایش بزرگداشتی با عنوان «مدرس صالح» از این استاد برجسته تقدیر شد.
مرحوم آیت الله صالحی بامداد روز دوشنبه مورخ 21 فروردین 1396 شمسی به علت کهولت سن و پس از تحمل یک دوره بیماری در مشهد دار فانی را وداع گفت و روز سه شنبه 22 فروردین 96 همزمان با سالروز ولادت امیرمومنان(ع) در جوار مضجع منور امام رضا(ع) به خاک سپرده شد.


كد خبر: 16648  |  تاریخ درج خبر: 1396/01/22  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا