امروز: پنج‌شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

اخلاق و تهذیب نفس عامل بالندگی حوزه علمیه است


عضو خبرگان رهبری با اشاره به اینکه اخلاق و تهذیب نفس عامل بالندگی حوزه علمیه است، عنوان کرد: تحصیل در رشته های رایج در حوزه علمیه بدون توجه به اخلاق و تهذیب نفس، بدون خاصیت خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، آیت الله سید احمد حسینی خراسانی در ادامه سلسله همایش های اخلاق و تهذیب با عنوان «پیوند مهدویت با اخلاق و تهذیب» که صبح امروز در مدرسه علمیه عالی نواب برگزار شد، ضمن اشاره به تأکیدات متقدمین و متأخرین حوزه علمیه بر رعایت اخلاق و تهذیب نفس، ابراز کرد:  تحصیل در فقه، اجتهاد، کلام، فلسفه، حدیث، تاریخ، تفسیر و سایر رشته های رایج در حوزه علمیه بدون توجه به اخلاق و تهذیب نفس، بی خاصیت خواهد بود.
وی تصریح کرد: برای این که فقه و اصول و حوزه علمیه ای زنده، بالنده، اثرگذار، پاکیزه و سازنده داشته باشیم، موظّفیم توجه ویژه ای به اخلاق و تهذیب نفس داشته و در جهت پیوند میان این دو حرکت کنیم.
عضو مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: وقتی فقه پویا، گویا، سازنده، آموزنده و الهام بخش است که دست پرورده تهذیب و نورانیت اخلاق باشد و اگر روح اخلاق در فقه دمیده نشود، نمی توان انتظار زیادی از آن داشت.
آیت الله حسینی خراسانی در مورد فقه جواهری و حاکمیت اخلاق بر آن نیز گفت: حاکمیت اخلاق بر کتاب جواهر الکلام اعجاب برانگیز است و مطرح شدن مسائل اخلاقی متعدد در لا به لای مسائل فقهی نشان از درجه بالای پیوستگی میان فقه و اخلاق دارد.

انتخابات و اهمیت مشارکت مردم
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت حضور مردم در انتخابات پیش رو، اظهار کرد: همه مراجع، علما و بزرگان حمایت از نظام جمهوری اسلامی را لازم و واجب می دانند و حضور آگاهانه در انتخابات و تشویق دیگران به شرکت در آن می تواند علاوه بر مستحکم تر کردن پایه های نظان اسلامی، گامی در مسیر عمل به رسالت های انقلابی و اسلامی ما باشد.
عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب، شرکت جدی و دعوت به مشارکت مردم در انتخابات و توجه در زمینه رای به اصلح و رضایت خداوند متعال را مهم عنوان کرد.

توجه مبلغان نسبت به آیات مربوط به منجی موعود
وی طلاب حوزه علمیه را شاگردان مکتب امام صادق (ع) و سربازان آماده به خدمت ولی عصر (عج) دانست و افزود: در قرآن آیات فراوانی مبنی بر وعده الهی و اراده پروردگار برای حاکم شدن قانون و احکام الهی بر سراسر گیتی وجود دارد که باید مورد تأکید مبلغان قرار گیرد.
آیت الله حسینی خراسانی با اشاره به ایام ولادت منجی عالم بشریت و آیه «وَنُرِيدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِينَ» (قصص/ 5)، تصریح کرد: اراده حق بر این است که روزگاری مستضعفان، پیشوایان جهان و رهبران دنیا باشند و بساط خوف و ترس و ناامنی برچیده شده و امنیت و عدالت به معنای واقعی در همه جا و بر همه کس حاکم شود.

رسول خدا(ص)، بهترین الگو
وی پیامبر اسلام(ص) و سیره ایشان را بهترین الگو برای طلاب حوزه علمیه دانست و ادامه داد: مطابق روایت «انی بعثت لاتمم مکارم الاخلاق»، هدف اصلی و نهایی پیامبران الهی تحقق و پیاده سازی اخلاق در جامعه جهانی بوده است که به امید خداوند با ظهور امام زمان (عج) این مهم محقق شده و پیوند محکمی میان اخلاق و تهذیب ایجاد خواهد شد.
یادآور می شود، در این مراسم، 50 تن از طلاب حوزه علمیه خراسان به دست آیت الله سید احمد علم الهدی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی، آیت الله عاملی، مدیر عالی حوزه علمیه خراسان و آیت الله حسینی خراسانی، عضو مجلس خبرگان رهبری به لباس مقدس روحانیت ملبّس شدند.


كد خبر: 16926  |  تاریخ درج خبر: 96/02/21  |  کد خبرنگار: 201020
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا