امروز: سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

حق استفاده اختصاصی ممنوع حتی برای امام معصوم(ع)


خداوند سه اسلحه معجزه(کرامت)، دعای مستجاب و علم غیب به امام معصوم(ع) داده است ولی ایشان حق استفاده اختصاصی ندارند.

حجت الاسلام و المسلمین قرائتی در ادامه دوره مهارت های تبلیغ در قرآن در مدرسه علمیه عالی نواب که از سوی معاونت تبلیغ حوزه علمیه خراسان برگزار می شود، در پاسخ به این سوال که چرا با وجود اینکه قاتل امیرمومنان(ع) یک نفر بود ولی برای لعن از جمع قاتلان استفاده می کنیم؟ گفت: کسانی که به قتل امیرمؤمنان(ع) راضی بودند در این امر شریک هستند؛ یعنی این افراد با این ملجم پیوند مکتبی دارند.
وی افزود: قرآن درباره پیوند مکتبی می آورد «فَکَذَّبُوهُ فَعَقَرُوها فَدَمْدَمَ عَلَيْهِمْ رَبُّهُمْ بِذَنْبِهِمْ فَسَوَّاه(شمس/14)»، توضیح داد: با آنکه ناقه صالح را یک نفر کشت ولی قرآن قاتلان ناقه را جمع آورده و یا در جایی دیگر بیان می کند که شما یهودی ها انبیاء را کشتید در حالی که پیامبران گذشته منظور است ولی از آنجا که آنها به این کار اجدادشان راضی اند، شریک هستند.
رئیس ستاد اقامه نماز با بیان اینکه جواب این پرسش را که حضرت امیرمومنان(ع) می دانستند شب قدر ضربت می خورند ولی به مسجد رفتند، اینگونه داد: به طور مثال پلیس اسلحه‌ به مامور خود می دهد ولی حق استفاده اختصاصی ندارد؛ خداوند نیز سه اسلحه معجزه(کرامت)، دعای مستجاب و علم غیب به امام معصوم(ع) داده است ولی ایشان حق استفاده اختصاصی ندارند.
وی افزود: امام حسین(ع) می توانستد نفرین کنند ولی استفاده اختصاصی محسوب می شد و یا همانطور که به موسی «اضرب بعصاك الحجر فانفجرت منه» خطاب شد، امام حسین(ع) می توانستند برای علی اصغر آب از زمین بگیرند ولی حرف شان از ارزش می افتد و دیگر برای یاران خود الگوی عملی نبودند.
حجت الاسلام و المسلمین قرائتی درباره اهمیت الگوگیری از معصومان(ع)، اضافه کرد: اگر چهارده معصوم(ع) مرد بودند، دیگر کسی نمی توانست برای زنها در امر خانه داری، فرزندداری و همسرداری الگویی مناسب معرفی کند.
وی در بخش دیگر سخنانش با بیان اینکه کشف، استخراج، ذوب، قطعه سازی و اتصال قطعات یعنی مراحل خودرو سازی را می توان برای استعدادهای مختلف بکار گرفت، با اشاره به اینکه نباید کارها و درس ها را به صورتی اداری و کارمندی انجام داد، اظهار کرد: یکی از توفیقات من این بود که معاون وزیر بودم ولی «اداری» و کارمند نشدم.
حجت الاسلام و المسلمین قرائتی با بیان اینکه نباید خودباخته مدرک بود، بر حمایت از طلاب مستعد در تبلیغ تاکید و خاطر نشان کرد: باید برای این دست از افراد کار ویژه ای در نظر گرفت.

 


كد خبر: 17235  |  تاریخ درج خبر: 96/03/23  |  کد خبرنگار: 3884
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا