امروز: دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

عوامل استجابت دعا/ توسل شرک نیست، قرآن هم نمونه هایی را بیان کرده است


رئیس ستاد اقامه نماز با اشاره به اینکه توسل شرک نیست، به نمونه هایی از قرآن که به بیان توسل می پردازد، اشاره کرد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام و المسلمین محسن قرائتی در ادامه دوره مهارت های تبلیغ در قرآن ذکر بسم الله، صلوات، قدردانی از نعمت، شکر نعمت، گفتن لغزش ها به خدا، استغفار، دعا، صلوات بعد دعا، لقمه حلال و... را از عوامل موثر در استحابت دعا عنوان کرد.
وی با بیان اینکه باید نعمت هایی که خداوند به ما عطا کرده است را قدردان باشیم، گفت: برای این کار کافی است نعمت ها را بشماریم. به طور مثال ملاحظه کنید که اگر خدا نعمت مکیدن را از نوزاد بگیرد، چه اتفاقی می افتاد.
رئیس ستاد اقامه نماز راه دعوت نسل نو به نماز را نعمت شماری عنوان کرد و در ادامه برشمردن نعمت هایی که خداوند به ما عطا کرده است، زندگی در ایران را یکی از این امور دانست.
وی با برشمردن مهندسی چهره و نعمتی که خدا در این زمینه به وی داده است، اظهار کرد: نعمت شماری در قرآن زیاد آمده است که می توان به آیاتی مانند « أَلَمْ نَجْعَلْ لَهُ عَيْنَيْنِ وَلِسَانًا وَشَفَتَيْنِ وَهَدَيْنَاهُ النَّجْدَيْنِ ﴿بلد/8-10﴾» اشاره کرد.
حجت الاسلام و المسلمین قرائتی در ادامه به مسئله مهم توسل پرداخت و در پاسخ به شرک دانستن آن در نگاه وهابیت، گفت: توسل و واسطه قرار دادن در توحید تاثیری ندارد. همانطور که خدا در قرآن پرواز پرنده را «... وَلا طائِرٍ يَطِيرُ بِجَناحَيْهِ ...(انعام/38)» می آورد. در واقع این امر بیان می کند که استفاده از واسطه اشکال ندارد هر چند همه چیز جز با اذن الهی انجام نمی شود.
وی درباره این امر پاسخ دیگری داد و با اشاره به آیات 132 تا 134سوره اعراف، گفت: خدا در جواب لجبازی قوم موسی، نکبت بر آنان فرو آورد که در آن حال آنان به موسی گفتند اگر نکبت برود، ایمان می آوریم. در واقع این افراد به موسی متوسل شدند.
این مفسر قران ادامه داد: با توجه به اینکه آنان بیان می کنند «بِما عَهِدَ عِنْدَکَ»، معلوم می شود که توسل به مقام است نه شخص و این فعل و نیز توجه به غیر خدا برای وساطت یک امر، به زنده و مرده بودن ربطی ندارد و اصلا اگر توسل بد است، زنده و مرده برایش معنایی ندارد و گرنه تفاوتی در آن نیست.
وی در پایان با اشاره به روز نوزدهم رمضان، گفت: بزرگترین ضربتی که حضرت علی(ع) خورد زمانی بود که صدای حضرت زهرا(س) را نشنید.
حجت الاسلام و المسلمین قرائتی روضه خود را اینگونه بیان کرد که اگر ماجرای شهادت حضرت فاطمه(س) برای پسر رسول خدا(ص) بود و ایشان آنهمه سفارش نمی کردند و این بانو جوان، داغدار پدر و حامله نبوده و یا اگر نحوه شهادت با لگد به در و حضرت علی(ع) در منزل نبودند، انسان دلش به این اندازه نمی سوخت.
وی افزود: به همین علت است که آن ضربت بین در و دیوار منزل علی(ع) و زهرا(س) کوه را آب می کند و جمله «فزت و رب الکعبه» بعد ضربت نوزدهم رمضان از لسان امیرمومنان(ع) بیان شد.


كد خبر: 17248  |  تاریخ درج خبر: 96/03/24  |  کد خبرنگار: 3884
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا