امروز: سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

بیش از هفده هزار رقبه وقفی در حوزه علمیه خراسان وجود دارد


مسئول دفتر موقوفات و امور حقوقی وقف حوزه علمیه خراسان، احیای موقوفات قدیمی، جذب موقوفات جدید و تشکیل انجمن خیرین مدرسه ساز را سه هدف اصلی این دفتر معرفی کرد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، یکی از اموری که در طول تاریخ و در کنار سایر فعالیت های خیرخواهانه همواره مورد توجه انسان های مؤمن و خیّر بوده است، تخصیص دائمی قسمتی از مال در جهت کمک به نیازمندان یا رفع مشکلات گروهی از مردم می باشد که در اصطلاح به آن «وقف» گفته می شود. مدیریت جدید حوزه علمیه خراسان با توجه به اهمیت و جایگاه این امر مهم و هم چنین گستردگی موقوفه های حوزه علمیه خراسان و لزوم رسیدگی و بهره برداری هر چه بهتر از آن ها و جذب موقوفه های جدید، دفتر موقوفات و امور حقوقی وقف حوزه علمیه خراسان را در اواخر سال گذشته تأسیس کرد. برای اطلاع از فعالیت های این دفتر به سراغ مسئول آن حجت الاسلام سید ابوالفضل کاظمی رفتیم و گفت و گویی با وی داشتیم که متن کامل آن در زیر آمده است.
دفتر موقوفات و امور حقوقی وقف حوزه علمیه خراسان از چه زمانی و با چه اهدافی آغاز به کار کرده است؟
دفتر موقوفات و امور حقوقی وقف حوزه علمیه خراسان در اواخر سال 1395 با توجه به نیازهای مختلف حوزه علمیه و طلاب به این امر و ضرورت انجام پیگیری هایی در زمینه موقوفات حوزه علمیه خراسان، با تصویب شورای عالی و ابلاغ مدیر محترم حوزه علمیه خراسان حضرت آیت الله عاملی تأسیس شد.
از ابتدای تأسیس این دفتر سه هدف و برنامه اصلی و اساسی مد نظر ما بوده است؛ اولین مسئله مورد توجه به احیای موقوفات قدیمی حوزه علمیه خراسان مربوط می شد که طی احصاء و بررسی صورت گرفته مشخص شد که ما در حوزه علمیه خراسان بالغ بر هفده هزار رقبه وقفی داریم. این موارد یا به صورت عمومی وقف بر طلاب حوزه علمیه شده است و یا این که به صورت اختصاصی برای طلاب و یا اساتید حوزه علمیه خراسان وقف شده است. این رقم چشمگیر نشان از اهمیت و جایگاه حوزه علمیه در نظر واقفین در طول تاریخ دارد.
دومین موضوعی که در دفتر موقوفات و امور حقوقی وقف حوزه علمیه خراسان در حال پیگیری است، مسئله جذب موقوفات جدید و استفاده از پتانسیل افراد واقف و متدین در جهت وقف های مربوط به طلاب و حوزه علمیه است. در بازه زمانی اندک چند ماهه که این دفتر فعالیت خود را آغاز کرده است توفیقات خوبی حاصل شده و توانسته ایم چندین موقوفه جدید را به لیست موقوفات حوزه علمیه خراسان اضافه کنیم. این نشان می دهد مردم هم چنان نگاه و امیدشان به مکتب اهل بیت (علیهم السلام) است و دغدغه های دینی و اصلاح جامعه را دارند.
موضوع سومی که حوزه علمیه خراسان در مسئله وقف دنبال می کند، تشکیل انجمن خیرین مدرسه ساز برای تجهیز و تأسیس مدارس علمیه است. این انجمن در حال شکل گیری است و در این راستا ارتباط بسیار خوبی با انجمن کشوری خیرین مدرسه ساز حوزه علمیه برقرار کرده ایم تا بتوانیم با آماده سازی مدارس علمیه جدید با امکانات خوب و متناسب، فضای مطلوبی را برای تحصیل طلاب حوزه علمیه خراسان فراهم نماییم.
البته در کنار این سه محور اصلی، موضوعات و زمینه های دیگری نیز مد نظر دفتر موقوفات و امور حقوقی وقف حوزه علمیه خراسان می باشد که از آن جمله می توان به معرفی و تبیین کاربردهای جدید و عرصه های نوین وقف متناسب با ذائقه واقفین اشاره کرد.
در مدتی که از تأسیس دفتر موقوفات و امور حقوقی وقف حوزه علمیه خراسان می گذرد چه فعالیت ها و دستاوردهایی داشته اید؟
شناسایی موقوفات و کسب اطلاعات در مورد آن ها، اولین اقدام مهم و جدی ما در دفتر موقوفات و امور حقوقی وقف حوزه علمیه خراسان بود. همان طور که عرض کردم بخشی از اطلاعات هفده هزار رقبه وقفی حوزه علمیه خراسان را جمع آوری و تجمیع کردیم که این کار در حوزه علمیه خراسان بی سابقه بود. در این زمینه لازم می دانم از دوستان عزیزمان در سازمان اوقاف و امور خیریه استان های خراسان تشکر کنم که همکاری لازم را با ما در این زمینه داشتند. علاوه بر این هفده هزار موقوفه، موقوفات دیگری از جمله در آستان قدس رضوی وجود دارد که مربوط به حوزه علمیه خراسان می باشد و با توجه به مطالعات و بررسی های تاریخی، متوجه شدیم که دور تا دور روضه منوره حضرت رضا (علیه السلام) مدارس علمیه وجود داشته است. طبق اطلاعاتی که ما داریم قریب به پانزده مدرسه علمیه در طرح توسعه حرم مطهر رضوی به کلی از بین رفته است که از طریق مطالعات و جلسات کارشناسی ان شاالله بتوانیم در جهت احیاء این موقوفات نیز گام برداریم.
هم چنین در این مدت کوتاه توانستیم بیش از ده رقبه وقفی را برای حوزه علمیه خراسان ایجاد نماییم که آمار قابل توجهی به نظر می رسد.
واقفین در چه عرصه هایی می توانند موقوفات مرتبط با حوزه علمیه و تحصیل طلاب داشته باشند؟ به عبارت دیگر با توجه به نیازسنجی های صورت گرفته چه عرصه هایی را به واقفین پیشنهاد می کنید؟
کاربردها و عرصه های مختلفی را می توان برای وقف در جهت کمک به تحصیل هر چه بهتر طلاب حوزه علمیه خراسان طراحی و معرفی کرد که وقف های سنتی آموزشی و پژوهشی و تأسیس مدارس علمیه فقط یکی از این موارد است. حوزه علمیه خراسان دومین حوزه علمیه جهان تشیّع است که طبیعتاً متناسب با این بزرگی و عظمت، نیازهای زیادی دارد که برخی از آن ها استانی، برخی کشوری و برخی دیگر بین المللی است.
واقفین محترم می توانند در زمینه خانواده و مسکن طلاب فعالیت داشته باشند؛ به این معنا که می توانند از طرق مختلف در جهت تشکیل خانواده به طلاب حوزه علمیه خراسان کمک کنند. طبیعتاً دغدغه های مربوط به هزینه های معیشت و مسکن در تحصیل طلاب بی تاثیر نیست و این موضوع گاهی اختلالات جدی در تحصیل طلاب بوجود آورده است. هم چنین با توجه به حضور گسترده طلاب در حوزه علمیه خراسان، دومین عرصه وقف می تواند مسائل پزشکی و درمانی طلاب باشد. تشکیل درمانگاه های عمومی و تخصصی برای طلبه های حوزه علمیه می تواند بخشی از نگرانی های ایشان را پاسخگو و در جهت ارتقاء کیفیت خدمات آن ها به جامعه موثر باشد.
سومین عرصه ای که قابل معرفی به واقفین محترم است عرصه مربوط به ازدواج و تشکیل خانواده طلاب می باشد که می توان با فراهم آوردن زمینه های لازم، طلاب حوزه علمیه را در این امر خیر یاری رساند و دغدغه های ایشان برای تشکیل زندگی مشترک و هزینه های شروع آن و فراهم آوردن لوازم زندگی را به حداقل رساند.
چهارمین عرصه وقف ایجاد موقوفات در زمینه های ورزشی می باشد. طلاب حوزه علمیه خراسان از حداقل امکانات ورزشی محروم هستند و بر این اساس یکی از موضوعات مورد توجه ما برای تشویق واقفین به وقف در حوزه علمیه مربوط به امور ورزشی است. ورزش و آمادگی جسمانی مورد تأکید دین است و در روایات عدیده ای به آن اشاره شده است و هم چنین یکی از نکات مورد توجه در سخنان رهبر معظم انقلاب نیز اهتمام به امر ورزش می باشد. بنابراین ایجاد سالن های ورزشی ویژه طلاب در رشته های مختلف می تواند طلاب را در جهت برخورداری از تن و روحیه سالم و انگیزه بالاتر برای خدمت رسانی به جامعه و پاسخگویی به نیازهای آن ها یاری نماید.
پنجمین عرصه وقف برای حوزه علمیه که می توان نظر واقفین و خیّرین را به آن معطوف داشت، فناوری اطلاعات و ضرورت ارتقاء توانایی های طلاب در این زمینه می باشد. با توجه به ناامیدی دشمن از تهاجم و نفوذ از طریق مرزها و تغییر رویه او برای نفوذ نرم در انقلاب اسلامی و مردم متدین و انقلابی ایران، باید آمادگی های لازم برای برخورد با این تهاجمات فرهنگی و اجتماعی گسترده دشمن در طلاب حوزه علمیه بوجود آید. ایجاد فضاهایی برای آموزش طلاب در زمینه مسائل مربوط به فناوری اطلاعات می تواند گام موثری برای پاسخگویی به انواع و اقسام شبهات مطرح شده در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی باشد و اگر امکانات لازم در این زمینه برای طلاب فراهم شود قطعاً می تواند تأثیرات خوبی در جامعه داشته باشد.
ششمین عرصه ای که می توان آن را به خیّرین و واقفین عزیز پیشنهاد داد صرف هزینه تشکیل مجتمع های آموزشی است. مجتمع های آموزشی می تواند متشکل از مدارس تخصصی تا مرز بیست مدرسه باشد. مدارس تخصصی با موضوعاتی چون قرآن، نهج البلاغه، صحیفه، حکمت، کلام، فقه، اصول، فلسفه، تفسیر و غیره می توانند در یک مجتمع آموزشی جمع شوند که قطعاً با توجه به جایگاه حوزه علمیه خراسان که دومین حوزه علمیه جهان تشیّع می باشد وجود این گونه مجتمع های آموزشی تأثیر بسزایی در تربیت طلاب متخصص خواهد داشت و طبیعتاً تأثیرات ان در لایه های فرهنگی جامعه به نحو مطلوبی آشکار خواهد شد.
با تشکر از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید.

 


كد خبر: 17269  |  تاریخ درج خبر: 96/03/28  |  کد خبرنگار: 201020
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا