امروز: سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

گام برجسته و ارزشمند حوزه علمیه خراسان در اعتلای پژوهش


از آنجایی که پژوهش در حوزه های علمیه سابقه ای بیش از هزار سال دارد، می توان گفت پژوهش همزاد تدریس و تحصیل در حوزه های علمیه است و مفسران، فقیهان، متکلمان و فیلسوفان بزرگ شیعه و اهل سنت در طول تاریخ اسلام همواره بر پژوهش اهمیت داده اند.

سابقه طولانی پژوهش با فراز و نشیب های زیادی همراه بوده و با این حال از آغاز تشکیل حوزه های علمیه تا کنون در هیچ برهه ای از تاریخ آموزش در حوزه های علوم اسلامی از تحقیق و پژوهش جدا نبوده است.
همینطور به نص فرمایش حضرت امیرمومنان(ع) همه کسانی که اقدام به پژوهش یعنی جد و جهد در کشف حقیقت می کنند حتما بی تردید به هدف خود خواهند رسید و این یک سنت لا یتغیر است که هر کس همه توان و عزمش را در دستیابی به علم و معرفت و یافتن حقیقت کند سرانجام به مراد و مقصودش دست پیدا می کند.
پژوهش، خود نوعی از تجربه کردن، آزمودن و آزمایش است؛ یعنی به جای این‌که صرفاً مصرف‌کننده اندیشه‌ها و آراء و افکار دیگران باشیم، با جدّیت و اجتهاد به حقیقت علم و آگاهی و کشف مجهولات برسیم و این داراییِ بزرگ و ارزشمندی است چراکه همواره ارزش و بهای اندیشه های انسان ها و طلاب به میزان تولیدات و تحقیقات آنان سنجیده می شود.
در حقیقت پژوهش همچون تفکر و اندیشیدن راهبردی عملی برای دستیابی به علم و آگاهی است و آنانی که بر اثر پژوهش به برهان دست پیدا می کنند در واقع به اقتدار رسیده اند که این اقتدار در برابر صاحبان زور و زر و تزویر بوده و باید دانست که تحقیق و پژوهش عاملی اصلی در بهره برداری از داشته های علمی است اما عدم توجه کافی به این امر مهم در حوزه های علمیه سبب شده تا توان و مجاهدت طلاب در سمت و سوی تولید این علم و اندیشه و فکر و نوآوری قرار نگیرد.
حال اگر بخواهیم در یک کلمه جایگاه و اهمیت پژوهش را در حوزه های علمیه مشخص کنیم باید به سخن مقام معظم رهبری اشاره کرد که می فرمایند: بدون شک یکی از مهمترین مسائل که فقدان آن محسوس و جایگاه کاملا متزلزل و ضعیف آن در حوزه های علمیه به طور واضحی مشهود است، بحث پژوهش و در کنار آن مقوله فناوری است؛ بنابراین عنصر تحقیق و پژوهش باید به عنوان یک اصل اساسی و بنیادین در مجموع فعالیت حوزه های علمیه مورد توجه باشد چراکه پیشرفت سرسام آور تکنولوژی و اختراعات و اکتشافات در زمینه فناوری های نوین، پژوهش را در بدنه حوزه به امر بی بدیل و ضروری مبدل کرده است.
امروزه به درستی واژه دین پژوهی در فرهنگ و معارف دینی وارد شده و بایستی آحاد جامعه اسلامی عموما محققان و اهل فضل هر یک با مقدمات و معلومات خود به پژوهش در حوزه دین بپردازند و مبانی نظری اسلام را از راه جستجو و کنکاش تقویت کرده و استحکام ببخشند. حال اگر کمی موشکافانه تر به پژوهش در حوزه بنگریم می بینیم که با کمی کنکاش باید در صدد رفع نقاط ضعف حوزه های علمیه باشیم و در این راستا متولیان و مدیریت حوزه نقش بسزایی دارند.
از سوی دیگر حوزه های علمیه باید برای دست یافتن به اهداف بلند و متعالی خود با اهتمام به پژوهشگران و استقبال از طرح های پژوهشی، پرورش محققین جوان و هموار کردن مسیر برای محققین زبده و زبر دست خلا ها را پر کرده و با آسیب شناسی در صدد دریافت علل و عوامل کمرنگ شدن مباحث پژوهشی و تحقیقی برایند تا جایگاه پژوهش در حوزه امروز نسبت به سابق ظهور و بروز پیدا کند.
به درستی که سستی در اهمیت دادن به پژوهش چیزی جز درجا زدن و عقب ماندن به جا نمی گذارد آنطور که بر اساس بیانات مقام معظم رهبری بدون تحقیق، نوآوری و ژرف یابی در هیچ مقوله ای انسان نمی تواند به اهداف والای خود دست پیدا کند و اگر این ژرف یابی و پژوهش نباشد نتیجه اش یک جا ایستادن، درجا زدن و بیگانه تر شدن با دنیای پیرامونی می شود.
از این رو امروزه حوزه علمیه خراسان که خواستگاه تربیت کارشناسان و عالمان اسلام است، با تکیه و تاکید بر سنت دیرین و عامل موفقیت و پیروزی های تاریخیش، همت و توان خود را با دستور صریح آیت الله عاملی، مدیر حوزه علمیه خراسان متکی بر آموزش های پژوهش محور و مبتنی بر استعداد و دریافت نه حافظه محوری و سطحی نگری قرار داده و با تفکیک معاونت پژوهش و آموزش در راستای متمرکز شدن فعالیت های پژوهشی در مدیریت جدید حوزه علمیه خراسان، خط مشی های پژوهشی در قالب چشم انداز و برنامه جامع پژوهش و آئین نامه های مربوطه در حوزه علمیه خراسان با تاکید بر منویات مقام معظم رهبری نسبت به موضوع حوزه علمیه انقلابی و تحول در آن تدوین شد.

در این راستابرنامه ریزی و پیگیری امور پژوهشی طلاب مدارس،برگزاری كلاس‌هاي پژوهش محور و كاربردي، آموزش كارگاههاي  روش تحقيق، مهارت هاي مطالعه ، پژوهش نامه نويسي ، نقد ، مناظره ، ويرايش و... ، استفاده از اساتيد با تجربه در تدريس و پژوهش، جذب  مسئول پژوهش براي هر مدرسه و حمايت مادي از آن‌ها در برابر حضور حداكثري  اساتيد در امر تدريس و پژوهش و مشاوره، تهيه ماهنامه توسط مدارس و منتشر نمودن مقالات طلاب، برگزاري جشنواره‌ها و مسابقات پژوهشي، دقت در جذب مسئول پژوهش مدرسه و داراي اثر و فكر بودن وي، حمايت مادي نسبت به نشر آثار پژوهشگران و بازديد از مؤسسات و مراكز پژوهشي سراسر كشور، يرگزاري نمايشگاه هاي  پژوهشي ، برگزاري فراخوان آثار پژوهشي ، برگزاري نشست هاي علمي ،  راه اندازي گروه هاي پژوهشي و دوره هاي تربيت پژوهشگر علوم اسلامي ، بیانگر دغدغه مند بودن حوزه علمیه خراسان در حوزه معاونت پژوهش در راستای تاکیدات آیت الله عاملی است.

طلاب نیز که مدعی شناخت اسلام با محوریت تبلیغ معارف نورانی قرآن در سطح جهان هستند باید با جد و جهد و همت بلند در عرصه تحقیق که غالبا میدانی دیر بازده اما پرثمر و اصولی است گام نهاده و از این راه به رسالت حوزوی خود عمل کنند.

 

 

 


كد خبر: 17460  |  تاریخ درج خبر: 96/04/22  |  کد خبرنگار: 3884
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا