امروز: پنج‌شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

قیام گوهرشاد؛ تجلی بصیرت در عصر استبداد


بیست و یکم تیرماه هر سال یاد آور قیام خونین و غیرتمندانه مردمان دیار خورشید است. قیامی که مردم غیرتمند، متدین، مجاهد و فداکار مشهد مقدس به پیروی از علماء متعهد خود در ۲۱ تیر ۱۳۱۴ در برابر توطئه بزرگ کشف حجاب رضاخانی برپا کردند و در مقابله با جریان روشنفکر بیمار و غرب گرایانه و حکومت فاسد پهلوی با تقدیم هزاران شهید و مجروح حماسه ای جاویدان و سترگ آفریدند آنطور که امروز پس از گذشت هشت دهه از این واقعه خاطره جانفشانی آنان بر سر زبان هاست.

این انسانهای فداکار و مجاهد به ما آموختند که در هیچ عصر و زمانی نباید در برابر خواسته های نامشروع دشمنان اسلام و قرآن تسلیم شد بلکه باید در راستای اشاعه پیام بزرگ قیام گوهرشاد یعنی حفظ و مراقبت و دفاع از ارزش ها و شعائر دینی از جمله حجاب و عفاف در جهان اسلام آنهم به عنوان امر فطری و منطبق بر فطرت پاک انسان ها از هیچ کوششی مضایقه نکرد.
امروزه استکبار جهانی با شبیخون فرهنگی سعی در تخریب و از بین بردن حیاء، عفاف و حجاب به عنوان نماد مترقی اسلامی، مقدمه عفتِ فرد و جامعه و سلامت اجتماعی را دارد و به همین جهت مسؤولان فرهنگی باید هوشیار باشند چراکه دشمنان اسلام و استعمارگران بخوبی دریافتند که یکی از راه های استیلاء و تسلط بر جوامع اسلامی، تخریب، تحریف، استحاله و ایجاد تزلزل در اصول و ارزش های والای دینی و اسلامی است. آنان بخوبی می دانند جامعه ای که به معیارها، ارزش ها و اصول اسلامی، انسانی و ملی خود پایبند باشند هیچگاه تسلیم خواسته های نامشروع استعمارگران و مستکبرین نخواهند شد .
قیام گوهرشاد مشروعیت خاندان پهلوی را زیر سوال برد و به عنوان نقطه اوج مبارزات مردم بر ضد حکومتی که با مذهب سر ستیز داشت، همواره تنور مبارزه را گرم نگه می داشت؛ قیام گوهرشاد به مردم اثبات کرد که مدرنیته مورد نظر غرب و ترقی غربی، هرگز با اعتقادات و دیانت آنان سازگاری ندارد و موجب تقویت پایگاه روحانیت شیعی به عنوان تنها نهاد متولی دیانت مردم شد. در حقیقت قیام گوهرشاد اگر چه به ظاهر شکست خورد اما افق های جدیدی از مبارزه دینی تحت نظارت مرجعیت شیعی را برای مردم ایران گشود. دستاورد اصلی قیام مسجد گوهرشاد نشان دادن ماهیت اصلی تمدن و رفاه غربی به جامعه ایرانی بود. با این قیام و کشتار وحشیانه رضاخان ثابت شد که نسخه تجویزی روشنفکران جهت مدرن شدن جامعه ایران، نه تنها به مقدس ترین اعتقادات آنان، بلکه به جانشان نیز رحم نمی کند و این دستاورد خود را بعدا در قالب انقلاب بروز و ظهور داد.
شاید بتوان قیام مشهد را در معنای واقعی کلمه تقابل روحانیت و حوزه علمیه مشهد با مظاهر بی دینی و مذهب زدایی رضاخان دانست آنطور که با تثبیت و تحکیم پایه های سلطنت پهلوی، رضاخان که قدرت مطلقه را در دست داشت تلاش کرد تا با پیاده کردن آنچه که او خود پیشرفت و تعالی جامعه می خواند عقب نماند و ترقی ایران را در حضور زنان بی حجاب در جامعه می دانست اما قیام گوهرشاد به خوبی بیانگر نارضایتی مردم از اجرای سیاست های ضد دینی حکومت پهلوی بود که برگ زرینی را در تاریخ اسلام ثبت کرد تا همگان بدانند ملت های بیدار، بصیر و موقعیت شناس هیچگاه تسلیم اجانب و دشمنان نخواهند شد.
نام گوهرشاد از حوزه علمیه مشهد برخاسته است آنگونه که رهبریِ این قیام اسلامی را مراجع تقلید مشهد همچون حاج آقا حسین قمی برعهده داشتند که او از نجف به خراسان آمد و در مقابل افکار غربگرایانه رضاخان ایستاد.
قیام گوهرشاد علاوه بر تبعید آیت الله حاج آقا حسین قمی و آیت الله سید یونس اردبیلی، شهادت آیت الله زاده کفایی را در پی داشت و در حوادث اخیر ایران و قیام شکوهمند امام خمینی در طی سالهای 1341 به بعد حوزه علمیه مشهد به کانون مقاومت علیه نظام طاغوت تبدیل شد و در پی همین رویدادها بسیاری از طلاب روشنفکر و مبارز به زندان و تبعید گرفتار شدند و رژیم سفاک پهلوی با تمام قدرت و توان، نتوانست این شعله مقدس را خاموش کند.
امام خمینی(ره) درباره انزوای حوزویان از اجتماع و خطر آن در تهدید نظام اسلامی، می فرمایند«‌اگـر فـرهنگ گوشه‌گیری و انزوا و دوری گزیدن از کارهای اجتماعی در حـوزه رسـوخ کـند و منبرها و مجلس‌های وعظ، مجلس شورا و نهاد دادرسـی و دانـشگاه و سپاه و ارتش از وجود عالمان راستین محروم بـمانند، بر سر اسلام و انقلاب آن می آید که انقلاب عراق و مشروطه بـدان دچار شدند و بر سر نمادهای مذهبی و روحانیت آن خواهد آمد که بر قیام مسجد گوهرشاد آمد».
مسلماً موضع گیریهای به موقع روحانیان و طلاب در وقایع حساس سیاسی و اجتماعی که از لوازم انقلابی ماندن جامعه و حفظ انقلاب از خطرات است جز با ایجاد بینش سیاسی و بصیرت در حوزه ها امکان پذیر نخواهد بود که اگر سطح بینش سیاسی و اجتماعی روحانیان در بالاترین سطح جامعه نباشد، آنگاه حوزه ها نمی توانند رهبری سیاسی مردم را در فتنه ها بر عهده بگیرند.
در شرایط امروز منطقه نیز با نقشه های بسیار پیچیده و رنگارنگ مستکبرین و استعمارگران، متولیان فرهنگی کشور باید با همفکری و هم اندیشی فرهیختگان متعهد، بزرگان حوزوی و علماء دینی مشهد به عنوان کانون این مبارزات، مقابل هرگونه توسعه بدحجابی و بی عفتی ایستادگی و قیام گوهرشاد را زنده نگاه دارند که به حمد الله با دغدغه خاص آیت الله مصباح عاملی، مدیر حوزه علمیه خراسان در مدت اخیر نسبت به حوزه انقلابی و پرورش طلاب بصیر انقلابی با بینش عمیق سیاسی و اجتماعی و نخبگان دینی اقدامات قابل توجهی در حوزه علمیه خراسان پیرامون ضرورت مقابله با تهاجم فرهنگی دشمنان و حفظ کرامت و هویت شخصیت زنان صورت گرفته و امید است تا با تعامل حوزه و نهاد های متولی هر روز شاهد رفع چالش ها و آسیب های این حوزه باشیم و بتوانیم قیام زنان و مردانی که سرخی خونشان گلدسته های گوهرشاد را به سمت آسمان عشق عفاف و حجاب پیمود زنده نگاه داریم چراکه بی شک و تردید تداوم راه و حفظ آرمان آنان، نیاز امروز جامعه اسلامی است.

 


كد خبر: 17469  |  تاریخ درج خبر: 96/04/21  |  کد خبرنگار: 3884
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا