امروز: پنج‌شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

اصول کلی تعامل سیاسی با بیگانگان در نظام اسلامی


دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تاکید کرد: همان طور که اسلام، دفاع از هر مظلوم را واجب شرعی و اظهار عجز در مقابل دشمنان را نهی کرده، استکبارستیزی را رکن مهم نظام اسلامی قرار داده است.

آیت الله محسن اراکی، در همایش رویش فرهنگ با موضوع «اصول کلی تعامل سیاسی با بیگانگان در نظام اسلامی» در تالار قدس کتابخانه آستان قدس رضوی گفت: دین مبین اسلام، اظهار عجز در مقابل دشمنان را نهی کرده همان طور که در قرآن کریم آیات بسیاری پیرامون این موضوع بیان شده، کسی که این کار را انجام دهد از دایره ایمان خارج شده است.
عضو خبرگان رهبری تاکید کرد: ما بر اساس مبانی دین اسلام به مبارزه همیشگی با ظلم و ستم و پرهیز از ظلم و ستم و نیز ستیز با ظالمان و ستمگران و سکوت نکردن در برابر آنان فراخوانده شده ایم.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، ظلم ستیزی و استکبار ستیزی را از ارکان مهم نظام اسلامی برشمرد و افزود: از نظر اسلام دفاع از هر مظلومی واجب شرعی بر مسلمانان شمرده شده است و در نتیجه با این اصل، دایره شمول کسانی که باید منافع شان را در ارتباط با قدرت های جهانی در نظر گرفت، گسترده تر شده و مظلومان ،غیر مسلمانان مظلوم را نیز شامل می شود .
وی ادامه داد: براساس قرآن کریم مسلمان، عزیز بوده و کافر حق تسلط بر آنان را به هیچ نحوی از انحاء نخواهد داشت؛ بنابراین، حکومت اسلامی موظف است همه راه هایی را که به سلطه کفار و قدرت های استکباری بر مسلمانان منجر می شود، مسدود کند.
آیت الله اراکی با اشاره به آیه 141 سوره انبیا که درباره عزت اسلام است، توصیه كرد: این آیه که اندیشمندان مسلمان از آن قاعده ای به نام قاعده «نفی سبیل» استخراج کرده اند در سیاست خارجی بسیار مورد توجه بوده و دولت و نظام اسلامی موظف است در برخورد با قدرت هایی که برای به چنگ آوردن منافع مسلمانان نقشه می کشند همه تلاش خویش را برای در امان ماندن از راه نفوذ یا اصطلاحا سبیل بیگانگان و قدرت ها به کار بندد.
عضو جامعه مدرسین حوزه با بیان اینکه تکلیف گرایی یکی از محورهای مهم تعیین نوع رابطه با کشورهای دیگر می باشد، افزود: تکالیف و وظایف دینی باید مدنظر باشد که بر این اساس لازم است دولت و نظام اسلامی در ارتباط با قدرت های بیگانه، مصلحت و جهات خیر ارتباط را در نظر گرفته و همه جوانب مثبت و منفی آن را بررسی کرده و آن گاه مصلحت را شناسایی کرده و بر اساس آن نوع رفتار معین گردد.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به اینکه گسترش عدالت در جهان از تکالیف دولت و نظام اسلامی است، افزود: اصل تلاش در اقامه عدل، عدل جهانی حکومت امام زمان (عج) است و بر همین اساس، نظام اسلامی در برابر اقامه عدل در جهان مسئول است ، زیرا معنای دیگر دین نظام زندگی و تلاش دین اسلام، زندگی بهتر برای بشر است.


كد خبر: 17471  |  تاریخ درج خبر: 96/04/22  |  کد خبرنگار: 3884
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا