امروز: سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

نگاهی به چون و چرای کاربردی شدن دروس خارج در گفتگو با امام جمعه زاوه


امام جمعه شهرستان زاوه به راهکارهای کاربردی و هدفمند شدن دروس خارج برای یک طلبه اشاره کرد و گفت: حضور هدفمند در درس خارج، شرکت مستمر در کلاسهای درس و به تبع آن منبع یابی مباحث می تواند اثرات عملی برای طلبه داشته باشد.

 حجت الاسلام سید مهدی مصطفویان، از طلاب دروس خارج حوزه علمیه و امام جمعه زاوه، در حاشیه امتحانات شفاهی خارج فقه و اصول در گفتگو با خبرنگار روابط عمومي حوزه علمیه خراسان با اشاره به ضرورت طرح مسائل مستحدثه در فضای حوزه های علمیه گفت: در حال حاضر برخی مسائل مبتلا به که عمده اقشار جامعه با آن درگیرند مسائلی است که شاید بتوان گفت که تا پیش از این آنچنان مطرح نبوده و در شرایط کنونی به اوج بروز و ظهور خود رسیده است.
وی ادامه داد: امروزه در هر شغل و منصبی مسائلی ایجاد شده که شاید برای مردم نامفهوم است و لازمه اینها ورود مسائل مبتلا به روزمره مردم از هر صنف و قشری به فضای حوزه های علمیه است تا به بحث گذاشته شود و به طور میدانی رصد شوند و از دریچه دروس حوزوی این مسائل و موضوعات را پیگیری کرد تا بتوان پاسخگوی مسائل روزمره مردم باشیم.
حجت الاسلام مصطفویان حوزه سبک زندگی، مباحث حکومتی وشغل های ایجاد شده کنونی را از مهمترین مسائلی دانست که در فضای مسائل مستحدثه باید در حوزه های علمیه طرح و پیگیری شوند و بیان کرد: هرآنچه که حوزه های علمیه از طرح محتوای این مسائل در بدنه مسائل مستحدثه غفلت کنند به تبع آن جامعه ضرر می کند و امت ما آگاهی و بصیرت کمتری نسبت به اصول و معارف دینی پیدا می کنند که اهمیت کاربردی شدن محتوای دروس اینجا خود را جلوه می دهد.
امام جمعه شهرستان زاوه به راهکارهای کاربردی و هدفمند شدن دروس خارج برای یک طلبه اشاره و اظهار کرد: حضور هدفمند در درس خارج، شرکت مستمر و منظم در کلاسهای درس و به تبع آن منبع یابی مباحث از چندین کتاب موثق و نتیجه گیری کلی حاصل از مباحثه با هم شاگردی ها می تواند اثرات عملی برای طلبه داشته باشد.
وی با بیان این که صرف حضور یک طلبه در درس خارج در راستای مجتهد شدن او تاثیری ندارد، یادآور شد: باید طلبه خودش به دنبال آنچه که نیاز دارد همچون مباحثه دقیق و منبع یابی پیش برود و استنباط کند و این راه موفقیت او در درس خارج است.
حجت الاسلام مصطفویان تدریس توام با تحصیل طلبه درس خارج را راه موفقیت و تعالی علمی او دانست و خاطر نشان کرد: تدریس همزمان با تحصیل سبب می شود طلبه مباحث گذشته را فراموش نکند و این عامل موفقیت و پیشرفت در مقاطع بالایی درس خارج است.
امام جمعه شهرستان زاوه با بیان این که تحول قطعا در تعالی هم طلبه و هم حوزه موثربوده و عامل پیشرفت آنان است، گفت: امروز رسالت حوزه تحول در سبک تدریس و مباحث حوزوی است تا از آن روش سنتی که استاد متکلم وحده بود فاصله گرفته و نگاهی نو به محتوا، روش تدریس و استفاده از ابزار های جدید آموزشی شود که این قطعا در پیشرفت طلبه تاثیر گذار است.


كد خبر: 17483  |  تاریخ درج خبر: 96/04/24  |  کد خبرنگار: 3884
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا