امروز: سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

اخلاق طلبگی در حوزه های علمیه تقویت شود


حجت الاسلام و المسلمین آیتی با بیان این که بر مبنای کتاب آداب المتعلمین امروز باید شرایط حضور طلبه در محضر استاد حفظ شود، گفت: با تقویت سنت حسنه اخلاق طلبگی انگیزه آنان برای فقیه شدن و آموزش مسائل دین ارتقا پیدا می کند.

حجت الاسلام و المسلمین آیتی، از اساتید سطوح عالی حوزه علمیه خراسان، در گفتگو با روابط عمومي حوزه علمیه خراسان در حاشيه برگزاري امتحانات شفاهي دروس خارج  فقه واصول  با بیان این که مسائل مستحدثه با توجه به جدید بودن، زمان زیادی را نیاز دارد، گفت: تحقیق و تفحص در مسائل مستحدثه احتیاج به زحمت و زمان بیشتری نسبت به دیگر مسائل دارد و همین موضوع موجب بهای کمتر و عدم توجه لازم از سوی اساتید حوزه شده است.

وی با بیان این که امروزه با عنايت به  اجباری شدن حضور در تعدادی از جلسات درس خارج بايد  تلاش كرد تا انگيزه طلاب در جديت و  خواندن دروس آنهم به صورت تحقيقاتي وپژوهشي کاهش پیدا نكند ، تصریح کرد: ممكن است برخی عوامل از جمله همین حضور اجباری از علاقه و اشتیاق طلاب  بكاهد  اما به حمد الله زمینه رشد وجود دارد ،  باید تلاش کنیم تا طلبه انگیزه پیدا کند و بتواند درسش را با جدیت دنبال کند.
استاد سطح  عالي  حوزه علمیه خراسان ادامه داد: از سوی دیگر با توجه به گرفتاری های ایجاد شده در عصر حاضر و وجود مشکلات مالي ، بايد طلاب عزيز با شوق واشتياق و با انگیزه وافر در درس و بحث و در زمینه دروس حوزوی تلاش نمايند ، بي ترديد علاوه بر اينكه امداد غيبي براي تلاش آنها رقم خواهد خورد ، متوليان حوزه نيز در تلاش هستند تا مشكلات طلاب درس خوان وپژوهشگر را كه آينده ساز اين حوزه مي باشند حل نمايند .
حجت الاسلام و المسلمین آیتی با بیان این که بر مبنای کتاب آداب المتعلمین امروز باید شرایط حضور طلبه در محضر استاد حفظ شود، بیان کرد: با تقویت سنت حسنه اخلاق طلبگی انگیزه آنان برای فقیه شدن و آموزش مسائل دین ارتقا پیدا می کند.
وی ادامه داد: طلبه باید درس اخلاق بداند و ضمن تلاش علمي خود  نبايد  طلاب عزيز به دنبال صرف حضور در کلاس و پاس کردن بحث و درس باشند بلكه مي بايست  آنچنان که شايسته  است به دنبال زمینه ها و تقويت پایه های لازم در فقه و فقاهت باشند تا در اين مسير با جديت هر چه تمامتر  در كسب مقامات عالي و شايسته  موفق بشوند . 
ايشان با بیان این که امروز زمینه پیشرفت در حوزه وجود دارد، گفت: امکان رشد در زمینه های مختلف حوزوی هست که می توان آن را تقویت کرد، البته نباید از محدوده فقه جواهری که در آن استنباط از کتاب و سنت وجود دارد خارج شد چراکه فقه جواهری مسائلی که احتیاجات امروز برای جامعه بشری است را حل و فصل می کند.
حجت الاسلام و المسلمین آیتی با بیان این که فقه و اصول پایه و مبنایی برای قوی تر کردن قوه استدلال و استنباط طلاب است، گفت: این درس پیش نیازعلوم دیگری همچون کلام و تفسیر و دیگر مباحث است که باید به آن بیش از پیش بهاء داده شود.

 


كد خبر: 17484  |  تاریخ درج خبر: 96/04/25  |  کد خبرنگار: 3884
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا