امروز: سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

تضارب آرا راهکار ارتقا کیفیت درس و بحث است


استاد درس خارج فقه و اصول حوزه با بیان این که با تضارب آرا رشد و پیشرفت حاصل می شود، گفت: امروز حوزه علمیه باید بکوشد تا با این تضارب آرا از ظرفیت حوزه مشهد در راستای بالا بردن کیفیت دروس حوزوی استفاده کند.

حجه الاسلام والمسلمين  ایازی، استاد دروس خارج فقه و اصول حوزه، در گفتگو با روابط عمومي حوزه علميه خراسان در حاشيه برگزاري امتحانات شفاهي دروس خارج  فقه واصول  با بیان این که مسائل مستحدثه از احتیاجات روز مردم است که باید امروز توجه بیش از پیش به آن شود و فقها حکمش را استنباط کنند، گفت: یکی از علل کم توجهی به این مسائل کم لطفی برخی اساتید و کم بودن متقاضی است.
وی با بیان این که اگر متقاضی دغدغه مند و پیگیر نسبت به طرح این مسائل در درس خارج وجود داشته باشد، این موضوعات قابل پیگیری و مطرح شدن است، تصریح کرد:گاهی توجه بیش از حد به تدریس فقه سنتی بوده و بسیاری از اساتید سعی دارند تا در درس خارج خود فقط از متون و منابع فقه سنتی استفاده کنند و چندان اهمیتی برای مسائل مستحدثه قائل نیستند.
استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه مشهد با بیان این که امروزه مسائل مستحدثه باید استنباط شوند، بیان کرد: بدون شک هر یک از مباحث مستحدثه که به صورت تخصصی به آن پرداخته شود، نتیجه بهتری از آن گرفته می شود.
حجه الاسلام والمسلمين  ایازی با بیان این که تحول امروز در حوزه های علمیه باید در سمت و سوی تحقیق و بیان همه جوانب مسئله باشد ، اظهار کرد: تبعا تحقيق وپژوهش در فقه واصول  آنهم در مسائل وموارد  مبتلا به جامعه و نياز روز احاد مردم مي تواند  خود تحولي عظيم در حوزه فقه وفقاهيت بوجود  آورد . 
استاد درس خارج فقه و اصول با اشاره به ضرورت تخصصی شدن دروس حوزوی بیان کرد: طلاب باید بعد از گذراندن دروس پایه و ورود به درس خارج،‌ چند سالی با آن آشنایی کامل پیدا کنند و سپس هر طلبه ای با توجه به علاقه خود در موضوع تخصصی وارد شود و در همان موضوع مجتهد شود که عمده کاربرد علوم دینی نیز در درس فقه و اصول است.
وی با بیان این که امروزه شیوه های موجود در تدریس درس خارج در سطح قابل قبول و خوبی قرار دارد، خاطر نشان کرد: امروزه در کلاس های درس خارج، کتاب های پر محتوا انتخاب، تدریس و مباحثه می شود و اگر اشکالی به وجود می آید، در اجرای افراد نقصان وجود دارد و الا اساسا روش بسیار خوبی در حوزه وجود دارد.
استاد دروس خارج فقه و اصول با بیان این که طلاب باید درس ها را به خوبی خوانده و بر آن تامل کنند، یادآور شد: رمز موفقیت طلاب نیز تمرکز و فعالیت بیشتر بر مباحث حوزوی است اما متاسفانه آن رشد مورد نظر ما در طلاب محقق نشده است.
حجه الاسلام والمسلمين ایازی با بیان این که به نظر می رسد باید اساتید هر یک در جلساتی با مرکز مدیریت حوزه علمیه نسبت به ارتقا کیفیت درس و بحث تبادل نظر کنند و این مباحثه و تعامل تقویت شود، گفت: مرحوم آیت الله صالحی سه بار درس را مباحثه می کردند تا کیفیت بحث بالا برود اما  امروز مي بايست  کیفیت درس و بحث به سطح مورد نظر متعالی برسد كه به نظر بنده متوليان امور حوزه نسبت به جايگاه رفيع حوزه علميه خراسان دغدغه مندي بسياري دارند  و در راستا در طول اين يك سال واند تحولات خوبي در حوزه رخ داده است . .
وی با بیان این که با تضارب آرا و اندیشه ها رشد و پیشرفت حاصل می شود، اظهار کرد: امروز مرکز مدیریت حوزه علمیه باید بکوشد تا با این تضارب آرا از ظرفیت حوزه علميه مشهد در راستای بالا بردن کیفیت دروس حوزوی استفاده کند.

 


كد خبر: 17485  |  تاریخ درج خبر: 96/04/24  |  کد خبرنگار: 3884
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا