امروز: سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

دغدغه مسئول و متولی هموار سازی مسیر پژوهش باشد/ ستایش عملکرد حوزه علمیه خراسان در حمایت از پژوهشگران


این استاد سطح خارج حوزه با بیان این که مسئولان و متولیان تلاش کنند تا موانع از سر راه تحقیق و پژوهشبرداشته شود، گفت: از دیگر سو نیز اساتید باید بکوشند تا هر روز در راه پژوهش و تحقیق شکوفایی تازه ای حاصل شود.

حجت الاسلام و المسلمین عادلی نیا، از اساتید سطوح عالی حوزه، در گفتگو با روابط عمومي حوزه علمیه خراسان در حاشيه برگزاري امتحانات خارج فقه و اصول گفت: با توجه به پیروزی انقلاب اسلامی و بسته به نیاز جامعه اسلامی و رویکرد آنان به اسلام و قرآن نیاز مبرمی است که حوزه های علمیه پاسخگوی نیازهای ملت و جهان در حوزه مسائل و اقتضائات روز جهانی باشند.
وی مسائل خانوادگی، اجتماعی، سیاسی، جهانی، حکومتی، قانونگذاری، جنگ و صلح و ارتباط با جهان را از جمله افعال المکلفین دانست که در علم فقه بحث می شود و افزود: امروزه موضوع علم فقه افعال المکلفین است و فقه موضوعاتی را مورد بحث و تبادل نظر قرار می دهد که پس از برقراری حکومت اسلامی مردم انتظار دارند حکم این موضوعات را حوزه های علمیه بدهند.
این استاد سطح خارج حوزه با بیان این که تنها نهادِ پاسخگوی برخی شبهات در خصوص بانکداری اسلامی و تجارت جهانی حوزه های علمیه هستند، اظهار کرد: تنها نهاد پاسخگوی به نیازهای حوزه های علمیه مجتهدین جامع شرایط و عالمانی هستند که تخصص در فقه و اصول دارند یعنی از طریق اجتهاد و بررسی موضوعات برای هر موضوع حکمی بیان می کنند.
حجت الاسلام و المسلمین عادلی نیا با بیان این که امروزه نیاز فراوان و تقاضا فوق العاده است که باید حوزه های علمیه، زمینه تحقیق و تفحص در این مسائل مستحدثه و نیازهای روز جامعه را برای اساتید عالی رتبه فراهم کنند، خاطر نشان کرد: به حمد الله مدیریت  جديد حوزه در این زمینه قدم های خوبی همچون حمایت از پژوهشگران برداشته است.
وی با بیان این که طلاب باید مضاعف تلاش کنند تا بتوانند پاسخگوی خواسته ها و نیازهای بشری باشند، بیان کرد: بی شک آن نهادی که می تواند گره های مختلف تجارت جهانی، اقتصاد اسلامی و بانکداری را بشکافد و حکم شرعی آن را بیان کند حوزه های علمیه است که هرچه در این فضا بیش تر تلاش شود، نیازها روز به روز برطرف می شود.
حجه الاسلام والمسلمين عادلي نيا  با بیان این که بي ترديد مسئولان و متولیان تلاش مي کنند تا موانع از سر راه تحقیق و پژوهش برداشته شود، گفت: از دیگر سو نیز اساتید باید بکوشند تا بر اساس منویات و رهنمود های مقام معظم رهبری و دغدغه های بی شائبه ایشان در خصوص تهاجم فرهنگی، هر روز در راه پژوهش و تحقیق شکوفایی تازه ای حاصل شود.
حجت الاسلام و المسلمین عادلی نیا ادامه داد: تازه نفس ها و جوان های حوزوی باید همت خود را در تخلیص احکام موضوعات روز مورد نیاز جامعه اسلامی از منابع و ادله معتبر سفارش شده همچون کتاب و سنت و تدوین آن به کار گیرند که این همت نه تنها لازم است بلکه احساس ضرورت ایجاد شده که فعالیت و همت طلاب و اساتید عالی رتبه حوزوی چندین و چند برابر شوند.
وی با بیان این که باید با فراهم سازی مقدمات کار و فعالیت در حوزه های علمیه زمینه تخصصی شدن دروس حوزوی را فراهم کرد، افزود: به نظرمي رسد  حضور یک طلبه و تخصص پیدا کردن مجتهد در همه موضوعات حوزوی امکان پذیر نیست و ضرورت دارد تا با راهنمایی ها و رفع موانع و چالش ها هر جمعی در رشته خاص حرکت کنند و تخصصی به آن بپردازند تا از این دریچه گره های کور روز جامعه اسلامی به سرعت و بر مبنای ادله دینی برطرف شوند.

 


كد خبر: 17486  |  تاریخ درج خبر: 96/04/24  |  کد خبرنگار: 3884
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا