امروز: پنج‌شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

ذلت رهاورد کوتاهی برابر اراده باطل است/ رسالت دولت اسلامی؛ حفظ برتری نظام در تعامل با بیگانگان


دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب با بیان این که هر جا اراده ای مبتنی بر هوای نفس و دلخواهی باشد، خضوع بر این اراده بیانگر ذلت است، گفت: این اراده اراده باطل و غیر الهی است، بنابراین ذلت رهاورد کوتاه آمدن در برابر اراده باطل است.

 آیت الله محسن اراکی، دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب، در سلسله جلسات رویش فرهنگ با موضوع اصول کلی تعامل با بیگانگان در نظام سیاسی اسلام در تالار قدس کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی گفت: آنچه امروز مد نظر ماست نگاه به اصول کلی تعامل با بیگانگان از دیدگاه منابع فقهی است.
وی با بیان این که مراد از بیگانگان دولت های بیگانه بوده و بحث ما درباره روابط سیاسی با دولت های بیگانه است، تصریح کرد: هر دولتی خارج از حاکمیت دولت اسلامی از نظر ما دولت بیگانه است و مقصود از تعامل هرگونه داد و ستد سیاسی و یا فرهنگی است که به شکلی باید به نفع روابط متقابل باشد.
دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب با بیان این که ما برای تعامل با بیگانگان به 5 اصل از منابع دینی اشاره می کنیم، تصریح کرد:اصلنخست مشروعیت و جواز تعامل با بیگانگان بر اساس روابط عادلانه است آنطور که بر اساس آیه 8 سوره ممتحنه به اصل تعامل با بیگانگان بر اساس روابط عادلانه و احسان به آناناشاره شده است.
آیت الله اراکی با بیان این که در تعامل با بیگانگان باید رفتار عادلانه داشته باشید، خاطر نشان کرد:بنابراین روابط مان با بیگانگان باید بر اساس احسان و نیکی باشد در صورتی که آنان دشمن ما نباشند و دشمنی نیز نکنند.
وی با بیان این که هرگز به دشمنان خودتان اعتماد نکنید، گفت: نخستین ویژگی دشمنان نظام آن است که از هیچ آسیبی به امت اسلامی دریغ نمی کنند و علاقه و تمایل دارند که ملت را در هر حالت و شرائطی به دردسر بیاندازند.
دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب به ویژگی بعدی از اصول تعامل با بیگانگان اشاره و اظهار کرد: دشمنان هرگزکینه و رفتارهای پست فطرت درونیشان را در گفتارشان نشان نمی دهند و لحن گفتار و احساسات درونیشان مبین همین است.
 روابط با دشمنان بر اساس ادله نفی ضرر حاکمضرورت قطع
آیت الله اراکی با بیان این که تعامل با کشورهای بیگانه شروط اساسی و بنیادین دارد، گفت: شرط نخست تعامل این است که رابطه با آنان منشا اسیب نشود، همچنین هیچ یک حق ندارید با دشمن دوستی کنیدچراکه دوستی با دشمن ناشی از خیانت است و برقراری رابطه دوستی احتمال ضرر به جامعه اسلام یدارد که بر اساس ادله نفی ضرر حاکم باید این رابطه را قطع کرد.
وی ادامه داد: اگر رابطه منشا آسیب و ضرر شد، نفی سبیل بر قطع آن اقتضا می کند؛ شرط بعدی نیز آن است که رابطه دوستی با بیگانه در چارچوب حفظ عزت جامعه اسلامیباشد چراکه حفظ عزت از اهم واجباتی است که در شرع بر آن تاکید شده است.
دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب با بیان این که خداوند متعال همه کارهای مومنان را به خودشان واگذار می کند و مجاز نیست مومن رفتاری انجام دهد که این رفتار منشا ذلتش باشد، بیان کرد: دولت اسلامی مجاز نیست رفتاری مرتکب شود که منشا ذلت جامعه اسلامی باشد و بی شک خضوع در برابر اراده مخالف نشانه ذلت است.
ذلت در برابر خداوند عین عزت و شرافت است
آیت الله اراکی با بیان این که ذلت در برابر خداوند متعال عین عزت است، اظهار کرد: عزت از آن حق است و انسان ها و ملت ها ذاتا حق برتری و عزت دارند و این عزت یکی از مهمترین لوازم ذاتی حقانیت حق است؛ همچنین زیر بار اراده مخالف نباید رفت چراکه این ذلت است و سید الشهدا خود را عزیز می داند چون در برابر اراده دشمنان کوتاه نیامد.
وی با بیان این که هر جا اراده ای مبتنی بر هوای نفس و دلخواهی باشد، خضوع بر این اراده بیانگر ذلت است، تصریح کرد: این اراده اراده باطل و غیر الهی است، بنابراین ذلت رهاورد کوتاه آمدن در برابر اراده باطل است.
دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهببا بیان این که بر اساس روایات درخواست از دیگری و اظهار نیازبیانگر ذلت است، خاطر نشان کرد:احساس نیاز به دیگری عین ذلت است و اولیای الهی تنها اظهار نیاز در برابر پیشگاه خداوند متعال داشنند؛ همچنین هر گونه اظهار عجز، ضعف و ناتوانیدر حکومت اسلامی ممنوع است و مسلمانان حق اظهار ناتوانی ندارند.
آیت الله اراکی با بیان این که هیج پیکری از انجام آنچه سنت الهی برای انسان ها قرار داده ناتوان نیست، افزود: ما مجاز نیستیم در هیچ عرصه ای احساس ضعف کنیم و خداوند متعال در آیه 139 سوره آل عمران می فرماید که به خود ضعف راه ندهیدو سست نشوید با توجه به اینکه شما برترید و باید این برتریرا نسبت به یکدیگر داشته باشید.
وی با بیان این که پیروان انبیا در برابر بیگانگان ضعف، ذلت و خواری به خود راه نمی دهند، بیان کرد:این خصوصیت و ویژگی جامعه ایمانی و پیروان حقیقی پیامبران است که کسی احساس سستی نمی کرد؛ همچنین کسانی که در برابر دشمن احساس ضعف می کنند بدانند در زمینه های شیطانی ورود کردند و آنچه گفتیم اصل نخست تعامل با بیگانگان بود.
رسالت دولت اسلامی حفظ برتری نظام در تعامل با بیگانگان است
دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهببا بیان این که در تعامل با بیگانگان باید تلاش برای حفظ برتری داشته باشیم، گفت: این حفظ برتری رسالت دولت اسلامی است؛ بی شک ایمان لازمه اش برتری است ودر روابط باید به سمت برترین ها حرکت کرد و گام برداشت؛ همچنین در رفتار با بیگانه موظفید رفتار متقابل داشته باشید.
آیت الله اراکی ادامه داد: در حقیقت اگر دشمن رفتار پلیدی داشت باید به همان شکل با او رفتار کنید و اگر دشمن به نفوس ما تجاوز کرد تا می توانیم به نفس او تجاوز کنیم و حرمت آنان را به اندازه ای حفظ کنید که حرمت ملت ما را صیانت کردند.
وی با بیان این که نیکی در مقابل نیکی و بدی در مقابل بدی قانون رفتار با دیگران است، افزود: مساله رفتار متقابل در پیمان ها جلوه می کند و اگر دشمن در پیمان وفادار نبود خود این بی عملی نشان می دهد که ما باید پیمان را القا شده بفهمانیم.
تعهد به پیمان امت اسلامی و بی تعهدی طرف غربی توافق برد باخت واقعی است
دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهببا بیان این که بر اساس بیان خداوند متعال در قرآن تا آنجایی که دشمنان پای عهدشان بمانند، شما نیزمتعهد به عهدتان باشید، یادآور شد: بر اساس بیان مقام معظم رهبری اگر دیدی دارند خیانت می کنند تو هم در برابر آنان رفتار کن و در پیمان با دشمن اگر او به تعهداتش عمل نکرد، ما جائز نیستیم عمل کنیم زیرا پایبندی به یک عهد با برد دشمن نتیجه اش توافق برد باخت است و لذا در نظام اسلامی ما هرگز مجاز به چنین کاری نیستیم.
آیت الله اراکی با بیان این که نسبت به مستضعفین جهان مسئولیم، تصریح کرد: چرا امروز به کمک مستضعفین و مظلومینی که فریاد داد خواهی شان به گوش همه عالم می رسد نمی شتابید و به نفع آنان به جنگ دست نمی زنید؟
وی با بیان این که دولت و جامعه اسلامی به دفاع از مستضعفان موظف هستند، بیان کرد: کسی که فریاد دادخواهی را بشنود اما به او کمک نکند مسلمان نیست و در صحیفه سجادیه اینطور آمده که خدایا به تو پناه می برم و به سویت توبه می کنم که من به مظلومییاری نرسانم و بدانیدیاری مظلومان از تکالیف دولت اسلامی است و به روابط آنان جهت می دهد.

 


كد خبر: 17502  |  تاریخ درج خبر: 96/04/26  |  کد خبرنگار: 3884
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا