امروز: پنج‌شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴
در کارگاه دانش افزایی اساتید ادبیات عرب صورت گرفت؛

ارائه 13 گام اصلی و شاخص در تحلیل روشمند و حجیت دار یک لغت


حجت الاسلام و المسلمین واسطی در کارگاه دانش افزایی اساتید ادبیات عرب به ارائه روش هایی برای کشف معانی لغاتی پرداخت که در ادله فقهی به کار رفته اند و 13 گام اصلی را در خصوص تحلیل روشمند و حجیت دار یک لغت ارائه کرد.

به گزارش روابط عمومي حوزه علمیه خراسان، طرح دانش افزايي اساتيد ادبيات عرب باموضوع كارگاه لغـت شناسي(روش شناسي استفاده از لغت در استنباط) به همت امور اساتید معاونت آموزش حوزه علمیه خراسان در مدرسه علمیه عالی نواب و با هدف ارائه روش قدم به قدم دستیابی به معانی مفردات ادله برگزار شد.
حجت الاسلام و المسلمین واسطی در این کارگاه به ارائه روش هایی برای کشف معانی لغاتی پرداخت که در ادله فقهی به کار رفته اند و پس از ارائه مبانی و پیش فرض های اصول فقهی همچون بررسی حجیت قول لغوی و آسیب های محتمل در تحلیل لغوی، 13 گام اصلی را در خصوص تحلیل روشمند و حجیت دار یک لغت ارائه کرد.
وی در ادامه به منابع لغوی لازم برای تحلیل حجیت دار یک لغت همچون تابع مترادفات و متضاد ها، فروق اللغات، معانی مجازی، اصطلاحات و روح معنایی لغات اشاره کرد و در هر قسمت نمونه ای از عملکرد فقها در تحلیل لغت را ارائه داد.
حجت الاسلام و السلمین واسطی همچنین به تبیین مقصود از لغت شناسی در فرآیند استنباط فقهی، تحول معنای کلمه در اثر گذشت زمان، خلط میان معنای لغوی و اصطلاحی، حقیقی و مجازی و عرفی و شرعی و شبهه مفهومیه و مصداقیه پرداخت و هر یک را با ارائه مصداقی به بحث و تبادل نظر در میان اساتید ادبیات عرب حاضر در این کارگاه گذاشت.
این مدرس حوزه علمیه مشهد در پایان بیان کرد: اگر استنباط، تلاش معرفتی روشمند برای کشف موجه نظر شارع باشد و استنباط و اجتهاد فعل و انفعالاتی باشد که فقیه برای کشف نظر شارع انجام می دهد؛ آنگاه معین می شود که عملیات اجتهاد و استنباطات مورد تایید فقها صرفا یک ذوق نیست بلکه در بسیاری از موارد به صورت خودآگاه دارای مراحل الگوریتمی است.
شایان ذکر است؛ در این کارگاه با بحث و تبادل نظر اساتید عرب تلاش بر این بود تا با ذکر نمونه های عینی از عملکرد گسترده وسیعی از فقها، مراحل لغت شناسی از عملیات ناخودآگاه به صورت دستور العمل های خودآگاه تبدیل شوند که در این راستا محققین باید با دقت در عملکرد تحلیل از آسیب های منجر به تحلیل غلط پیشگیری کنند.

 


كد خبر: 17504  |  تاریخ درج خبر: 96/04/26  |  کد خبرنگار: 3884
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا