امروز: دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

نگاهی به فعالیت های موسسه علمی، پژوهشی و فرهنگی الهادی


رییس موسسه علمی، پژوهشی و فرهنگی الهادی گفت: این موسسه طلاب فاضل و ممتاز را برای اشتغال به درس و بحث می پذیرد و کار خود را با تاکید بر رساله، مکاسب و کفایه پایه گذاری کرده است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، موسسه علمی، پژوهشی و فرهنگی الهادی یکی از موسسات فعال در حوزه علمیه خراسان است که با اشراف و نظر رییس موسسه علمی، پژوهشی، فرهنگی الهادی فعالیت می کند و از نظر علمی در سطح خوبی قرار دارد. برای آشنایی با این موسسه حجت الاسلام و المسلمین سید هادی مرتضوی به توضیح و تبیین امور علمی و آموزشی آن پرداخت.
وی با بیان اینکه در این موسسه نسبت به مباحثه دقت و اقدام می شود، ابراز کرد: به درخواست مستمر طلاب دروس خارج را در موسسه الهادی(ع) با حضور 40 تن آغاز کردیم و امروزه نیز بعد از ظهرها بحث خارج دنبال می شود و از تربیت و پرورش طلاب در مدت اخیر به خوبی رضایت داریم.
هدف و رسالت موسسه الهادی مجتهد پروری است

رییس موسسه علمی، پژوهشی، فرهنگی الهادی با بیان این که پذیرش دروس خارج با هدف و رسالت مجتهد پروری از پنج سال پیش در این موسسه آغاز شده است، گفت: البته برای مدت رسیدن به این اجتهاد مدت زمان دقیقی تعیین نشده تا طلبه انگیزه اش کاهش نیابد تا به هدف مجتهد پروری برسند و در نهایت هر یک از طلاب در آينده استاد حوزه محسوب شوند.
حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی، با بیان این که موسسه الهادی با کاربری علمی، پژوهشی و فرهنگی تعریف و فعالیت علمی خود را از سال های گذشته در شهر مشهد آغاز کرده است، نزدیکی به مراکز علمی حوزوی را از امتیازات آن عنوان و خاطر نشان کرد: فعالیت های موسسه الهادی تا کنون مورد حمایت و توجه اساتید معزز حوزه علمیه خراسان قرار گرفته است.
وی حضور نخبگان حوزوی و تربیت مدرس موفق در حوزه علمیه را از دیگر ویژگی های این موسسه دانست و دفاع و احیای سنت های اصیل حوزه های علمیه مانند مباحثه و تحول و گسترش کمی و کیفی در زمینه تقریر نویسی را از دیگر اهداف آن عنوان کرد.
این استاد حوزه علمیه خراسان با اشاره به ساماندهی و فعالیت های علمی پیرامون دروس خارج در این موسسه یادآور شد: در این طرح طلاب پس از شرکت در دروس خارج حوزه علمیه خراسان و مطالعه پیرامون دروس در طرح مباحثات درس خارج شرکت می کنند و با استفاده از حضور اساتید مقطع خارج به مباحثه پیرامون محتوای درس می پردازند.
حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی ارتباط مستقیم و بدون واسطه طلاب با اساتید حوزه را از ویژگی ها و خصایص شایسته موسسه الهادی(ع) دانست که آنان نزدیک به ده سال به برگزاری آن مبادرت می ورزند.
تلاش موسسه الهادی در احیای تقریر نویسی و مستند سازی دروس خارج
وی با اشاره به طرح تقریر نویسی محاضرات با اشاره به اینکه تلاش بی سابقه این موسسه در احیای تقریرنویسی و سنت پیش مطالعه سبب شده تا موسسه الهادی با ساماندهی تقریرات حوزه موفق به تولید بیش از هزار جلسه درسی در سال 95 شود، ابراز کرد: فعالیت گروه محاضرات به تقریرنویسی و مستند سازی دروس مقطع خارج حوزه های علمیه با استقبال فراوان طلاب در فضای مجازی رو به رو شده که استقبال بیش از هزار نفر در موضوع تقریرنویسی شاهدی بر این ادعاست.
رییس موسسه علمی، پژوهشی و فرهنگی الهادی با اشاره به اهمیت و ارزش مضاعف سنت مطالعه و مباحثه در حوزه گفت: موسسه الهادی با تاکید بر سنت های اصیل حوزوی به سمت و سوی رویکرد های جدید رفته و سنت مباحثه را دنبال کرده است.
حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی با بیان این که بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری سنت مباحثه جزو بی بدیل ترین سنت هاست و هنوز در مجامع فرهنگی جدی جای خود را پیدا نکرده است، اظهار کرد: مباحثه به معنای تمرین برای رسیدن به مرحله تدریس بوده و باید آن سنت های فراموش شده حوزه تجدید شوند که البته دغدغه امروز حوزه علميه خراسان اهمیت و تاکید بر همین سنت ها و رویکرد هاست.
خروجی موسسه الهادی، نخبگان منشا اثر در استان هستند
وی با اشاره به اینکه لازم نیست رویکرد یا الگوریتم جدید طراحی کرد بلکه باید همان سنت های ساده اصیل که طلبه پیش مطالعه، مطالعه، مباحثه داشته باشد را به طور جدی پیگیری کرد، گفت: موسسه الهادی و دیگر موسسات این چنینی با کاری که آغاز کردند موجب پرورش نخبگانی و حفظ پایه های حوزه شدند که در فضاهای مختلف منشا اثر هستند.
رییس موسسه علمی، پژوهشی و فرهنگی الهادی افزود: موسسات و مراکز علمی قطعات پازلی هستند که نتیجه آن گسترش کمی و کیفی مکتب اهل البیت(ع) است و بدین جهت نباید از آن سنت های اصیل و والای حوزه غفلت کرد.
آماده سازی تقریرات بالغ بر ده درس خارج
حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی با اشاره به پیاده سازی تقریرات اساتید مختلف، ارزش این پیاده سازی را به آماده سازی ذهن طلاب پیش از تدریس عنوان و خاطر نشان کرد: تا کنون تقریرات بیش از ده درس خارج آماده شده است که ایده ما پیاده سازی این طرح مباحثات در سطوح عالی حوزه است که آن را دنبال می کنیم.


كد خبر: 17685  |  تاریخ درج خبر: 96/05/22  |  کد خبرنگار: 3884
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا