امروز: شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

ضرورت نهادینه کردن سیاست در حوزه های علمیه


معاون فرهنگی اجتماعی حوزه علمیه خراسان ابراز کرد: امروزه جامعه اسلامی و جهان، با توجه به رویکرد سیاسی در حوزه های علمیه و روحانیت، نگاه خاص و ویژه ای به این نهاد فرهنگی‌مذهبی دارند.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی اکبر نوایی در مراسم افتتاحیه طرح تابستانه «درمسیر تحول» با عنوان میثاق، بیان کرد: نگاه‌ها به روحانیت و حوزه های علمیه، به دلیل حساسیت مسائل فکری، سیاسی و اهمیت راهبری اندیشه‌ها، نگاهی خاص و ویژه است.

وی ابرازکرد: امروزه حاکمیت، جامعه، ملت های اسلامی انتظاراتی از روحانیت دارند و نگاه هایی نیز در صحنه جهانی در خصوص روحانیت ایجاد شده است، که باید پاسخگو باشیم.  
معاون فرهنگی اجتماعی حوزه علمیه خراسان با اشاره به اینکه با شروع حرکت های استعماری در بلاد اسلامی، روحانیت به دور از حوادث و صحنه های سیاسی در دنیا معرفی شده بود، گفت: از زمان پیدایش استعمار دو مساله برای استعمارگران مطرح بود که توین‌بی، در سه جلد کتاب خود به آن اشاره کرده است.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر نوایی در ادامه به جلد دوم این کتاب (تاریخ اروپا؛ نویسنده توین‌بی) اشاره کرد و افزود: به قلم نویسنده، «سرآمدان اروپایی و انگلیسی در صدد برآمدند تا اصول انقلاب کبیر فرانسه و انقلاب صنعتی انگلستان را به جهان غیر اروپا صادر کرده و بومی کنند، از این رو نوجوانان مستعد از کشورهای شرق دور، خاور اسلامی و آفریقا را گزینش کرده و به مترویل (انگلیس) بردند. استعمارگران، اصول تعالیم غربی همانند سکولاریزم، لیبرالیسم، اومانیسم و ... را به اذهان آنها منتقل می کردند و آنها را به کشورهایشان باز می گردانند.»
وی اضافه کرد: در این کتاب آورده شده است «استعمارگران حرفی را که در پاریس می گفتند، نوجوانان تعلیم دیده بازگو می کردند، در حقیقت آنها دوبله پژواک ما در کشورهای خود بودند.»
مسئول مرکز نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه در این کتاب استعمارگران بر «نهادی که در شیعه شکل گرفته باید از ذهن ها پاک شود» تاکید داشتند، گفت: در این دوران در کشور ما نیز تلاش کردند هر چه می توانند علیه روحانیت هجوم کنند تا از چشم ها بیافتد.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر نوایی با اشاره به سخنی از امام راحل(ره) ابراز داشت: استعمارگران آنقدر علیه اسلام و تفکر سیاسی تبلیغ کردند که روحانیت نباید در سیاست مداخله کنند که روحانی سیاسی، کلمه ای دور از ذهن بود و روحانیت را از تاریخ دور کردند.
معاون فرهنگی اجتماعی حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه تلاش گسترده استعمار از چشم انداختن روحانیت بود، تصریح کرد: عدم  ورود روحانیت به سیاست، درک عمیق فلسفه سیاسی و گفتمان سیاسی در حوزه های علمیه باعث شد بیش از 85 سال انگلیس و آمریکا در ایران حاکمیت کند.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر نوایی با تاکید بر اینکه روحانی اگر بخواهد دین را بفهمد بدون سیاست نمی تواند، ادامه داد: هیچ چیزی خارج از سیاست نیست، مدیریت، نگهبانی جامعه، دفاع از حریم اجتماع، شکل دادن حرکت مطلوب در جامعه، سیاست است.
مشاور مدیر حوزه علمیه خراسان با اشاره به اینکه سیاست به معنای شیطنت و حقه بازی هم تعریف شده است، ادامه داد: جریان های سیاسی حاضر شیطنت های سیاسی محسوب می شوند که باید مهار و برهم چیده شوند.
سیاست در دین نهفته است
حجت الاسلام و المسلمین دکتر نوایی در ادامه به دو خاطره امام راحل(ره) از آیت الله کاشانی و خود، اشاره کرد و گفت: امام راحل(ره) در حرکت های مجاهدانه بافقی، سید اصفهانی، آیت الله کاشانی و مدرس و ... به واسطه حضور در سیاست، نقش داشتند.
معاون فرهنگی اجتماعی حوزه علمیه خراسان خاطرنشان کرد: وارد نشدن به سیاست ضررهای زیاد و ورود به آن منافع زیادی دارد و فارغ شدن از مسائل سیاسی و زاویه گرفتن از  سیاست همان می شود که در باور ما نفوذ کردند در سیاست دخالت نکنیم.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر نوایی با تاکید بر اینکه سیاست در دین و گفته های رسول مکرم اسلام تنیده شده است، افزود: اسلام، همه اش سیاست است و می خواهد یک جامعه پاک، موحد، مستقل، یک آدم بصیر و اسلام شناس بسازد.
مسئول مرکز نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه کتاب طهاره و فقه جواهری، فقه سیاسی و حکومتی است، گفت: کتاب طهاره با توجه به احکام آب ها، اغسال و ... فقه سیاست است و در آن تک گذاره هایی که اسلام می خواهد جامعه ای پاک بسازد، دیده می شود.
وی با اشاره به اینکه همه‌ی نظام واره و الگوهای دین، سیاست است، اظهار کرد: دین را اگر با این نگاه درک کنید تمام مسائل پاسخ داده می شود.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر نوایی با بیان اینکه دین همان دولت الهی و دولت الهی همان دین است و نماز و روزه و حج و ... در مرحله بعدی است، ابراز داشت: حکومت از احکام اولیه اسلام و مقدم بر همه مسائل است.
وی گفت: روحانیت باید با نگاه به دین و سیاست آن، حرکت کند، روحانی کج فهم و بی سیاست، بی بصیرت، ضربه اش خیلی شدید است.
معاون فرهنگی اجتماعی حوزه علمیه خراسان با اشاره به روایتی از امام باقر(ع) «اینان (روحانی کج فهم و بی سیاست) ضربه هایشان از حکم لشکر یزید بیشتر است.» اذعان داشت: وظیفه روحانیت، عمل به دستورات ائمه، فهمیدن سیاست و بیدار کردن جامعه است.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر نوایی در ادامه با اشاره به روایت دیگری از امام حسن عسکری(ع) « علمای شیعه ما مرزبان دین هستند و در آن سنگری که ابلیس و عفاریت وجود دارد، راه سلطه را می بندند.» ، گفت: این روایت شأن علما را بیان می کند که در سیاست وارد شوند نه به معنای حقه بازی و دقل بازی.
مسئول مرکز نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه منظور از شیطان در این روایت، دست هایی هستند که نقشه های شیطانی را در جامعه اجرا می کنند، گفت: امام راحل  با بیان « آمریکا شیطان بزرگ است»، تعبیر خوبی از شیطان را بیان کردند.
راهکار ورود به سیاست
حجت الاسلام و المسلمین دکتر نوایی، مطالعه سیستمی دین، ناظر بر اداره جامعه را یکی از راه های ورود افراد به سیاست برشمرد و افزود: دین می خواهد جامعه را اداره کند؛ با توجه به اینکه در دین بخش های مختلف عبادات، معادلات، تاریخ، اقتصاد و ... وجود دارد اما بخش اخلاق الهی بسیار مهم و حائز اهمیت است.
معاون فرهنگی اجتماعی حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه اگر اخلاق و هر کدام از علوم را از دیدگاه سیاست بنگرید، نگاه سیاسی همه را در برمی گیرد، گفت: نگاه به شریعت در یک نگاه سیستمی است؛ انسان شناسی با نگاه سیاست شما را به اومانیسم و آزادی‌اش به لیبرالیسم نمی رساند.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر نوایی، دومین راه را درک نقشه سیاسی حاکم بر جهان دانست و ادامه داد: آگاهی بر اینکه چه نقشه سیاسی امروز بر جهان حاکم است، لازمه درک بالای سیاسی افراد است.
مشاور مدیر حوزه علمیه خراسان با اشاره به مبانی دهکده جهانی مک لوهان و دیگر تئوری های مختلف در دنیا گفت: برای اینکه این تئوری ها حاکم شوند همه با هم، به جنگ با ادیان برخواستند؛ داعش در راستای این اهداف درست شده است.
وی، فهم جستارهای سیاست در قرآن را به عنوان سومین راهکار ورود به سیاست معرفی کرد و گفت: جستارهای سیاست به عنوان کلید، کد و رمزهای سیاسی در قرآن است که باید آنها را کشف و درک کنید.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر نوایی با بیان اینکه حوزه های علمیه کمتر به کلیدهای سیاسی در قرآن پرداختند، گفت: رمز ولایت، امامت، خلافت انسان، مبارزه با طاغوت و ... کد و رمزهای قرآن درباره سیاست است.
معاون فرهنگی اجتماعی حوزه علمیه خراسان تصریح کرد: کتاب طهاره را با روایات حجیم کردیم اما درباره سیاست هزاران روایت وجود دارد که کار بایسته ای در زمینه آن صورت نگرفته است.
یک روحانی باید فضا سازی و فضا شکنی کند
حجت الاسلام و المسلمین دکتر نوایی در بخش پایانی به نقش تعیین کننده روحانیت در جامعه و حرکت های تاریخی پرداخت و گفت: گفتمان سازی، آفرینش نقشه جدید و عامل کلیدی و تعیین کننده در حرکت های اجتماعی از موارد امتیاز بخش حضور روحانیت است.
وی بیان کرد: یک روحانی باید فضا سازی و فضا شکنی کند و هندسه را تغییر دهد و با توجه به اینکه از دامان شریعت است، باید کار رسالت را ادامه دهد.
معاون فرهنگی اجتماعی حوزه علمیه خراسان در پایان با اشاره به اینکه روحانیت همه چیز را با یک خط فتوا بر هم زده است همانند جنبش تنباکو، تاکید کرد: با فکر و اندیشه به مقابله برخیزید؛ در مقابل افراد معاند موضع گیری نکنید، یک فرد دینی و الهی همیشه با اندیشه خود وارد می شود و برای از بین بردن افکار آنها تلاش می کند.
گفتنی است، طرح میثاق به همت اداره فرهنگی خواهران معاونت فرهنگی اجتماعی حوزه علمیه خراسان، با حضور 85 طلبه خواهر، از امروز تا 25 مرداد با هدف تربیت هادیان سیاسی در مدرسه علمیه پیروان زهرا(س) برگزار می شود.

كد خبر: 17831  |  تاریخ درج خبر: 96/05/21  |  کد خبرنگار: 201017
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا