امروز: سه‌شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

سه مرحله اساسی در تحقق هدایت انسان/ تفاسیر قرآن منطبق با نیازهای روز ارائه شوند


استاد حوزه علمیه خراسان عنوان کرد: محققان و پژوهشگران حوزه های علمیه باید در آستان قرآن کریم زانو بزنند و با استنباط صحیح از آن و استفاده بهینه از اندوخته ها و سرمایه های علمی خود، مسائل روز جامعه را پاسخ گویند.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام والمسلمین زمانی شب گذشته در افتتاحیه کانون مطالعات تفسیری حوزه علمیه خراسان با اشاره به آیه شریفه «إِنَّ هَذَا الْقُرْآنَ يَهْدِي لِلَّتِي هِيَ أَقْوَمُ...» (اسرا/9)، عنوان کرد: شأن اصلی قرآن کریم که سایر شئون مترتب بر آن می باشند، هدایتگری است و این بزرگ ترین کتاب آسمانی استوارترین راه را برای سعادت در اختیار بشر قرار داده است.
وی تحقق هدایت را مستلزم پیگیری سه مرحله اساسی دانست و در این رابطه توضیح داد: اولین مرحله در بالفعل و عملیاتی شدن آموزه های هدایتگر دین در زندگی بشر، ارائه و نشان دادن مسیر هدایت، ابزارها، موانع و سایر جهات لازم در این رابطه است که خداوند با نزول قرآن کریم این مرحله را به بهترین شکل انجام داده است.
این استاد حوزه علمیه خراسان تحقیق، پژوهش، استنباط و استنتاج را دومین مرحله در مسیر تحقق هدایت کامل معرفی و اظهار کرد: منبع عظیمی به نام قرآن کریم در اختیار ما قرار گرفته است که قرار دادن آن در قفسه کتاب و عدم توجه به آموزه ها و استخراج محتوای آسمانی و هدایتگر آن توسط عالمان و پژوهشگران دینی، هدایت را با چالش هایی اساسی روبرو خواهد کرد.
حجت الاسلام والمسلمین زمانی قرآن کریم را به معدن طلا تشبیه کرد و گفت: محققان، ژرف اندیشان، فرهیختگان و پژوهشگران حوزه های علمیه باید مواد ارزشمند موجود در این معدن الهی را کشف و استخراج کنند و در آستان این کتاب مقدس زانو بزنند و با استنباط صحیح از قرآن کریم و استفاده بهینه از اندوخته ها و سرمایه های علمی خود، مسائل روز جامعه را پاسخ گویند.
وی تأکید کرد: استنباط از قرآن کریم باید صحیح، ضابطه مند، روشمند و منطبق بر اصول اجتهادی و روش های فقاهتی تعریف شده در حوزه علمیه باشد و اگر پژوهشگر ما مسیری غیر از آن را طی کند دچار تفسیر به رأی خواهد شد.
این استاد اخلاق حوزه علمیه اضافه کرد: تفکر، تدبّر و تعمیق در قرآن کریم از لوازم هدایتگری آن است که حوزه های علمیه و طلاب پژوهشگر ما هرگز نباید از اهمیت آن غافل بمانند و با کسب دستمایه ها و شناخت از مقدمات تفسیر قرآن، برداشت های درخوری را از این منبع عظیم الهی داشته باشند.
حجت الاسلام والمسلمین زمانی با اشاره به ایجاد نهضت عظیم قرآنی با مجاهدت علامه طباطبائی در نگارش تفسیر المیزان، عنوان کرد: باید هر ساله المیزان هایی نوشته شوند که متناسب با نیازهای روز تغییر کنند و پاسخ های مسائل روز را به مردم و جامعه ارائه دهند.
وی هم چنین در توضیح سومین مرحله در مسیر تحقق هدایت، اظهار کرد: اگر پژوهشگر دینی با تلاش و مجاهدت فراوان بهترین استنباط ها را از آیات الهی داشته باشد و پاسخ نیازهای روز را از آن استخراج کند، اما نتواند آن ها را به جامعه مخاطب خود برساند، هدایت در سطح پژوهشگر قرآنی باقی می ماند و هدف اصلی محقق نمی شود.
حجت الاسلام والمسلمین زمانی با بیان این که در نگارش تفاسیر جدید باید محتوا، ادبیات و قالب بیان به روز شود، گفت: تفسیری مثل مجمع البیان در زمانه خود بسیار اثرگذار و مورد استفاده بوده است اما امروز مسائل جدیدی در جامعه مطرح شده اند و مخاطب تغییر کرده است که لازم است تفاسیر ما منطبق و هماهنگ با این تحولات و قابل درک برای مخاطب ارائه شوند.
وی در پایان در مورد تشکیل کانون مطالعات تفسیری حوزه علمیه خراسان ابراز کرد: تمرکز بر مطالعه، مباحثه و تحقیق با استفاده از روش های سنتی حوزه علمیه یکی از مزایای این طرح است که می تواند از مهجوریت قرآن بکاهد و آن را در بدنه جامعه وارد و فعال کند.
 


كد خبر: 18512  |  تاریخ درج خبر: 96/07/17  |  کد خبرنگار: 201020
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا