امروز: سه‌شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

حقیقت شناسی و خودشناسی لازمه کسب علم است


معاون پژوهش حوزه علمیه خراسان بیان کرد: طلبه ای که وارد حوزه های علمیه می شود باید به حقیقت علم و حقانیت آن یقین پیدا کند لذا اولین گام در این مرحله حقیقت شناسی و خودشناسی است.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام والمسلمین محمد اسفندیاری در مراسم آغاز فعالیت رسمی ساختمان جدید مدرسه علمیه الزهرا(س) سیس‌آباد که با حضور جمعی از مسئولان مرکز مدیریت حوزه برگزار شد، اجتهاد و مجتهد پروری را نخستین وظیفه حوزه های علمیه برشمرد و گفت: طلبه ای که وارد حوزه های علمیه می شود باید به حقیقت علم و حقانیت آن یقین پیدا کند لذا اولین گام در این مرحله حقیقت شناسی و خودشناسی است.

وی با بیان اینکه برای رسیدن به خودشناسی نخست باید خود هدایت شویم تا بتوانیم دیگران را هدایت کنیم، گفت: مهمترین وظیفه طلبه کسب علم است البته علمی در اسلام مدنظر می باشد که همراه با تزکیه بوده و در زندگی فرد کاربرد داشته باشد.
معاون پژوهش حوزه علمیه خراسان با اشاره به حدیث «عنوان بصری» یکی از شاگردان امام صادق(ع)، ادامه داد: علم‌ نوری‌ است‌ که‌ در دل‌ کسی‌ که‌ خداوند تبارک‌ و تعالی‌ ارادة‌ هدایت‌ او را نموده‌ است‌ واقع‌ می شود، پس‌ اگر علم‌ می خواهید‌، باید در اوّلین‌ مرحله‌ در نزد خود،‌ حقیقت‌ عبودیّت‌ را بطلبید.‌
وی با تاکید بر اینکه درس خواندن همراه با تفکر لازمه فراگیری علم است، خاطرنشان کرد: حال که در مسیر طلبگی قرار گرفتید، درس بخوانید، درسی که همراه با تزکیه و تفکر باشد زیرا زمانی که تبلیغ می روید نخست باید خود به جایی رسیده باشید.
حجت الاسلام والمسلمین اسفندیاری ابراز کرد: ماندن در مسیر طلبگی یعنی تفرّس خیر و قابلیت طلبگی در ما وجود دارد و  امام زمان(عج) نیز ما را به شاگردی قبول کرده است لذا باید با توجه بیشتری در این مسیر گام برداریم.
وی با بیان اینکه بعد از ورود و پذیرش طلبگی وظایف سنگینی بردوش داریم، گفت: نگاه به درون خود و صبر و مقاومت در برابر وسوسه های شیطان، انسان را در مسیر تعالی قرار می دهد و خوشا به حال آنان که در این مسیر الهی قرار گرفتند.
مسئول دفتر مدیریت و ارتباطات حوزه علمیه خراسان خاطرنشان کرد: مسیر طلبگی، مسیر حقانیت خداوند است و هرکسی که از این مسیر دور می شود معترف است که «و من اعرض عن ذکری فانّ له معیشة ضنکا و نحشره یوم القیمة اعمی».
وی در ادامه به وظایف اساسی طلاب اشاره کرد و گفت: طالب الحق، طالب العلم است و به دنبال کشف حقیقت است لذا طلاب اولین کاری که باید انجام دهند گذشتن از مرز تقلید و رسیدن به مرز تحقیق و تفکر است.
حجت الاسلام والمسلمین اسفندیاری خاطرنشان کرد: اگر علم همراه با آگاهی باشد اثرگذار است لذا وظیفه ما طلاب اینست که با علم و علم آموزی به این آگاهی دست یابیم.
حضرت زینب(س) الگویی برای همه امور
معاون پژوهش حوزه علمیه خراسان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به واقعه عاشورا و ولایت پذیری و امام شناسی حضرت زینب(س)، گفت: حضرت زینب(س) در آن بهبوهه براساس اذن امام زمان خویش و ولایت حرکت کرد و ما نیز امروزه باید با توجه به شناخت از امام زمان(عج) و ولایت و نائب امام حرکت کنیم.
وی با بیان اینکه حضرت زینب(س) بزرگترین مفسّر قرآن در بین زنان مسلمان است، ابراز کرد: کمتر کسی به این چهره حضرت(س) اشاره دارد و فقط ایشان را زنی مصیبت دیده در واقعه کربلا و شام معرفی می کند.
حجت الاسلام والمسلمین اسفندیاری با تاکید بر اینکه طلاب باید در مسیر الهی طلبگی از حضرت زینب(س) درس بگیرند، خاطرنشان کرد: ما باید علم، روش، تربیت فرزند، ولایت مداری، اطاعت پذیری از ولایت و امامت را از حضرت زینب(س) بیاموزیم.
وی در پایان ابراز کرد: اگر مدار ما مدار الهی باشد در مسیر الهی حرکت می کنیم و انتخاب مسیر طلبگی یعنی ما آمدیم تا خدایی شویم، پس با آگاهی، علم آموزی، حقیقت شناسی و خودشناسی در این مسیر گام بردارید.
گفتنی است، مراسم آغاز فعالیت رسمی ساختمان جدید مدرسه علمیه الزهرا(س) سیس‌آباد با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد اسفندیاری، معاون پژوهش و مسئول دفتر مدیریت و ارتباطات، حجت الاسلام و المسلمین علی مقدادی، مسئول اداره حراست و مسئولان اداره آموزش، فرهنگی و مدیریت خواهران حوزه علمیه خراسان، 17 مهرماه برگزار شد.

كد خبر: 18536  |  تاریخ درج خبر: 96/07/18  |  کد خبرنگار: 201017
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا