امروز: سه‌شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

طلاب در انتخاب موضوع پایان نامه واقع گرا باشند


یک پژوهشگر حوزوی گفت: بهتر آن است که موضوعات عمومی تر و دارای منابع بیشتر را برای پایان نامه انتخاب کنیم و پس از آن موضوعات کاربردی و خاص را در قالب های دیگر دنبال و پاسخ های مناسبی برای مسائل روز جامعه ارائه نماییم.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، دکتر قاسمی در پنجاه و ششمین مرحله از سلسله کارگاه های آموزش اصول و فنون پایان نامه نویسی که در مدرسه علمیه عالی نواب برگزار شد با اشاره به ضرورت انجام تحقیقات و پژوهش های حوزوی در موضوعات کاربردی و مورد نیاز جامعه، عنوان کرد: قرار نیست همه مشکلات جامعه با پایان نامه ما حل شود لذا نباید ریسک انتخاب موضوعات کاربردی اما دارای منابع مطالعاتی اندک را پذیرفت.
وی افزود: بهتر آن است که موضوعات عمومی تر و دارای منابع بیشتر را برای پایان نامه انتخاب کنیم و پس از آن موضوعات کاربردی و خاص را در قالب های دیگر دنبال و پاسخ های مناسبی برای مسائل روز جامعه ارائه نماییم.
این استاد حوزه و دانشگاه با تأکید بر پرهیز از آرمانگرایی در انتخاب موضوع پایان نامه، ابراز کرد: طلاب باید در انتخاب موضوع پایان نامه واقع گرا باشند و موضوعی را انتخاب کنند که بتوانند آن را به سرانجام برسانند چراکه عدم توفیق در اتمام پایان نامه ضربه روحی شدیدی به پژوهشگر وارد خواهد کرد و اعتماد بنفس او را کاهش می دهد.
قاسمی کثرت منابع را یکی از امتیازات ویژه پایان نامه های موفق دانست و گفت: انتخاب موضوعات با منابع اندک قدرت مانور پژوهشگر را کاهش می دهد، به همین دلیل باید قبل از انتخاب و تصویب موضوع، به قدر کافی در مورد منابع آن تحقیق و بررسی کرد.
وی اضافه کرد: بهتر است به موضوعاتی که مطالب اندکی در مورد آن ها وجود دارد در قالب های دیگری از جمله مقاله و یادداشت پرداخته شود و نباید طلاب ما در پایان نامه های خود ریسک زیادی را با انتخاب موضوعات بکر متحمل شوند.
این پژوهشگر حوزوی عنوان کرد: کثرت منابع علاوه بر این که استحکام پروژه تحقیقاتی را افزایش می دهد، توان شگفت و خاصی از پژوهشگر مطالبه نمی کند اما اگر طلبه ای در خود می بیند که با منابع اندک بتواند کار با کیفیت و در حد استانداردی را در موضوع ویژه و دست نخورده ای ارائه دهد، هیچ مانعی در برابر او وجود نخواهد داشت.
قاسمی در مورد سرفصل ها، فهرست مطالب و عناوین اصلی یک کار پژوهشی گفت: در این مرحله پژوهشگر باید ریزموضوعات مدنظر خود مرتبط با موضوع اصلی را با دقت و ظرافت مشخص و به آن ها بپردازد و انتظار می رود که یک پایان نامه 120 صفحه ای حدود 100 ریزموضوع داشته باشد.
وی هم چنین با اشاره به معیارهای اساسی در انتخاب موضوع پایان نامه، اظهار کرد: اگر یک موضوع پژوهشی همه معیارهای لازم را داشته باشد، علاوه بر این که در روند پژوهش اختلالی بوجود نمی آید، نتیجه کار نیز مورد استقبال مخاطبان قرار خواهد گرفت.
قاسمی تأکید کرد: یکی از ملاحظات اساسی قبل از شروع کار پژوهشی توجه به مخاطب و نیازهای اوست که در همه معیارهای سنجش آن مؤثر است.
وی در پایان گفت: طلاب باید قالب ها و اقتضائات پایانه های فعالیت های پژوهشی از جمله کتاب، مقاله و پایان نامه را به خوبی بشناسند چراکه ممکن است موضوعی برای مقاله مطلوب و برای پایان نامه نامطلوب باشد و بالعکس.
 


كد خبر: 18539  |  تاریخ درج خبر: 96/07/19  |  کد خبرنگار: 201020
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا