امروز: شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

برگزاری نشست بایدها و نبایدهای پژوهش در مدرسه علمیه جعفریه(ع)


نشست بایدها و نبایدهای پژوهش با حضور حجت الاسلام والمسلمین ربانی بیرجندی از اساتید سطوح عالی حوزه علمیه خراسان در مدرسه علمیه جعفریه(ع) مشهد برگزارشد.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام والمسلمين محمدحسن رباني بيرجندي در نشست بایدها و نبایدها پژوهشی در مدرسه علمیه جعفریه(ع) مشهد با اشاره به حدیث « لاتَطلُب سُرعَه العَملِ وَ اطلُبْ تَجويدَهُ؛ فَإنَّ النّاسَ لايَسألونَ في كَمْ فَرَغَ مِنَ العَمَلِ؟ إنَّما يَسألونَ عَن جَودَهِ صَنعَتِهِ» از امیرالمومنین علی (ع)، اولین آفت این روزهای طلبگی را عجله در پایان رساندن دروس سطح دانست و گفت: در حال حاضر شیوه اجرائی ما طلاب برخلاف فرموده مولا امیرالمومنین علیه السلام  است که به سرعت بها داده و از کیفیت غافل شده‌ایم و به همین دلیل طلاب کمتر به امور پژوهشی می پردازند.

وی با بیان اینکه مطالعه و واکاوی در منابع دست اول، در پژوهش خوب و موفق تاثیر گذار است، خاطرنشان کرد: یکی از وظایف اساتید در همه‌ی سطوح، آشنا کردن طلاب با منابع دست اول، چگونگی مراجعه و برداشت از آنها است تا طلاب با مهارت کتاب شناسی در علوم مختلف از جمله فقه، اصول، لغت و... آشنا شوند.
این استاد سطوح عالی حوزه علمیه خراسان دومین آفت پژوهش را استفاده از اینترنت به عنوان یک منبع دسته اول برشمرد و افزود: نباید به اینترنت اعتماد کنید چون کسانی که اینترنت را تغذیه می کنند نوعا اساتید برجسته وعلماء نیستند.
وی با اشاره به اینکه هدف پژوهش، باز کردن گره ها و مشکلات علمی است، گفت: انگیزه طلاب نباید در نوشتن تحقیق و مقالات صرفا برای نمره باشد بلکه باید با هدف توجه به نیازهای جامعه و برطرف کردن مشکلات و مسائل علمی به پژوهش بنگرند.  
حجت الاسلام والمسلمين رباني بيرجندي یکی دیگر از رموز موفقیت در عرصه پژوهش را مطالعه زندگی نامه علما بزرگ و نویسندگان زبده برای آشنائی با مشکلات آنها در راه نویسندگی دانست و در ادامه با تشبیه کار محقق به تخریب چی در دوران جنگ گفت: همانطور که تخریب چی کارش را بادقت و تمرکز و صبر انجام می دهد لازمه یک تحقیق و پژوهش موفق، صبر، تمرکز و دقت است.
وی، مسئله محور بودن تحقیق را یکی دیگر از مولفه های موفقیت در راه تحقیق و پژوهش خواند و ابرازکرد: امروزه کتب با مجلدات بالا جوابگوی نیازهای جامعه نیست و باید نسبت به مسائل ریزبین شویم زیرا زمانیکه به یک مساله دقت نظر داریم به ابعاد گسترده ای دست می یابیم اما اگر کلی نگر باشیم میزان تحقیقات ما در آن موضوع کم می شود.
مدیر گروه علمی فقه و اصول مدرسه علمیه عالی نواب، اصل بعدی در پژوهش موفق را فیش برداری و نظم دهی به آنها دانست و با اشاره به مکتوبات بزرگانی مانند شهید مطهری گفت: طلاب باید سعی کنند فیش های خود را به مقالات ولو با موضوع تکراری تبدیل کرده تا عادت به نوشتن و نویسندگی پیدا کنند.
وی مطالعه مکرر فیش ها و بررسی و اصلاح آنها و مشورت کردن با بزرگان فن در مورد شیوه بهتر شدن مقاله و نوشته، منبع سازی و متقن کردن نوشته و پاوروقی را از دیگر مولفه های پژوهش و تحقیق خوب برشمرد و اظهارداشت: با توجه به اینکه علم با نقد پیشرفت می کند نباید نقد دیگران مانع کار و تحقیق شما شود.
حجت الاسلام والمسلمين رباني بيرجندي در پایان با اشاره به تحقیقات غیر مسلمانان گفت: آنها در امر باطل خودشان مصمم و در حال پژوهش و تحقیق می باشند ولی ما در امور حق و با وجود این همه منابع طراز اول کم کار می کنیم و نوعا کارهایمان هم سطحی است، لذا باید از تساهل و ساده گیری دوری کنیم.
 

كد خبر: 18923  |  تاریخ درج خبر: 96/08/20  |  کد خبرنگار: 201017
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا