امروز: شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

بررسی كتب نحوی پایه پیش‌نیاز


واحد پژوهش مدرسه علمیه جواد الائمه(ع) شهر درّود، كرسی آزاد اندیشی با موضوع «بررسی كتب نحوی پایه پیش‌نیاز» را با حضور اساتید و طلاب این مدرسه برگزارکرد.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام پرويزي در كرسي آزاد انديشي با موضوع «بررسي كتب نحوي پايه پيش‌نياز» مدرسه علميه جواد الائمه(ع) شهر درّود، با اشاره به وجود روحيه نقد و نقد پذيري در حوزه علميه گفت: يكي از نقاط مثبت در حوزه هاي علميه تشيع، نقد و بررسي آراء و نظريات گوناگون، آن هم به صورت منصفانه و محترمانه است.

وی در ادامه به بيان ويژگي ها و مزاياي كتاب «نحو مقدماتي استاد ملكي اصفهاني» پرداخت و ابرازکرد: برخورداري از متن فارسي ساده و روان از مهمترين ويژگي هاي اين كتاب است چرا كه در روايات هم آمده «كلّم الناس علي قدر عقولهم».
این استاد مدرسه علمیه جواد الائمه(ع) شهر درّود، استفاده از مثالهاي رايج و روزمره و ذكر شاهد مثالهاي قرآني و رعايت ترتيب منطقي بحث ها به گونه‌اي است  كه مخاطب دچار سردرگمي نشود و برخورداري از تمرينات مناسب براي كساني كه تازه وارد اين بحث مي شوند را از مهمترين نقاط قوّت كتاب «نحو مقدماتي استاد ملكي اصفهاني» دانست.
وی در ادامه در مورد كتاب «درسنامه عوامل سيد حبيب الله قدمي» نیز اظهارکرد: نويسنده اين كتاب زحمت زيادي براي تأليف آن كشيده و نوآوري در طرح مباحث داشته و در ترتيب مباحث خرق عادت كرده و ترتيب برخي مباحث را تغيير داده كه خود نوعي هنر است همچنين در اين كتاب از آيات و روايات گوناگون استفاده شده و قريب به همه مباحث نحوي در آن مورد بحث قرار گرفته است.
حجت الاسلام سيد الحسيني نیز در ادامه بحث، نكاتي را پيرامون كتاب «سرآغاز علم نحو تأليف مهدي نقشه چي» بيان كرد و گفت: اين كتاب با به كار گيري رنگ هاي متنوع و چاپ مناسب، شكل و ظاهر بسيار خوبي دارد علاوه بر اين مباحث نحوي را ساده و روان تبيين كرده است.
وی افزود: كتاب «سرآغاز علم نحو تأليف مهدي نقشه چي» در بحث حروف، تقسيم بندي منصوبات، مجرورات و مرفوعات را ذكر كرده است و در بحث مجرورات بحث حروف را مطرح مي كند ولي كتب ديگر بحث حروف را جداگانه مطرح مي كنند كه اين نوع ورود به بحث چون يادگيري آن را آسان تر مي كند بهتر است.
استاد مدرسه علمیه جواد الائمه(ع) شهر درّود، با اشاره به كتاب «سرآغاز علم نحو تأليف مهدي نقشه چي»، اضافه کرد: ذكر چكيده مطالب در پايان و همچنين ذكر عبارات هدايه و صمديه به جهت آشنايي با متون عربي و ذكر حديث در پايان هر بحث از ديگر مزاياي اين كتاب است، اما اين كتاب با همه مزايايي كه بر كتب ديگر دارد؛ در شاهد مثالها از آيات و روايات كمتر استفاده كرده است كه اگر از آنها هم استفاده مي شد بهتر بود.
گفتنی است، در اين جلسه از كرسي آزاد انديشي با موضوع «بررسي كتب نحوي پايه پيش‌نياز» که به همت واحد پژوهش مدرسه علميه جواد الائمه(ع) شهر درّود برگزار شد، طلاب مدرسه نیز نكته نظراتي را پيرامون اين بحث بيان كردند.

كد خبر: 18932  |  تاریخ درج خبر: 96/08/22  |  کد خبرنگار: 201017
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا