ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

تفاوت های نحو و بلاغت در کارگاه دانش افزایی اساتید عرب بررسی شدنحو در حوزه قواعد و بلاغت در حوزه اجرای این قواعد است و ملاک در صحت علم نحو قواعد از پیش تعیین شده است در حالی که ملاک در صحت علم بلاغت اقتضای مقام می باشد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام مهدي رضائی در کارگاه دانش افزایی اساتید عرب که به همت اداره امور اساتيد معاونت آموزش  در مدرسه علمیه عالی نواب برگزار شد گفت: علم نحو وظیفه محور نیست ولی بلاغت وظیفه محور است و در مقام بیان یک مطلب نمی باشد. از طرفی متکلم و جمله دو ضلع نحو هستند در حالی که بلاغت از سه ضلع متکلم، جمله و مخاطب برخوردار است.
وی با بیان این که نحو بنیادی و بلاغت کاربردی است، اظهار کرد: نحو در حوزه قواعد و بلاغت در حوزه اجرای این قواعد است و ملاک در صحت علم نحو قواعد از پیش تعیین شده است در حالی که ملاک در صحت علم بلاغت اقتضای مقام می باشد.
این استاد ادبیات عرب نحو را میدان نظریه پردازی و دارای زبان خاص و بلاغت را میدان عملیات و عمومی و جهانی معرفی و عنوان کرد: نحو جزئی از علوم ادبی و بلاغت در این حوزه فصل الخطاب است.
حجت الاسلام مهدي رضائی با بیان این که نحو جنبه آموختنی و بلاغت جنبه ملکه شدن بر ذهن و رسوخ نفسانی دارد، گفت: دستور در تشخیص و بایدهاست اما بلاغت کاربردهای هنری موثرتر و شایسته تر دارد.
وی افزود: دستور به لحاظ لفظی و معنایی مطرح است و بلاغت ناظر به معناست و می توان گفت بررسی معنوی مسائل دستوری است.
این استاد ادبیات عرب در بخش دیگری از سخنان خود تثبیت، تعمیق و تصحیح آموخته ها، شناخت نسبی مطالب مهم هر علم، افزایش انگیزه تحصیلی، پویایی ذهن و ارتقاء جرأت و توان علمی را از آثار تجزیه و ترکیب برشمرد و ابراز کرد: علومی که به طور مستقیم با معارف ارتباط ندارند اگر به عنوان موضوع قرار بگیرند به انحراف کشیده می شوند.
حجت الاسلام رضائی در پایان فردی و گروهی، کارگاهی و غیرکارگاهی، موضوعی و ترتیبی، مقدماتی و پیشرفته و بااستاد و بدون استاد را پنج شیوه ارائه تجزیه و ترکیب معرفی کرد.
 


كد خبر: 20909  |  تاریخ درج خبر: 1396/10/15  |  کد خبرنگار: 201020
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا