امروز: دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

روش شناسی مبتنی بر تفکر رضوی در مدرسه اسلام شناسی حضرت زهرا (س) تبیین شد


نشست علمی روش شناسی مبتنی بر تفکر رضوی با حضور اساتید و فارغ التحصیلان حوزوی و دانشگاهی در مدرسه اسلام شناسی حضرت زهرا (س) برگزار شد.

نشست علمی روش شناسی مبتنی بر تفکر رضوی به منظور آشنایی طلاب با بینش و منش رضوی در تولید علم با حضور اساتید و فارغ التحصیلان حوزوی و دانشگاهی در مدرسه اسلام شناسی حضرت زهرا (س) برگزار شد.
در این نشست، دکتر عزت السادات میرخانی با طرح چند سوال به تبیین موضوع نشست پرداخت و از نقش بینش و منش رضوی در تولید علم پرسید.و گفت : ما در تاریخ بشر شاهد علوم بسیاری بوده ایم که فاقد بینش و منش صحیح هستند مانند علومی که در سیطره قدرت یا منفعت تعریف یافته اند که به عنوان ابزاری نیرومند برای قدرت طلبی و... شناخته می شوند.
استاد دانشگاه تربیت مدرس تهران یادآور شد: توجه دقیق به جایگاه بینش و منش اسلامی و انسانی در علوم به جهت تولید و نشر علومی که به عدالت، اخوت، امنیت و خدمت به بشر برسد، حائز اهمیت می باشد و این درحالی است که امروزه ما شاهد پیشرفت علومی هستیم که پشتوانه بسیاری از آنها اینگونه نیست.
وی با اشاره به اینکه در همه مكاتب بشري و اديان آسماني اهميت كسب علم و دانش تأكيد شده است، گفت: بدون ترديد دين مبين اسلام بيش از هر دين و آيين ديگري به علم بها داده و انسان‌ها را به تعليم و تعلّم فراخوانده است که با یک مطالعه اجمالی، مي‌توان دريافت كه هيچ مكتبي اين همه تأكيد، آن هم با اين مضامين بلند و نوراني درباره علم ندارد.
عضو دفتر استفتائات زنان در دفتر مقام معظم رهبری به بررسی روش های تولید دانش از منظر امام رضا (ع) که به پویش، پایش و پالایش منجر می شود، پرداخت و ادامه داد: دانشی در سیره رضوی مفید است که در عین ریشه داشتن، تحرک و تحول ایجاد کند.
مدیر واحد خواهران مرکز تحقیقات دانشگاه امام صادق(ع) با بیان اینکه حقیقت علم، در درون تحول ایجاد می کند تا بتواند در بیرون منشا تحول و تولید باشد، اما تا زمانی که یک نگاه کلان نداشته باشیم نمی توانیم علم و روش علمی تولید کنیم.
شایان ذکر است، خانم جلیلیان، مسئول اجرایی نشست درباره این سلسله نشست ها که هر ماه با حضور خانم دکتر میرخانی برگزار می شود، عضو دفتر استفتائات زنان در دفتر مقام معظم رهبری خاطر نشان کرد: این نشست ها با عنوان کلی «تولید علم در قرآن» و با هدف ارتقای سطح علمی اساتید تشکیل می شود.

 


كد خبر: 20991  |  تاریخ درج خبر: 96/10/21  |  کد خبرنگار: 3884
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا