امروز: یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴
در جلسه هم اندیشی اساتید ناظر كانون مطالعات تفسیری مطرح شد

اعضای کانون مطالعات تفسیری سطح بندی می شوند/ لزوم توجه بیشتر به متن قرآن


سرپرست معاونت فرهنگی اجتماعی سیاسی حوزه علمیه خراسان از سطح بندی طلاب عضو کانون مطالعات تفسیری و برنامه ریزی ویژه برای هر سطح خبر داد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام مهدی مقامی در جلسه هم اندیشی و دانش افزایی اساتید ناظر كانون مطالعات تفسیری حوزه علمیه خراسان که به همت اداره قرآن و عترت معاونت فرهنگی اجتماعی این حوزه در مدرسه قرآن و عترت برگزار شد، با بیان این که مسیر تبلیغ و ترویج معارف و آموزه های دینی که حوزه علمیه در آن حرکت می کند، همان مسیر حرکت انبیاء است، ابراز کرد: از ابتدای شکل گیری کانون مطالعات تفسیری، برای بهبود فعالیت های کانون، گفت و گوها و هم فکری های زیادی انجام و جلسات فراوانی برگزار شده است و هدف این تلاش ها بهبود فرآیندها و ارتقاء فعالیت های کانون بوده است.
وی افزود: ارزیابی ها نشان می دهد که طلاب شرکت کننده در جلسات تفسیری در یک سطح نیستند و این در حالی است که سرعت و کیفیت برگزاری جلسات متوقف بر هم سطح بودن طلاب در گروه های مختلف تفسیری است و بر همین مبنا طلاب باید از طریق آزمون و پایش در سطوح مختلف دسته بندی شوند.
سرپرست معاونت فرهنگی اجتماعی سیاسی حوزه علمیه خراسان عنوان کرد: بنا داریم طلاب را در سه گروه دسته بندی کنیم و برنامه ما برای طلاب توانمند و برتر، برگزاری سلسله جلسات مهارت افزایی، آماده سازی آن ها برای تدریس و بسترسازی برای حضور آن ها در طرح نومدرسین است.
حجت الاسلام مقامی با اشاره به اهمیت اطلاع از انگیزه اعضای گروه های مطالعات تفسیری، گفت: افرادی که در سطح بعدی قرار می گیرند، هر چند که ممکن است قدرت تدریس را نداشته باشند اما می توان از ایشان در تبلیغ قرآنی استفاده کرد و بر این اساس ضرورت دارد دوره های تربیت مربی برای این افراد برنامه ریزی شود.
وی با بیان این که بیش از 800 جلسه قرآنی در سطح شهر مشهد فعال هستند، ابراز کرد: جای خالی مباحث معرفتی و تفسیری در بخش عمده ای از این جلسات حس می شود که می توان با ایجاد هماهنگی های لازم با متصدیان و متولیان امر، بسترهای لازم برای حضور مبلغان قرآنی کانون را در این جلسات فراهم کرد.
مدیر مدرسه قرآن و عترت افزود: افرادی که از حداقل شرایط برای ادامه فعالیت در کانون برخوردار نیستند، برای باقی ماندن در جمع نیروهای رسمی باید در آزمون ادبیات شرکت کنند و با تلاش مضاعف خود را به سطوح بالاتر برسانند و ضعف های خود را پوشش دهند و بر همین اساس دوره هایی برای این افراد نیز پیش بینی شده است.
حجت الاسلام مقامی با تأکید بر این که اعضای کانون نباید در سطحی متوقف بمانند، گفت: کانون مطالعات تفسیری هر سال پذیرش خواهد داشت و این مسیر ادامه می یابد و تغییرات ایجاد شده برای رسیدن به فرآیندی مطلوب و منطقی است.
لزوم توجه بیشتر به متن قرآن
وی با اشاره به روایت «من زعم ان کتاب الله مبهم فقد هلک و اهلک»، عنوان کرد: بنا داریم که قرآن بدون ترجمه و فارغ از هر گونه تفسیر مبنای ادامه جلسات قرار گیرد و در صورت لزوم به ترجمه و تفسیر مراجعه شود و طلبه در ابتدا تنها با متن قرآن درگیر شود و انس بگیرد.
سرپرست معاونت فرهنگی اجتماعی سیاسی حوزه علمیه خراسان اضافه کرد: متأسفانه ما بیشتر با نظرات مفسّرین آشنا هستیم تا نظر خود قرآن، در حالی كه قرآن شفاف و روشن است و متن قرآن باید مبنای اصلی قرار گیرد.
حجت الاسلام مقامی تصریح کرد: یکی از اشکالات جدی در فضاهای آموزش قرآن این است که ما دانش پژوه را ابتدا با لطایف و اشارات قرآن آشنا می کنیم و او را به عرش می بریم در حالی که آشنایی با قرآن باید به صورت گام به گام صورت پذیرد و سیری منطقی داشته باشد.
وی ضمن تبیین دو رویکرد ادبیاتی و قرآنی در سنجش اساتید تفسیری، گفت: در حال حاضر در این زمینه بُعد ادبیاتی و بلاغی مورد اختبار قرار می گیرد اما طلاب باید از هر دو جنبه خود را تقویت کنند چراکه تمرکز صرف روی هر کدام، ما را به نتیجه مطلوب نمی رساند.
حجت الاسلام مقامی در پایان ابراز کرد: مقدمات ایجاد دو کانون جدید با عناوین «کانون مطالعات نهج البلاغه» و «کانون مطالعات صحیفه سجادیه» فراهم شده است تا در این عرصه ها نیز نیروهای آموزشی و تبلیغی موردنیاز تربیت شوند.

 


كد خبر: 21455  |  تاریخ درج خبر: 96/11/19  |  کد خبرنگار: 201020
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
فهیمی: بسیار خوب وبجا.
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا