ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

هیئت های اندیشه ورز به مسئله شناسی و برگزاری نشست های تخصصی در حوزه خراسان می پردازندمسئله شناسی، اولویت بندی مسائل جامعه و نظام اسلامی، کمک به حل مسائل با برگزاری نشست های تخصصی و تاسیس رشته های تخصصی مورد نیاز و هدایت و حمایت از پژوهش های مربوطه در تعاملی فعال با سایر مراکز علمی از اهداف تاسیس هیئت های اندیشه ورز است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، دکتر سید مجید ظهیری در ديدار حجت الاسلام والمسلمين دکتر لكزائي، رئيس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي با آيت‌الله سيد مصباح عاملي، به دو مدل برنامه ای درون زا و برون گرای این حوزه اشاره و خاطر نشان کرد: مدل برنامه ای درون زا که دانش محور است، در راستای رهنمودهای روشنگر مقام معظم رهبری (مدظله  العالی) و اسناد بالادستی حوزه علمیه خراسان، در هفت محور، برنامه ریزی شده است.
وی گفت: این هفت محور عبارتند از: فقاهت، قرآن و عترت، حمکت، اخلاق و تربیت، سیاست و جامعه، ادبیات عرب و تبلیغ. هفت محور دانشی فوق در هفت قرارگاه ساماندهی شده اند که در ذیل هفت قرارگاه هفت عنوان مدرسه تخصصی شکل می گیرد و بیش از ۳۰ رشته و گرایش تخصصی خواهند داشت. برخی از این مدارس تاسیس گردیده و تعدادی نیز در دست اقدام است.
دکتر ظهیری به ظرفیت عظیم نخبگان و استعدادهای برتر در حوزه علمیه خراسان اشاره کرد و گفت: تا کنون نزدیک به ۲۰۰ نفر به عنوان استعداد برتر با شاخص های کاملا علمی کشوری شناسایی شده اند که ذیل هفت کانون نخبگانی کاملا دانش محور با عناوین فوق فعالیت خواهند کرد.
مدیر مرکز مطالعات، برنامه ریزی و بودجه حوزه علمیه خراسان افزود: در مدل برنامه ای برون گرای حوزه علمیه خراسان که کاملا مسئله محور است ۵ هیئت اندیشه ورز داریم که عبارتند از: «اقتصاد و الگوی پیشرفت اسلامی»؛ «اسلام، ادیان و ارتباطات میان فرهنگی»؛ «خانواده، تعلیم و تربیت و سبک زندگی»؛ «هنر، رسانه و فضای مجازی»؛ «حوزه، جامعه و تمدن اسلامی».
وی تاکید کرد: هر کدام از این هیئت ها که متناسب با نیازها، مسائل و چالش های جامعه و نظام اسلامی شکل گرفته اند، اضلاعی دارند و کارهای متنوعی مانند مسئله شناسی، طبقه بندی و اولویت یابی مسائل، برگزاری نشست های تخصصی و تاسیس رشته های تخصصی جهت کمک به حل مسائل انجام می دهند و با به کارگیری نخبگان حوزوی و دانشگاهی در واقع وحدت حوزه و دانشگاه را به طور عملی تحقق می بخشند.
مدیر مرکز مطالعات، برنامه ریزی و بودجه حوزه علمیه خراسان درباره یکی از فعالیت های جدید و بی نظیر در حوزه علمیه از سوی هیئت اندیشه ورز «اقتصاد و الگوی پیشرفت اسلامی» توضیح داد: این هیئت برای اساتید عالی حوزه که قصد دارند در مطالعات و یا تدریس خود مباحث اقتصادی داشته باشند آمادگی دارد که به طور یک نفره و ویژه، دوره آموزشی آشنایی با سیستمها و اصطلاحات علمی روز اقتصادی برگزار کند.
دکتر ظهیری در پایان خاطر نشان کرد: تربیت پژوهشگر از دیگر فعالیت های این هیئت هاست.


كد خبر: 22795  |  تاریخ درج خبر: 1396/12/16  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا