ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

برنامه ریزی حوزه علمیه خراسان بر اساس مطالبات مقام معظم رهبری استمدیر مرکز مطالعات، برنامه ریزی و بودجه حوزه علمیه خراسان گفت: برنامه های این حوزه برگرفته از مطالبات مقام معظم رهبری است که ۹ محور احصا و برنامه ریزی و اقدامات مشخصی تدوین شده است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، دکتر سید مجید ظهیری در آیین امضای تفاهم نامه میان حوزه علمیه خراسان و جمعیت هلال احمر ابراز کرد: برنامه های این حوزه برگرفته از مطالبات و خواسته های مقام معظم رهبری از حوزه های علمیه است که ۹ محور احصا و برنامه ریزی و اقدامات مشخصی تدوین شده است که به طور کارآمد انجام و سپس اثربخشی آن در درون و برون حوزه و نظام سنجیده شده است.

وی تحول در ساختار، آموزش، گزینش، پژوهش، اخلاق و تربیت، نظام ارتباطات، عرصه برنامه ریزی و مدیریت، خدمات، تبلیغ و اطلاع رسانی را 9 عرصه مدنظر دانست و ابراز کرد: هم اندیشی در باره  تعالی سازمانی حوزه یکی از اقدامات جدی است که بخشی از آن با تدوین دستور العمل  ساختار، ارزیابی و نظام پشتیبانی مدارس انجام شده است .
دکتر ظهیری خاطر نشان کرد: فقاهت، قرآن و عترت، حكمت، اخلاق و تربیت، سیاست و جامعه، ادبیات عرب و تبلیغ، هفت محور دانشی است که در هفت قرار گاه با میدان فعالیتی به وسعت سه استان خراسان رضوی ، جنوبی وشمالی ساماندهی  شده است . در ذیل هفت قرارگاه هفت عنوان مدرسه تخصصی شکل می گیرد كه  بیش از ۳۰  گرایش تخصصی خواهند داشت . برخی از این مدارس تاسیس گردیده و تعدادی نیز در دست اقدام است.
وی افزود: کانون های نخبگانی نیز از جمله دیگر فعالیت هاست که از میان خانواده ۴۰ هزار نفری طلاب این حوزه تعداد ۱۸۰ استعداد برتر شناسائی شده اند تا در نقش آفرینی تحول حوزه اثر گذار باشند.
مدیر مرکز مطالعات، برنامه  ریزی و بودجه حوزه علمیه خراسان در ادامه تدوین برنامه جامع آموزشی مقطع عمومی را از کارهای تحولی خواند و ابراز کرد: توانمندسازی و دانش افزائی اساتید  از دیگر اقدامات تحولی مطابق با محور های 9 گانه مورد انتظار رهبری معظم است  که حدود دو هزار استاد حوزه علمیه خراسان در  ۸۸۰۰ کارگاه آموزشی شرکت داشتند.
وی با اشاره به فعالیت های جهادی و تحول آفرین معاونت آموزش، برگزاری دوره هاي آموزشي  تربيت مدرس و  نومدرسین را به عنوان کاری جدید در حوزه علمیه خراسان به منظور ارتقای علمی  برای طلابی که به تازگی قصد تدریس داشتند، دانست.
دکتر ظهیری همچنین، تحول در گزینش حوزه را از مطالبات مقام معظم رهبری دانست و در ادامه به اجرای طرح گزينش نخبه گرا با کار میدانی و شناسایی استعدادهای دانش آموزی و رشد جذب ۲۰۰ درصدی در اين عرصه  اشاره و ابراز کرد: شناسایی و ساماندهی پژوهشگران از دیگر کارهاست که  حدود ۵۰۰ پژوهشگر در سامانه ای ویژه پژوهشگران حوزه علميه خراسان  ثبت شده اند.

وی با اشاره به اقدامات  برون گرایانه حوزه علمیه خراسان با الهام از فرمایشات مقام معظم رهبری، ابراز کرد: هیئت های اندیشه ورز «اقتصاد و الگوی پیشرفت اسلامی»؛ «اسلام، ادیان و ارتباطات میان فرهنگی»؛ «خانواده، تعلیم و تربیت و سبک زندگی»؛ «هنر، رسانه و فضای مجازی» و «حوزه، جامعه و تمدن اسلامی» در این حوزه تاسیس شده است که از افراد و شخصيتهاي برجسته  علمي  با خاستگاه حوزوی استفاده می شود و در خصوص مسائل مهم جامعه و نظام اسلامي  در کنار تربیت پژوهشگر در قالب حلقه معرفتی از میان طلاب فاضل، فعالیت می کنند.
مدیر مرکز مطالعات، برنامه ریزی و بودجه حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه تحول در نظام ارتباطات از دیگر محورها  است که تلاش نموده ايم بخشي از آن را از طريق امضاي تفاهم نامه هاي متعدد با نهادهاي تاثير گذار اجرائي نمائيم ، گفت: به طور متوسط در هرماه یک تفاهم نامه با مراکز مهم امضا و بلافاصله عملیاتی شده است.

وي برنامه ريزي و مديريت را از ديگر محور هاي تحولي 9 گانه مورد  مطالبه رهبري معظم انقلاب دانست و توضيح داد : در اين عرصه ، اموري مانند تدوين برنامه ها بر اساس مسائل مهم حوزه ، نظام و جامعه با اقدامات معين همراه با اخذ  نتايج مشخص و رسيدن به محصولات، آسيب شناسي برنامه ها و اقدامات و بازنگري نسبت به آنها از حيث كمي و كيفي انجام شده است .

وي همچنين شناسائي موقوفات ، ساماندهي وثبت آنها در سامانه اي ويژه را كاري بي نظير  در حوزه علميه خراسان دانست كه در ميداني وسيع انجام شده وبيش از 18 هزار  رقبه وقفي را شامل مي شود.

دكتر ظهيري افزود : در سالهاي 95 و 96 فعاليت هاي توسعه اي و تاسيسي  فضا هاي آموزشي و فرهنگي از متوسط رشد  73 درصد گذشته است و در عرصه  130 هزار متر مربعي و اعيان 60 هزار متر مربعي در حال گذراندن مراحل پاياني است . آغاز بكار تاسيس 5 مدرسه بزرگ در حاشيه شهر كه مراحل گود  برداري و تجهيز كارگاه را گذرانده اند  با اشاره رهبر  معظم انقلاب و پيگيري جدي نماينده معزز ايشان در استان ، حضرت آيت الله علم الهدي از اقدامات ديگر توسعه اي است كه در حاشيه شهر تحول ايجاد  خواهد  كرد

 


كد خبر: 22915  |  تاریخ درج خبر: 1396/12/20  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا