امروز: یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

کارگاه «درآمدی بر منطق جدید و منطق تطبیقی» برگزار شد


تفکیک منطق از فلسفه منطق، معنا در فلسفه منطق، فرامنطق و تفکیک منطق و تاریخ منطق برخی از موضوعات مطرح شده در این کارگاه علمی بودند.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، دکتر اسدالله فلاحی از محققان و پژوهشگران حوزوی و عضو هیئت علمی گروه منطق مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در کارگاه دانش افزایی اساتید علوم عقلی با موضوع «درآمدی بر منطق جدید و منطق تطبیقی» که به همت امور اساتيد معاونت آموزش حوزه علميه خراسان در مدرسه علمیه عالی نواب برگزار شد، عنوان کرد: گاهی برخی مسائل علمی که در ابتدای امر بسیار عجیب، دور از ذهن و خلاف واقع به نظر می رسند، در عمل برکات و فواید بسیار گسترده ای پیدا می کنند و از چنین اتفاقاتی می توان نتیجه گرفت که ما باید به فلسفه ها برگردیم و روی آن ها تأملات بیشتری داشته باشیم و به نظرات گذشتگان اکتفا نکنیم.
وی در مورد تفکیک منطق از فلسفه منطق بیان کرد: در کتاب های منطق گذشته مباحث صوری و منطقی محضی چون قیاس شکل اول و دوم و سوم به چشم می خورند که آمیخته با مباحث فلسفه منطق بوده اند اما در منطق جدید تلاش می شود که این دو را از هم تفکیک کنند.
فلاحی با بیان این که منطقدان بما هو منطقدان نمی تواند در مورد صدق و کذب سخن بگوید بلکه فلسفه منطق و فلاسفه  منطق هستند که در این رابطه اظهارنظر می کنند، گفت: در مورد این که حامل صدق و موضوع آن چیست و این که آیا جملات و الفاظ صدق و کذب پذیرند یا تصدیقات ذهنی ما و یا متعلّق تصدیقات ما، بحث های بسیاری وجود دارد و در این جا صدق به معنا گره می خورد چراکه به نظر می رسد الفاظ و تصورات کذب پذیرند.
وی با بیان این که طیف متفاوتی از نظرات در مورد معنا در فلسفه منطق ارائه شده است، اظهار کرد: عده ای معنا را امری در عالم خارج و دیگران آن را کاربرد می دانند از طرفی برخی از فیلسوفان منطق جدید معتقدند که اسم خاص بی واسطه به اشیاء اشاره می کند و عده زیادی این مهم را از طریق معنا تعریف می کنند.
این محقق و پژوهشگر حوزوی افزود: هزاران هزار منطق در علم منطق جدید تعریف شده اند که به عقیده برخی از فیلسوفان همه این منطق ها صحیح هستند و هر کدام وجهی از واقعیت را توضیح می دهند در حالی که برخی دیگر از فیلسوفان منطق با این نظر موافق نیستند.
فلاحی ادامه داد: فرامنطق کاملاً فرمال و صوری است و مباحث فلسفی در آن وجود ندارد و در آن سیستم های منطقی با هم مقایسه می شوند.
وی در مورد تفکیک منطق و تاریخ منطق گفت: متأسفانه در آثار منطقدانان ما چیزی به نام تاریخ منطق وجود ندارد و منطقدانان گذشته بیشتر شارح بودند و تلاش می کردند حرف گذشتگان را تا حد ممکن تبیین کنند و به تاریخ توجه زیادی نداشتند اما امروزه و بر اساس مطالعات تاریخی در زمینه منطق و سنجش تحولات آن، بصیرت های بسیاری در مورد منطق بدست آمده است، بنابراین شخصی که تاریخ منطق خوانده با آن که نخوانده تفاوت زیادی خواهد داشت.
عضو هیئت علمی گروه منطق مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران با بیان این که نشریات فراوانی در سراسر دنیا به تاریخ منطق می پردازند اما این موضوع در کشور ما مورد توجه قرار نگرفته است، عنوان کرد: بصیرت حاصل از مطالعه تاریخ منطق با بررسی کامل آثار و نظرات یک یا چند منطقدان بدست نمی آید و کشف نمی شود.
 


كد خبر: 22920  |  تاریخ درج خبر: 96/12/20  |  کد خبرنگار: 201020
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا