امروز: چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

ضرورت ورود به فقه‌الاقتصاد


مسئول مرکز نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان بیان کرد: امروزه یکی از ملزومات پاسخ‌گو بودن حوزه های علمیه ورود به فقه‌الاقتصاد است.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت‌الاسلام والمسلمین  علی‌اکبر نوایی در نخستین گردهمایی ویژه معرفی دوره پودمانی اقتصادنا، خاطرنشان کرد: اگر حوزه علمیه بخواهد به رسالت پاسخ گویی خود عمل کند باید در عرصه اقتصاد اجتهادی وارد شود.

وی با بیان اینکه فقه در دوره های زمانی مختلف بالنده شده است و ظرفیت پاسخ گویی به مسائل گذشته، حال و آینده را دارد، افزود: فقه به دلیل پرداختن به بایدها و نبایدها و به عنوان نقشه راه، با اندیشه الهی در یک راستا است.
مسئول مرکز نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان با اشاره به اینکه فلسفه وجودی حوزه های علمیه در دوران غربت تفکر شیعی و در زمان غیبت امام معصوم(عج) شکل گرفته است، اضافه کرد: به تناسب شرایط زمانی، فقه و حوزه های علمیه به مسائل جامعه ورود پیدا می کردند.
وی در ادامه به فقه الاقتصاد اشاره و بیان کرد: حوزه معرفتی اقتصاد به عنوان علم و حوزه معرفتی فقه به عنوان مساله اصلی در جامعه قابل قبول است.
حجت‌الاسلام والمسلمین نوایی تشریح کرد: علم اقتصاد متاثر از ایدئولوژی ها است پس متاثر از جهان بینی مذهبی نیز می تواند باشد همانگونه که شهید محمدباقر صدر آن را در کتاب اقتصادنا بیان کرده است.
وی منطق تطبیق و تجویز را لازمه فراگیری علوم جدید در فقه خواند و گفت: با توجه به اینکه اسلام می تواند بر هر دوره ای منطبق شود لذا ما باید متدولوژی را از دیگران گرفته و با دانش اسلامی تولیدات جدید ارائه دهیم.
مسئول مرکز نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان با اشاره به اینکه در رابطه با راهبردهای اقتصادی فقه غفلت شده است، گفت: لازم است گروهی در اقتصاد اسلامی ممحض شده و مناطق تطبیق و تجویز را تولید کرده و بوجود آورند.
وی در پایان با اشاره به اینکه در سال گذشته 192 طلبه مستعدبرتر در حوزه علمیه خراسان شناسایی و طبقه بندی شده اند، گفت: استفاده از ظرفیت طلاب نخبه و استعدادبرتر مهمترین برنامه‌ پیش روی این مرکز است.
گفتنی است، این گردهمایی با حضور دکتر سیداحمد عاملی، دبیر هیئت اندیشه ورز اقتصاد حوزه علمیه خراسان و عضو هیئت علمی اقتصاد دانشگاه خوارزمی و جمعی از طلاب برادر مستعد برتر سطح 4 با گرایش فقه، پنجشنبه 23 فروردین ماه در مدرسه علمیه سلیمانیه برگزار شد.
 
 


كد خبر: 25162  |  تاریخ درج خبر: 97/01/26  |  کد خبرنگار: 201017
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا