امروز: دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

فرقه های انحرافی و سلفیّت در حال تطور و تغییر هستند


مؤسس مركز تخصصی مطالعات تطبیقی مذاهب اسلامی مشهد عنوان کرد: یکی از راه های پاسخ به خلأهای اعتقادی استفاده از منابر است و باید در کنار منبرهای سیاسی، اخلاقی و تاریخی به منبرهای اعتقادی توجه بیشتری شود.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی در آئین تجلیل از اساتید برتر و ممتازین آموزشی و پژوهشی مرکز تخصصی مطالعات تطبیقی مذاهب اسلامی که با حضور آیت الله اشرفی شاهرودی برگزار شد، با اشاره به اهمیت آشنایی حداکثری و تسلط طلاب حوزه علمیه به مباحث مربوط به قرآن و عترت، گفت: فرقه های انحرافی و سلفیّت در حال تطور و تغییر هستند و نقش قرآن و عترت به عنوان مصداق مقابله با آن ها روز به روز پررنگ تر می شود.
وی افزود: برای اثبات انحرافات اعتقادی فرقه ها و مذاهب مختلف تنها نمی توان به عقل تکیه کرد، چراکه امروز برخی از گروه های سلفی نیز مدعی عقل گرایی اند، بنابراین باید از معیارهایی چون قرآن و عترت در این مسیر بهره گرفت.
مؤسس مركز تخصصي مطالعات تطبیقی مذاهب اسلامی مشهد عمیق شدن در مباحث اعتقادی را مورد تأکید قرار داد و ابراز کرد: یکی از راه های پاسخ به خلأهای اعتقادی استفاده از منابر است و باید در کنار منبرهای سیاسی، اخلاقی و تاریخی به منبرهای اعتقادی توجه بیشتری شود و این مستلزم تربیت مبلغان اعتقادی است.
آیت الله فاضل لنکرانی هم چنین تربیت و تشکیل گروه‌ های مناظره اعتقادی برای گفت و گو با اربابان ملل و فرق را ضروری برشمرد و گفت: ایجاد متون رسانه ای قوی و دستیابی به قدرت مناظره یکی از شئون تبلیغ رسانه ‌ای در دنیای امروز است و طلاب باید در این حوزه فعالیت داشته باشند.
ارزش کار طلبه برای او و خانواده اش روشن شود
وی با اشاره به آیات «يَا أَيُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءَتْكُمْ مَوْعِظَةٌ مِنْ رَبِّكُمْ وَشِفَاءٌ لِمَا فِي الصُّدُورِ وَهُدًى وَرَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنِينَ، قُلْ بِفَضْلِ اللَّهِ وَبِرَحْمَتِهِ فَبِذَلِكَ فَلْيَفْرَحُوا هُوَ خَيْرٌ مِمَّا يَجْمَعُونَ» (یونس/ 57و58) و با بیان این که حدیث ثقلین از دل این آیات بیرون آمده است، اظهار کرد: خداوند موعظه، شفاء، هدایت و رحمت را در دو عنوان «فضل الله» و «رحمت الله» جمع کرده است که پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در روایتی، «فضل الله» را قرآن و علم تأویل آن و «رحمت الله» را مودّت و موالات نسبت به ائمه (علیهم السلام) و دشمنی با دشمنان آن ها دانسته اند.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه ادامه داد: ما مفتخریم که از سفره قرآن و عترت بهره مندیم و به دنبال سخن قرآن و اهل بیت (علیهم السلام) حرکت می کنیم و همه طلاب باید این را میزان عمل خود قرار دهند و از این توفیق خوشحال باشند چراکه چیزی که از این طریق به دست می آید از هر آن چه که همه مردم جمع می کنند، بهتر است.
آیت الله فاضل لنکرانی عدم آگاهی خانواده اهل علم به شغل و مسیر مهم زندگی آن ها را یکی از آسیب های بزرگ جامعه روحانیت معرفی و تصریح کرد: حوزه علمیه باید حقیقت طلبگی را در درجه اول برای خود طلبه و در مرتبه دوم برای خانواده او تبیین کند تا ارزش و اهمیت کار روحانیت برای ایشان روشن شود.
وی موالات را شناخت ائمه (علیهم السلام)، عارف بودن به حق ایشان و حجّیت داشتن سخن ایشان و عمل به آن ها دانست و گفت: با استناد به آیات و روایات به این نتیجه می رسیم که مَثَل اعلای خیر در این عالم قرآن و عترت هستند.
مؤسس مركز تخصصي مطالعات تطبیقی مذاهب اسلامی مشهد در پایان عنوان کرد: برخی ادعا می کنند که اکثر روایات ما اسرائیلیات است و این لغویت حدیث ثقلین، بستن باب عترت و مصداق نداشتن یکی از دو ثقل معرفی شده توسط پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) است، در حالی که محققین حدیث این ادعا را به روشنی رد کرده و اثبات می کنند که احادیثی چون ثقلین در اعلا درجه اعتبار هستند.
گفتنی است در این مراسم 2 نفر از اساتید و 4 نفر از ممتازین آموزشی و پژوهشی مرکز تخصصی مطالعات تطبیقی مذاهب اسلامی مورد تقدیر قرار گرفتند.

 

 

 


كد خبر: 26170  |  تاریخ درج خبر: 97/01/26  |  کد خبرنگار: 201020
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا