ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

مخالفت با تغییر کتب آموزشی در راستای حفظ سنت های اصیل حوزوی استمدرس دروس خارج حوزه علمیه قم گفت: برخی علما و بزرگان حوزوی نگرانی شان از باب تغییر در کتب بدین جهت است که با این غیر سنت های حوزه نیز تحول یافته و عواقب سوء به دنبال داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام والمسلمین سید صادق علم الهدی در نشست نقش و تأثیر دروس سطح عالی در فرآیند اجتهاد و فقاهت كه در حاشيه برگزاري همايش تخصصي حوزه علميه ، سنت هاي كار آمد  در محل مجتمع آفتاب ولایت مشهد برگزار شد ، با بیان این که کتبی که به طور خاص در حوزه های علمیه مطرح است همه حاصل تفکرات بشری بوده و ادعای خاصی در این زمینه وجود ندارد، گفت: هرگونه ادعا از این سنخ از سر جهالت است و این که اشکالات همراه با ضعف های مسلم در آن وجود دارد غیر قابل تردید است.
وی با بیان این که البته در این کتب محاسن و مزایایی وجود داشته که در سیر اجتهاد اهمیت ویژه ای دارند، تصریح کرد: البته برای طلاب که در مسیر تحصیل معارف اسلامی هستند باید گفت نقش کتب درسی در موفقیت نهایی یک طلبه بیش از ده درصد نیست و بهترین کتب حوزوی که برای تحصیل طلبه نوشته می شود، نقش بیش از ده درصد در موفقیت وی ندارد.
مدرس درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که 90 درصد آن جوهره و جهاد علمی شما و آن کوششی است که خودتان دارید، خاطر نشان کرد: شما طلاب نباید به سخنانی که می گویند کتب حوزوی آموزشی نیست، پیچیده است و یا با کتب آموزشی جدید فاصله دارد اهمیت بدهید چراکه این سخنان سبب می شوند تا شما به عنوان طلبه تلاشگر از مسیر تحصیل فاصله بگیرید.
حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی با بیان این که گاهی مخالفت عده ای با تغییر کتب حوزوی ارتباطی با ساحت علمی آن ندارد، بیان کرد: برخی علما و بزرگان حوزوی نگرانی شان از باب تغییر در کتب بدین جهت است که با این تغییر سنت های حوزه نیز تحول یافته و عواقب سوءی داشته باشد که بدین جهت با تغییر و تحول در کتب آموزشی حوزه مخالفت می شود.
وی با بیان این که بسیاری از مخالفت ها با تغییر کتب آموزشی بدین سبب است تا سنت ها و اصالت های حوزوی باقی بمانند، افزود: در گذشته و تا به امروز سنت پژوهش آموزش محور بود بدین صورت که اساتید تحقیقات خود را در ضمن درس در حوزه های علمیه القا می کردند و کمتر می شد تا یک فقیه بدون آنکه بخشی را القا کند تحقیقات مستقل انجام دهد.
استاد درس خارج حوزه علمیه قم ادامه داد: بدین صورت هر کتبی که در اوایل سال مباحث درس بود، مورد بسط تحقیقاتی نیز واقع می شد و هر موضوعی در کتب درسی قرار نداشت، یا سال تحصیلی به آن نمی رسید ویا فرصت کمی برای پرداختن به ان وجود داشت از حیث تحقیقاتی محجور مانده و این یکی از خلاهاست که امروز تا حدودی اصلاح شده است.
وی با بیان این که محصل باید در مقطع نخست تحصیل تا سطح خارج قدرت کسب معلومات، فهم متون و قدرت استنباط را کسب کند، بیان کرد: یک طلبه باید بتواند معلومات را کسب کند که این از محورهای مهم تحصیل اوست.
این مدرس حوزه علمیه قم در پایان با بیان این که برای کسب مهارت فهم متون طلبه باید بر این اصول و سنت ها پایبندی داشته و آن را به خوبی اجرا کند، افزود: طلاب باید به این اصول و سنت های اصیل امروز همچون گذشته پایبندی داشته باشند.

 

 


كد خبر: 26441  |  تاریخ درج خبر: 1397/02/22  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا