امروز: جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله إيّاكُم وفُضولَ الطَّعامِ ؛ فَإِنَّهُ يَسِمُ القَلبَ بِالقَسوَةِ ، ويُبطِئُ بِالجَوارِحِ عَنِ الطّاعَةِ ، ويُصِمُّ الهِمَمَ عَن سَماعِ المَوعِظَةِ .    از زياد خوردن بپرهيزيد ؛ زيرا زياد خوردن ، نشان قساوت را بر دل مى نهد ، اندام ها را در اطاعت و عبادت ، كُند مى كند ، و گوش دل را از نيوشيدن پند ، كَر مى سازد .    عدّة الداعي : ص 294

تدوین اقتصاد اسلامی یکی از ضروریات تشکیل حکومت اسلامی است


مسئول مرکز نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان بیان کرد: برای تحقق جامعه و حکومت اسلامی باید ارکان و نظامات اجتماعی ازجمله اقتصاد، بر پایه اسلام تدوین شود.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر نوایی در افتتاحیه دوره پودمانی فقه اقتصاد که توسط هیئت اندیشه ورز اقتصاد این حوزه در مدرسه علمیه سلیمانیه برگزار شد، با بیان اینکه در تفکر اسلامی، انتقال اندیشه ها و جنبه های سازندگی اسلام به جامعه، جدا از واقعیت های اجتماعی نیست، گفت: برای پیاده کردن ارزش های اسلامی و الهی، آیات قرآن مشهود بر این است که بحث تاسیس حکومت و نظام سیاسی یکی از ضروریات است.

وی با اشاره به اینکه اسلام به عنوان یک ایده و آرمان بلند مطرح است، ادامه داد: اگر آیات قرآن را طبقه بندی کنیم و یک طبقه آن بر توحید باشد، سایر آیات در دیگر طبقات اخلاقیات، عبادیات و مسائل دینی، به عنوان مجراهای حکومت اسلامی قرار می‌گیرند تا روح کلی حکومت تحقق یابد.
مسئول مرکز نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان به آیه « كَيْ لَا يَكُونَ دُولَةً بَيْنَ الْأَغْنِيَاءِ مِنْكُمْ وَمَا آتَاكُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَاكُمْ عَنْهُ فَانْتَهُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ» اشاره کرد و افزود: جامعه ای که در آن ظلم و شرک نباشد و اخلاق فاضله حاکم بر روابط و در مساله اقتصادی نیز صادق باشد، جامعه اسلامی خواهد بود.
وی ابراز کرد: با توجه به اینکه قرآن پاسخگوی همه مسائل است بنابراین فقه نیز باید پاسخ گو باشد.
حجت‌الاسلام والمسلمین نوایی در ادامه تحقق جامعه کامله اسلامی را در گرو اجراییات احکام دین برشمرد و تصریح کرد: معمولا در مباحث اندیشمندان مطرح است که «هست» و «باید» با هم ارتباط دارند و حکمت نظری موجب به حکمت عملی می شود لذا باید جهان بینی به ایدئولوژی تبدیل شود تا به جامعه اسلامی دست یابیم.
وی تاسیس جامعه دینی و نظامات آن ازجمله نظام اقتصادی را به عنوان بایدهایی برای تحقق حاکمیت، عقیده و توحید اسلامی معرفی کرد و گفت: بحث علم و مکتب اقتصاد یکی از مباحث مهم است که باید نسبت به آن ممارست بیشتری داشت.
مسئول مرکز نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان، چگونگی تولید، توزیع، عرضه، تقاضا و مشارکت ها را ازمباحث مورد بررسی علم اقتصاد برشمرد و اظهارداشت: نظام اقتصادی اسلامی باید مبتنی بر رشد و رفاه و امنیت و عدالت اجتماعی تدوین شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین نوایی در بخش پایانی به راه کارهای تدوین علم اقتصاد اشاره و بیان کرد: باید اصول، مبانی و متدولوژی موجود در اقتصاد جهانی و کلیات علم اقتصاد را فراگرفته تا در خدمت اقتصاداسلامی بهره لازم را داشته باشیم.
وی با بیان اینکه دوره پودمانی علم اقتصاد اسلامی یک ضرورت حیاتی است، گفت: ضرورت فراگیری علم اقتصاد حکم نفس کشیدن را دارد و لازم است مستعدین برتر در چرخه نخبگی، در عرصه اقتصاد صاحب نظر شوند.
گفتنی است، دوره پودمانی علم اقتصاد به همت هیئت اندیشه ورز اقتصاد حوزه علمیه خراسان آغاز به کار کرده است.

كد خبر: 27646  |  تاریخ درج خبر: 97/03/23  |  کد خبرنگار: 201017
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا