امروز: جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله إيّاكُم وفُضولَ الطَّعامِ ؛ فَإِنَّهُ يَسِمُ القَلبَ بِالقَسوَةِ ، ويُبطِئُ بِالجَوارِحِ عَنِ الطّاعَةِ ، ويُصِمُّ الهِمَمَ عَن سَماعِ المَوعِظَةِ .    از زياد خوردن بپرهيزيد ؛ زيرا زياد خوردن ، نشان قساوت را بر دل مى نهد ، اندام ها را در اطاعت و عبادت ، كُند مى كند ، و گوش دل را از نيوشيدن پند ، كَر مى سازد .    عدّة الداعي : ص 294

برگزاری نشست علمی نقش دانش صرف و نحو در تفسیر قرآن


نشست علمی نقش دانش صرف و نحو در تفسیر قرآن با حضور حجت الاسلام جواد معین، مدیر گروه زبان و ادبیات عرب جامعه المصطفی العالمیه مشهد در مدرسه علمیه نرجس(س) سبزوار برگزارشد.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام جواد معین در نشست علمی نقش دانش صرف و نحو در تفسیر قرآن مدرسه علمیه نرجس(س) سبزوار با بیان اینکه علوم بلاغی، صرف و نحو تاثیر بسیاری در نحوه برداشت ترجمه و تفسیر آیات قرآن دارد، گفت: یکی از دانش ها ونیاز مندی های علمی یک مفسر ولو به طور نسبی، ادبیات عرب می باشد، چنانکه همه دانشمندان علوم قرآن، دانش صرف و نحو را برای تفسیر قرآن ضروری می دانند.

وی با اشاره به روایتی از امام صادق(ع)«أَعْرِبُوا كَلَامَنَا فَإِنَّا قَوْمٌ فُصَحَاءُ » تصریح کرد: این روایت نشان می دهد که اهمیت علم نحو در لسان روایات است.
مدیر گروه زبان و ادبیات عرب جامعه المصطفی العالمیه مشهد به آیات قرآن اشاره کرد و افزود: با مراجعه به ترجمه های قرآن، می بینیم که علم صرف و نحو در چگونگی ترجمه نیز، نقش بسزایی دارند.
وی در پایان ابراز کرد: بحث زیبا شناختی ادبی و بلاغی قرآن در زمینه مباحث موسیقی و نظم آهنگ آیات قرآن و مباحث جدید ادبی و بلاغی(علم معانی، بیان، بدیع) در تفسیر قرآن تاثیرگذار است.
گفتنی است، نشست علمی نقش دانش صرف و نحو در تفسیر قرآن، به همت معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان در مدرسه علمیه نرجس(س) سبزوار برگزارشد.
 
 
 
 
 

 


كد خبر: 27655  |  تاریخ درج خبر: 97/03/23  |  کد خبرنگار: 201017
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا