ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

طرح ادیب؛ بهانه ای برای تلالو مشعل ادبیات عرب در حوزه کهن خراسانطرح ادیب؛ بهانه ای برای تلألو مشعل ادبیات عرب و دیگر علوم راهبردی در حوزه علمیه زکهن خراسان است که در حال حاضر در مجتمع فرهنگی آموزشی حضرت جواد الائمه(علیه السلام) در گلبهار برگزار می شود.

 هر سال حجم گسترده از مشتاقان تحصیل علوم دینی و اسلامی پا در عرصه حوزه های علمیه می نهند تا ضمن خودسازی و تهذیب نفس بتوانند به عنوان سربازان حضرت بقیه الله الاعظم(عج) خدمتگزاری خالصانه  در راستای اهداف متعالی اسلام داشته باشند. بدین منظور، با عنایت به گستردگی علوم حوزوی اهمیت تسلط و سیطره بر حوزه های مختلف ادبیات عرب بر هر جوینده علمی مبرهن می شود؛ از سوی دیگر یکی از رشته های مهم حوزه معارف اسلامی ادبیات عرب است که نقش بارزی را از جهت ذات خود و ابزارهای ساختاری در کهکشان دین ایفا می کند تا آنجا که به عنوان یک علم متعالی در فهم ایات و روایات و در پیشرفت علوم دینی از جمله فقه، اصول، تفسير، کلام و فلسفه دارد و همه علما و بزرگان دینی در ادوار مختلف تاریخی ما را به اهمیت آن رهنمون ساخته اند.

مقام معظم رهبری نیز به عنوان یکی از پیشتازان تحول در حوزه های علمیه بارها و بارها در سالیان اخیر به ضرورت تحول و تغییرات ساختاری در زمینه ادبیات عرب به عنوان یکی از پیش سازهای اصلی در مسیر اجتهاد تاکید نموده اند. چراکه یکی از راه های اصلی در مسیر مجتهد پروری و پاسخگویی به شبهات روز امت اسلامی تسلط بر ادبیات عرب به عنوان یک عنصر حیاتی در عرصه حیات علمی طلبه است. در این راستا حوزه علمیه خراسان پیرو هدایت های داهیانه و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی، پس از حکم انتصاب اعضای شورای عالی و آیت الله سید مصباح عاملی به عنوان مدیر این حوزه گام های راسخی را با رویکردهای جدید ساختاری و در قالب بندی های جدید علمی در زمینه ادبیات عرب به راه انداخت و قدرت علمی و اجتهادی خود را بروز و ظهور داد.
امسال نیز در ادامه حرکت های پرشور تحولی چندین سال گذشته، معاونت آموزش این حوزه، دوره های دانش افزایی علمی، مهارتی و بصیرتی را ویژه طلاب مدارس علمیه، نومدرسان، اساتید ضمن تحصیل سطح يك، اساتید اعزامي، اساتید فقه و اصول، اساتید علوم عقلی و ادبیات عرب و اساتید حق التدریس دروس تاريخ معاصر و سيره، انقلاب و حكومت اسلامي، مهارت تبليغ، مهارت تحقيق و ارزشيابي در تابستان امسال در قالب ده ها طرح از جمله:  دوره هاي  ادیب (کارگاه های صرف و نحو و بلاغت)، برهان (کارگاه منطق كاربردي)، تحریر (کارگاه‌های فقه و اصول) و میزان (کارگاه تفسیر قرآن) برگزار می کند.
این حوزه راسخانه تلاش دارد تا در این دوره های کاربردی و مهارتی که با حضور بالغ بر 4000 استاد،  طلبه برادر و خواهر از مدارس علمیه خراسان رضوی برگزار می شود، مشعل ادبیات عرب و ديگر علوم راهبردي حوزوي  را در فضای امروز حوزه های علمیه بیش از گذشته پرفروغ و درخشان نگاه داشته که در این راستا می طلبد تا طلاب و پژوهشگران زبده و متخصص حوزوی نیز فعالیت های علمی، پژوهشی و مهارتی خود را بسط و توسعه داده و بکوشند این حرکت های تحولی را به مئابه دیگر گام های حوزه انقلابی در مسیر روشن اجتهاد به تلالو در آورند.
روابط عمومی حوزه علمیه خراسان

 


كد خبر: 27778  |  تاریخ درج خبر: 1397/04/17  |  کد خبرنگار: 10224
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا