امروز: سه‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

کردار حافظان کیان حوزه های علمیه تشیع ملاک طلاب حوزه های علمیه باشد


استاد حوزه علمیه خطاب به اساتید ضمن تحصیل ، با بیان این که به رفتار و کردار حافظان کیان حوزه های علمیه تشیع نگریسته و برهمین اساس حرکت کنید، گفت: سیره اخلاقی و رفتاری رجال حوزه های علمیه را معیار خودتان قرار دهید.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام و المسلمین حق پناه در جمع اساتید ضمن تحصیل در اردوگاه جواد الائمه(ع) گلبهار با بیان این که رسالت همه ما آشنایی با قرآن و مانوس کردن امت اسلامی با آن می باشد، گفت: رسالت همه ما تلاوت آیات قرآن بر مردم می باشد که البته پیش از آن یکایک طلاب باید بتوانند دین را آموخته، عمل کرده و به درستی در جامعه اسلامی تبلیغ کنند.
این استاد حوزه  ضمن تبیین باید های طلبگی در زمینه تدریس و تدرس، با بیان این که طلاب باید بدانند طلبگی رسالت و مسئولیت سنگینی دارد، تصریح کرد: مرحوم شهید باهنر زمانی در مدرسه نواب به طلاب این چنین گفت:  همه برای 50 سال آینده آماده باشید که رسالت سنگینی در پیش دارید و باید امروز نیز طلاب آمادگی نسبی را داشته باشند.
وی با بیان این که هنر هر یک از شما اساتيد ضمن تحصيل  با میزان اثرگذاریتان در جامعه و در میان مردم معین می شود، خطاب به حاضران توصیه کرد: هر کلاس درس را با نکته و مطالب اخلاقی آغاز کنید، چراکه اگر کلاس با نکته های اخلاقی از ائمه معصومین(ع) و انبیا آغاز شود اثرگذاری و برکت بیش تری خواهد داشت و از سوی دیگر مطالبتان را با چینشی منسجم به طلاب ارائه دهید.
استاد حوزه علميه خراسان با اشاره به سخنی از امام راحل(ره)، خطاب به اين جمع  با بیان این که ابتدا خودتان را اصلاح کنید و سپس این انقلاب را به اقصی نقاط دنیا صادر کنید، به ضرورت خودسازی و تهذیب نفس تاکید کرد.
حجت الاسلام و المسلمین حق پناه تاکید کرد: همه شما در صف طلبگی قرار دارید که نخستین رجال این صف، شیخ کلینی، شیخ طوسی، ابن ادریس، شهید اول، شهید ثانی، مقدس اردبیلی، آخوند خراسانی و امام راحل(ره) قرار دارند و بنابراین، باید بر همین اساس کردارتان همچون آنان الگو و اسوه باشد.
وی با بیان این که به رفتار و کردار حافظان کیان حوزه های علمیه تشیع نگریسته و برهمین اساس حرکت کنید، افزود: سیره اخلاقی و رفتاری این بزرگان را معیار خودتان قرار دهید، در همه حالات در حوزه های علمیه در برخورد با شخصیت ها محترمانه برخورد کنید، به طلاب جدیدالورود نیز احترام بگذارید و تلاش کنید این ادب و احترام در رفتارهمه طلاب موج بزند.
این استاد حوزه  با توصیه نسبت به مطالعه کتاب سیمای فرزانگان و ملاحظه چگونگی حفظ حوزه علمیه توسط بزرگان آن، گفت ما نيز در همه حال بايد همچون گذشتگان از حوزه هاي علميه با علم ودانش وعمل  صيانت كنيم و  در مقابل شيطنت هاي مزدوران نیز هوشيار و صلابت داشته باشیم.
وی با بیان این که هر یک از اساتید حوزه های علمیه نیز باید بکوشند طلبه را تشویق به سخن گفتن کنند، تصریح کرد: هر یک از این طلاب فردا مبلغ و مفسر می شوند، بنابراین تا آنجا که می توانید طلاب را تشویق به پرسشگری کنید و بگذارید نظرات خود را ارائه دهند.
حجت الاسلام و المسلمین حق پناه با بیان این که طلبه در زمینه مسائل سیاسی باید بتواند جریان شناسی کرده و افراط و تفریط نداشته باشد، خاطر نشان کرد: گاهی برخی طلاب با سخنان به ظاهر روشنفکرانه غربی تیشه به ریشه اسلام می زنند که کردار و رفتار آنان مردود است؛ رفتار غربی گرایانه و تحجر دو لبه قیچی اند که بنا دارند اسلام را ریشه کن کنند؛ بنابراین هر یک از شما عزيزان باید بدانید راه فقاهت و ولایت،  مبارزه با ظلم و ظالمان زمان بوده و این نیز توامان با روحیه شجاعت در انسان است.

 


كد خبر: 27795  |  تاریخ درج خبر: 97/04/18  |  کد خبرنگار: 3884
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا