امروز: سه‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

نوزدهمین نشست تخصصی کلمه سواء برگزار شد


نوزدهمین نشست تخصصی کلمه سواء با موضوع "نکات کلیدی در گفتگوی بین ادیان" به همت هیات اندیشه ورز اسلام، ادیان و ارتباطات میان فرهنگی به زبان انگلیسی برگزار شد.

در این نشست، حجت الاسلام سیدمهدی ناجی، کارشناس امور بین الملل دفتر نهاد مقام معظم رهبری دانشگاه فردوسی در آغاز به اهمیت حوزه گفتگوی بین ادیان در جهان معاصر و وجود انواع مختلف گفتگوی ادیان پرداخت و گفت: گفتگوی بین ادیان لزوما در قالب جلسات رسمی و میان نخبگان اتفاق نمی افتد، بلکه می تواند در متن زندگی مردم و در قالب های غیررسمی نیز انجام شود.
وی سپس به صورت تفصیلی به ضرورت اهتمام به رعایت اخلاق در گفتگوی بین ادیان اشاره کرد و در این زمینه با ذکر مثال های کاربردی، از توجه دقیق و عمیق مخاطبان گفتگوی بین دینی به گفتگوگر دینی در حوزه ارتباطات کلامی و غیرکلامی و مواردی مانند: لحن و سرعت گفتگو و نیز بیان چهره و زبان بدن سخن گفت.
حجت الاسلام ناجی در بخش بعد، به ضرورت مجهز بودن افراد فعال در حوزه گفتگوی بین ادیان به دانش کافی از منابع دینی خود و منابع دینی افراد مقابل در گفتگوی بین دینی پرداخت و در این زمینه طی یک مثال کاربردی، به موضوع اعتبار(authenticity) کتاب مقدس و قرآن کریم اشاره و لزوم استفاده از باورهای مقبول طرف مقابل در جریان گفتگوی بین دینی را تبیین و تشریح کرد.
وی در ادامه پرهیز از تمرکز بر روی مسائل جزئی و لزوم تمرکز بر اصول و مبانی نظری دینی را یکی از مهم ترین نکات کلیدی در گفتگوی بین دینی برشمرد.
شایان ذکر است که سلسله نشست های تخصصی کلمه سواء، به صورت هفتگی توسط هیات اندیشه ورز اسلام، ادیان و ارتباطات میان فرهنگی حوزه علمیه خراسان در محل این هیات واقع در خیابان امام خمینی(ره) برگزار می شود.

 


كد خبر: 27813  |  تاریخ درج خبر: 97/04/17  |  کد خبرنگار: 3884
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا