امروز: سه‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

ارزش انسان در گرو توجه به ساحات انسانی است


کارشناس تبلیغ ابرازکرد: انسان باید برای رسیدن به قرب الی الله، هر گمان بد و اندیشه ناپاک را از خود دور کند.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، خانم حسن‌پور در جلسه سوم اخلاق طرح دانش افزایی اساتید ضمن تحصیل و نومدرسان مدارس علمیه خواهران که در اردوگاه جوادالائمه(ع) گلبهار در حال برگزاری است، ارزش انسان را در چهار ساحت فکری، رفتاری، گفتاری و پوششی برشمرد و بیان کرد: انسان متخلق برای خود ارزش قائل است، لذا در حالت های مختلف، مراقب فکر، رفتار، گفتار و پوشش خود است تا به مقام والا و قرب الی الله نزدیک شود.

وی با اشاره به محرمات احرام در حج، تشریح کرد: برای مُحرم شدن، باید مودب بود و به خود ضرر نرساند تا در پیشگاه خداوند حاضر شد؛ در اصل این همه ادب برای بزرگی صاحب خانه است.
کارشناس تبلیغ مدارس علمیه خواهران خراسان با اشاره به حدیثی از امام صادق(ع) که «حرمت مومن از کعبه بالاتر است.»، افزود: آن همه دستورات و رعایت آداب در احرام و سختی ها و انتظاری که مُحرم، در مسیر رسیدن به مسجدالحرام تحمل می کند به جهت شرافت خانه کعبه ای است که در این حدیث حرمت مومن را والاتر از آن می داند، لذا باید مراقب اندیشه، گفتار و رفتار و ساحت انسانی خود در برابر دیگران باشیم.
وی در ادامه به تشریح ساحت فکری انسان پرداخت و با اشاره به سوره حجرات، ابرازکرد: ما حق نداریم در مورد دیگران گمان بد و فکر منفی داشته باشیم.
حسن‌پور با بیان اینکه برخی به رابطه خود با دیگران و حتی ارتباط با خدا، بدگمان هستند، گفت: مومن هیچ وقت در تنگنا قرار نمی گیرد و انسان با تقوا در بن بست نمی ماند. ( أَلَیسَ الصُّبْحُ بِقَرِیبٍ)
وی با اشاره به آیه « اِنّ مَعَ العُسْرِ یسْراً» ادامه داد: مومن همیشه گمانش، مثبت است و آنچه از خدا می رسد را خیر می داند.
این کارشناس تبلیغ با بیان اینکه باید گمان مثبت را در جامعه رواج دهیم، گفت: کنترل حسادت، حرص، کینه، گمان بد و ... برای رسیدن به ساحت فکری ضروری است و باید این روحیه را در خود و دیگران، تقویت و ترویج کرد.
حسن‌پور در ادامه به تشریح ساحت رفتاری در انسان پرداخت و ابرازکرد: انسانی که برای خود، ارزش و حرمت قائل است، در نوع رفتار با دیگران، همیشه آداب دینی و اجتماعی، همانند فاصله و سلسله مراتب احترام را رعایت می کند.
وی پوشش را نوعی احترام به طرف مقابل برشمرد و با بیان اینکه شیطان، همه‌ی تلاشش بر این است که ارزش انسان را از بین ببرد، افزود: وقتی از ارزش انسان کاسته شود دیگر حرمتی برایش باقی نمی ماند و حفاظ و حریمی وجود ندارد.
کارشناس تبلیغ در پایان با تاکید بر اینکه برای تمام نعمت های الهی احترام قائل شویم، گفت: برای خود نیز حرمت قائل شوید و نگذارید هر چیز نا پاکی وارد اندیشه و فکر شما شود.
گفتنی است، سلسله جلسات اخلاقی در طرح دانش افزایی اساتید ضمن تحصیل و نومدرسان مدارس علمیه خواهران، هر روز قبل از نماز مغرب و عشا در اردوگاه جوادالائمه(ع) گلبهار برگزار می شود.

كد خبر: 27814  |  تاریخ درج خبر: 97/04/19  |  کد خبرنگار: 201017
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا