امروز: سه‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

حفظ کرامت نفس، زمینه ای برای ارتقاء روح


کارشناس تبلیغ مدارس علمیه خواهران، گفت: مومن کاری نمی کند که از کرامت نفسش کاسته شود.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، خانم حسن‌پور در دومین جلسه اخلاق طرح دانش افزایی اساتید ضمن تحصیل و نومدرسان مدارس علمیه خواهران که در اردوگاه جوادالائمه(ع) گلبهار در حال برگزاری است، با اشاره به کرامت انسانی گفت: اگر كسي كرامت و احترام مي خواهد بايد آن را در فضايل اخلاقي بداند و برای کسب آن تلاش کند.

وی با اشاره به سوره تین، افزود: توان انسان بالا است و خداوند مقدّری بزرگتر از آن را برایمان در نظر نگرفته است لذا در برابر سختی و مشکلات باید بردبار باشیم.
کارشناس تبلیغ مدارس علمیه خواهران، با طرح این سوال که « فضیلت های فراموش شده، فطرت و خلقت من، چه انتظاری از من دارد؟» ابرازکرد: کلاس اخلاق، زمینه ای برای پرواز روح و ارتقا معرفت درونی است که باید از آن بهره برد.
وی با بیان اینکه دین در نگاه و حرف مردم برخی اوقات قوی تر از دین، در حکم الهی است و بیشترین توجه افراد در جامعه به نگاه مردم است، گفت: برخی اوقات آنچه که انجام می شود خیلی متفاوت از آنچه که باید باشد و دین الهی به ما اجازه داده است لذا در انجام احکام الهی لازم است اهتمام بیشتری داشته باشیم.
حسن‌پور، لازمه تغییر در نگرش را، تفکر دانست و ادامه داد: باید یک جریان راه بیندازیم و سند حرف مردم که در جامعه پررنگ است را به سند حرف خدا و اجرای احکام الهی تغییر دهیم.
وی با اشاره به اینکه یکی از معضلات جامعه امروز، عدم تکریم انسان است، گفت: در همه کشورها بحث اخلاق انسانی وجود دارد، اما مبانی اخلاقی در دین اسلام و از دیدگاه شهید مطهری(ره)، کرامت انسانی است.
این کارشناس تبلیغ، ارزش والای انسان را در گرو احترام به خود برشمرد و افزود: غیبت، تهمت، گمان بد، کینه و... از رذایل کرامت انسانی است که باید برای حفظ ارزش وجودی خود، آنها را کنترل کرد.
وی با بیان اینکه كرامت انساني را باید در خلقت الهي جست وجو كرد و علت تكريم و احترام انسان بر همه هستي را در اينجا ديد، گفت: اگر كسي كرامت و احترام مي خواهد بايد آن را در فضايل اخلاقي بداند و برای کسب آن تلاش کند و دوري از فضايل اخلاقي را همانند پشت پا زدن به كرامت و حرمت خود بشمارد.
حسن‌پور در پایان با بیان اینکه مومن کاری نمی کند که از کرامت نفسش کاسته شود، به خلقت انسان و آیات متعدد قرآن در این رابطه اشاره و ابرازکرد: تمام مقصد این است که انسان از انسانیت خویش نزول پیدا کند و شیطان برای آن قسم خورد، اما مقصد الهی غیر از این می باشد و زمینه ارتقاء کرامت نفس را برای انسان باز گذاشته است.
گفتنی است، سلسله جلسات اخلاقی در طرح دانش افزایی اساتید ضمن تحصیل و نومدرسان مدارس علمیه خواهران، هر روز قبل از نماز مغرب و عشا در اردوگاه جوادالائمه(ع) گلبهار برگزار می شود.

كد خبر: 27816  |  تاریخ درج خبر: 97/04/17  |  کد خبرنگار: 201017
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا