امروز: سه‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

اولین جلسه «حلقه گفتمانی انقلاب اسلامی» برگزار شد


اولین جلسه «حلقه گفتمانی انقلاب اسلامی» به همت معاونت فرهنگی‌اجتماعی حوزه علمیه خراسان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، اولین جلسه «حلقه گفتمانی انقلاب اسلامی» با موضوع «برگزاری دوره تربیت مدرس معارف انقلاب اسلامی» و با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی مقامی، معاون فرهنگی‌اجتماعی حوزه علمیه خراسان، موسوی‌مهر، مسئول شعبه مشهد مؤسسه انقلاب اسلامی و جمعی از مدیران مدارس تخصصی سطح سه و چهار برادران و خواهران این حوزه، در محل ساختمان مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مقامی در ابتدای این جلسه، گفت: هدف از برگزاري این جلسه این است که ظرفیت‌های حوزه علمیه نسبت به انقلاب اسلامی، شناسایی و به‌کارگیری شود تا بتوانیم شور و نشاطی که قبل از انقلاب و اوایل انقلاب و تا پایان جنگ تحمیلی در حوزه علمیه خراسان وجود داشت را تقویت کنیم.

وی افزود: معارف و اندیشه انقلاب اسلامی باید به طلبه‌های جدید منتقل شود و اگر این انتقال صورت نگیرد، عملکردهای متناسب با اندیشه انقلاب اسلامی در میان طلاب شکل نخواهد گرفت و در نتیجه اصل انقلاب به خطر می‌افتد، یعنی زحمات کشیده‌شده در این راه فراموش و خون‌هایی که برای انقلاب ریخته شده، پایمال خواهد شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مقامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در جریان اندیشه انقلاب اسلامی، مهمترین کسانی که در استمرار آن نقش‌آفرینی می‌کنند افرادي هستند که خودشان انقلاب کرده‌اند و باید همان اندیشه‌های آنان تبیین شود تا انقلاب ادامه یابد، اما اگر تفکرات غیرانقلابی یا تفکرات کسانی که سهمی در شکل‌گیری انقلاب اسلامی نداشته‌اند در فضای حوزوی رواج یابد ممکن است فضا را منحرف کند.

معاون فرهنگی‌اجتماعی حوزه علمیه خراسان توضیح داد: البته با مطرح‌شدن تفکرات مختلف در فضای حوزوی،  مخالف نیستیم ولی فکر اصیل انقلابی هم باید در میان بقیه تفکرات، ترویج پیدا کند؛ امروز نوع گروه‌ها و تشکل‌ها برای ترویج فکرشان دستگاه یا نهادی دارند که از آن استفاده می‌کنند ولی تفکر انقلاب اسلامی که مساوی است با تفکرات امام و رهبری، سازمان یا نهادی در این زمینه ندارد.

وی تصریح کرد: در این میان مؤسسه انقلاب اسلامی به عنوان مؤسسه‌ای فعال در داخل کشور و سطح بین‌المللی، وظیفه ترویج منظومه فکری انقلاب اسلامی و رهبری را به‌عهده دارد که دوره‌های متعددی از جمله تربیت پژوهشگر را در تهران، ، قم و اصفهان برگزار کرده و در مشهد نیز 3 سال است که این دوره‌ها برای طلاب سطح چهار و دانشجویان دکتری راه‌اندازی شده است، اما جمع طلبه‌ها در آن کمرنگ است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مقامی با اشاره به اینکه باید چنین حلقه‌های گفتمانی را راه‌اندازی کنیم تا به برکت خون شهیدان و دعای بزرگان، اندیشه انقلاب اسلامی استمرار یابد، گفت: دوره تربیت مدرس معارف انقلاب اسلامی بر محور اندیشه‌های انقلاب اسلامی و منظومه فکری رهبر معظم انقلاب، با همکاری مؤسسه انقلاب اسلامی برای طلاب سطح سه و چهار برگزار خواهد شد.

وی یادآور شد: درخواست‌های متعددی در این عرصه وجود دارد و نیازهایی در نسل چهارم و پنجم انقلاب اسلامی ایجاد شده که در گام اول باید توسط حوزویان شنیده شده و سپس پاسخ داده شود.

معاون فرهنگی‌اجتماعی حوزه علمیه خراسان با تأکید بر اینکه هدف از برگزاري اين دوره تربيت مدرس ومحقق است  گفت: جزئیات محتوا و برنامه این دوره و نیز شرایط و زمان ثبت‌نام آن به‌زودی اعلام خواهد شد.

 


كد خبر: 28077  |  تاریخ درج خبر: 97/05/18  |  کد خبرنگار: 3884
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا