ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

نشست دانش افزایی اساتید علوم عقلی حوزه علمیه خراسان برگزار شدنشست دانش افزایی اساتید علوم عقلی حوزه علمیه خراسان به همت معاونت آموزش این حوزه در مدرسه علمیه عالی نواب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام محمد علی آبادی، در این نشست با بیان این که میان تعریف ماهوی و مفهومی تفاوت هایی وجود دارد، گفت: در مفهوم ماهوی باید جنس و فصل معرف ذکر شود لذا حتی باید مفهوم عام و خاص نیز ارائه گردد اما در تعریف مفهومی الزامی بر استفاده از مفاهیم عام و خاص وجود ندارد.
وی با اشاره به تفاوت های دیگر میان مفاهیم ماهوی و مفهومی تصریح کرد: در تعریف ماهوی بر خلاف تعریف مفهومی معمولا از مفاهیم نسبی استفاده نمی شود و اشاره ای به مفاهیم متباین نیز صورت می گیرد آنطور که به عنوان مثال نماز مجموعه ای از حرکات، سکنات، نیات و اذکار اطلاق می شود و این مصداقی از مفاهیم متباین در تعریف ماهوی و مفهومی است.
حجت الاسلام علی آبادی تحلیل زبانی، مفهومی، تجربی، وجودی، میان رشته ای و تاریخی را از جمله انواع تحلیل ها عنوان و ابراز کرد: امروز تحلیل های میان رشته ای باید در حوزه های علمیه تقویت شود. 
سخنران این برنامه در ادامه به تبیین مراحل تحلیل لغوی پرداخت و بیان کرد: مراجعه به کتاب لغت، کشف ریشه و وزن لغت، نسبت معنای ریشه، تحصیل معنای وزن(حالت کلمه)، نسبت اشتراکات و تفاوت های معنای ریشه با معنای لغت، استخراج کتب لغت بر مبنای زمان تالیف، نسبت اشتراکات و تفاوت های معنای لغت به همراه کسب تفاوت های معنای لغت از جمله مراحل گام به گام تحلیل لغوی کامل و جامع می باشد که باید طلاب و اساتید به آن اهتمام داشته باشند.
وی در ادامه کشف تمایزها و رصد مرزها و مفاهیم، کشف مصادیق مادی مفهوم و رجوع به تحلیل تجربی، دید جامع به موضوع و تمایز آن با سایر موضوعات به همراه مقایسه با مفاهیم پایه بدون توجه به مصادیق را از جمله مراحل تحلیل مفهومی عنوان کرد.
حجت الاسلام علی آبادی با بیان این که برای تحلیل مفهومی باید از قواعد خاصی استفاده شده و مفهومی عامی ذکر شود که نزدیک به مفهوم موردنظر باشد، به راهبردهای تعریف موجه اشاره و ابراز کرد: در این تعریف نباید از الفاظ مشترک، مجاز و استعاره بدون قرینه دال بر مراد و یا از الفاظ مساوی با معرف استفاده کرد و در تعریف باید مضاف و مضاف الیه ذکر شود.
این استاد حوزه به اهمیت عدم تکرار معرف در تعریف پرداخت و با بیان این که در تعریف موجه باید مضاف الیه به عنوان اصل ذکر شود، خاطر نشان کرد: از مفاهیم متقابل در تعریف نباید استفاده شود و در تعریف الفاظ و موارد مشکک باید تعابیری که مشکک هستند به کار برده شود تا به مفهوم موردنظر دست یافت.

 


كد خبر: 28602  |  تاریخ درج خبر: 1397/07/29  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا