ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

محمد(ص)؛ اصل نجات بخش بشریتاگر به این روزهای خودمان بهتر بیاندیشیم، خیلی از قهرها، بدخلقی ها، بی انصافی ها، کجی ها، دروغگویی ها، تهمت ها و هر رفتار و خلق ناپسند دیگر را می توان با ماندن در مسیر نجات بخش رافت، مهربانی و الهی بودن، کنار زد و این همان اصلی است که در زندگی فردی و اجتماعی پیامبر(ص) به اتمام مکارم اخلاق شناخته می‌شود.

در طول تاریخ بشریت، حوادث مختلفی پیش می آید که شاید نتوان به درستی عمق آن را شناخت اما در این میان وقایعی هست که باید از آن در زمره اتفاقات تکرار نشدنی در مسیر هدایت انسان نام برد. اتفاقاتی مانند رحلت رسولان و بزرگان یک جامعه از این قبیل است که می تواند حتی مسیر زندگی مردم را تغییر دهد. رحلت رسول خدا(ص) نیز یکی از حوادث تلخ و اندوه بار تاریخ اسلام است و از همین امور مهم می باشد که می بایست نسبت به آن دقت و اهتمام ورزید و ابعاد آن را بررسی کرد. بنا به قول مشهور علمای شیعه، پیامبر اکرم(ص) در روز دوشنبه برابر با 28 صفر سال 11 هجری قمری رحلت نموده اند.

دردی بر درد رحلت
آن حضرت پس از سال ها مجاهدت و تلاش در راستای معرفی دین اسلام و خاتمیت نبوت به بشریت بر دو تکیه گاه همیشگی تأکید کرده و از همه مسلمانان خواستند که نسبت به قرآن و اهل بیت(ع) ایشان اهتمام داشته و از این دو جدا نشوند. این کلام نورانی که به حدیث ثقلین مشهور است، نشان دهنده اهمیت زندگی مردم در قالب قرآن و اهل بیت(ع) است که می تواند به برترین زندگی و تکامل والای انسانیت بیانجامد.
با این وجود، در عین تلخی از دست دادن آن رسول الهی، بی بصیرتی ها و بی توجهی به هشدارهای آن حضرت، عرصه دنیاگرایی را برای برخی از افراد باز کرد و اسلام عزیز ماتم زده را اندوه ناک تر کرد. شاید دردناک تر از رحلت رسول مهربانی، فراموش شدن سفارش آن حضرت باشد که بی شک دردی بر پیکر اسلام بوده و هست.

اخلاق؛ دوای درد امروز بشریت
از سویی باید توجه داشت که رسول گرامی اسلام(ص) به نص قرآن کریم پیام آور صلح و صفا و بنا به بیان خودشان، تکمیل کننده مکارم اخلاق بوده و همگان را گرد هم جمع کردند؛ خصلتی که این روزها برای همه مردم دنیا نیازی اصلی به شمار می رود و بی شک دینداران باید از این امر در زندگی خود به خوبی بهره ببرند.
رفتار مسالمت آمیز رسول مهربانی ها موجب می شد که خیلی از کسانی که حتی حاضر نبودند لحظه ای چند کلمه از آیات الهی و سخنان آن حضرت را بشوند، به جاذبه ایشان جذب دین محمدی شده و قلبشان در تسخیر خلق رسول حق قرار بگیرد.
خداوند متعال در آیات قرآن کریم به این ویژگی رسول خویش اشاره می کند و با بیان اینکه پیغمبر از میان مردم می باشد و هواخواه و دل نگران آنهاست، یادآور می شود که این پیامبر، نسبت به مؤمنان رئوف و مهربان می‌باشد.
از سوی دیگر آن حضرت نیز مدارا و نرم خویی مردم را دستوری از طرف ذات حق تعالی می دانند و حتی در تاریخ آمده است که در برابر خشونت قریش و اهانت، افترا، آزار و شکنجه ای که آنان نسبت به ایشان روا داشتند، برایشان از خدای متعال درخواست آمرزش کردند.

ماندن در مسیر خوبی
بدون تردید، در جامعه اسلامی باید به دنبال الگویی بود که رفتارمان را با آن بسنجیم و بهترین الگو رسول خدا(ص) و اهل بیت(ع) هستند که در لطف و مهربانی شهره عام و خاص بوده و لحظه لحظه زندگی شان برای طی طریق الهی نمونه ای کامل و بی همتاست.
به طور حتم، اگر به این روزهای خودمان بهتر بیاندیشیم، خیلی از قهرها، بدخلقی ها، بی انصافی ها، کجی ها، دروغگویی ها، تهمت ها و هر رفتار و خلق ناپسند دیگر را بتوان به خوبی با دورشدن از تکبر و بازگشت به اصل و یا ماندن در مسیر نجات بخش رافت، مهربانی و الهی بودن، کنار زد و صفای زندگی در جامعه اسلامی را دو چندان کرد. این همان اصلی است که در زندگی فردی و اجتماعی پیامبر(ص) به اتمام مکارم اخلاق می شناسیم و سالروز رحلت ایشان بهانه خوبی برای یادآوری، بازاندیشی و تمرین چنین اصولی است.

حوزه علمیه خراسان، سالروز رحلت رسول اكرم(صلي الله عليه و آله و سلم) و شهادت امام حسن مجتبی(عليه السلام) و حضرت رضا(عليه آلاف التحيه و الثناء) را به محبان آن حضرت تسلیت می‌گوید.

روابط عمومی حوزه علمیه خراسان


كد خبر: 28713  |  تاریخ درج خبر: 1397/08/14  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا