ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

حوزه علمیه خراسان در برگزاری برنامه برای مدیران مدارس پیشگام استاستاد گروه تاریخ معاصر موسسه امام خمینی(ره) در خصوص برگزاری اجلاس سراسری مدیران مدارس علمیه، گفت: حوزه علمیه خراسان در این زمینه پیشگام است و شعار تحولی این حوزه واقعی است و امیدواریم برای سایر حوزه‌های علمیه کشور هم الگو شود.

حجت‌الاسلام والمسلمين مهدی ابوطالبی، عضو شورای علمی و استاد گروه تاریخ و اندیشه معاصر مؤسسه امام خمینی(ره) در گفت‌وگو با خبرنگار روابط‌عمومي حوزه علميه خراسان در حاشيه اجلاس سراسري مديران مدارس اين حوزه در خصوص ضرورت بصیرت و دانش سیاسی برای طلاب حوزه‌هاي علميه، گفت: از نظر جامعه‌شناسی یکی از نهادهایی که نفوذ خود را در جامعه سنتی ایران حفظ کرده، روحانیت است و حتما نیاز است که نگاه سیاسی طلبه دقیق باشد.

وي توضيح داد: طلبه‌ها خودبه‌خود با حضور به‌عنوان امام جماعت، مبلغ دین یا هر عنوان دیگری، نوعی مرجعیت و هدایت‌گری در جامعه دارند و به همین جهت می‌توانند نگاه‌ها و انتخاب‌های مردم در فضای سیاسی را جهت‌دهی کنند، پس اگر بصیرت سیاسی طلبه بالا رود به معنی این است که بصیرت سیاسی جامعه چند گام بالاتر رفته است.
وي در خصوص واردكردن مسائل سياسي در فضاي تبلیغ و خصوصا در منبر، گفت: دین اسلام دین جامعی است و ابعاد سیاسی و اجتماعی آن بسیار پررنگ است و بخشي از كار طلبه که وظیفه‌اش تبلیغ دین است، تبلیغ سیاسی خواهد بود.
حجت الاسلام والمسلمین ابوطالبی ادامه داد: ورود به بحث‌های سیاسی و اجتماعی در منبر و مراسم‌های مذهبی، سابقه تاریخی دارد مثلا در دوره مشروطه، تحریم تنباکو و نهضت ملی‌شدن صنعت نفت کاملا مرسوم بوده است، بنابراین گره‌زدن مسائل سیاسی به مسائل دینی طبیعی است و خیلی از بحث‌های سیاسی ما مبتنی بر آیات قرآن است.
وي افزود: اما طلبه در منبر و جلساتش بحث‌های سیاسی را باید از زاویه دینی بحث کند و اگر می‌خواهد به مردم جهت‌دهی کند بايد با دلايل دینی باشد نه به دلايلي مثل عضویت در جناحي خاص.
وي در بخش ديگري با توجه به شعار حوزه تحولی و انقلابی، در مورد طلبه انقلابی، گفت: رهبری، انقلابی‌گری را دارای پنج شاخصه می‌دانند که طبیعتا شامل طلبه انقلابی هم می‌شود؛ اول اعتقاد به مبانی اسلامی و انقلابی است مثل اعتقاد به اسلام ناب در مقابل اسلام آمریکایی و متحجر، دوم توجه به نقش مردم در نظام اسلامی یعنی اعتقاد به اینکه مردم، جامعه را حرکت می‌دهند.
این استاد گروه تاریخ معاصر موسسه امام خمینی(ره) تصريح كرد: سوم دشمن‌شناسی و پایبندی به ارزش‌های اسلام و انقلاب، استکبارستیزی و حمایت از جریان مقاومت است يعني داشتن تقواي سياسي در كنار تقوای دینی به اين معني که طلبه از لغزش‌گاه‌هایی که موجب سوءاستفاده دشمن می‌شود پرهیز کند.
وي با اشاره به شاخصه‌هاي بعدي، گفت: چهارم، استقلال‌طلبی است و پنجم، اعتقاد و باور به امدادهای الهی حتی در مسائل سیاسی و اجتماعی است که در آیات متعدد قرآن کریم هم به آن اشاره شده است.
وي افزود: طلبه انقلابی خواهد توانست دشمن‌شناس بوده، تقوای سیاسی داشته و به آرمان‌های انقلاب پایبند باشد اگر بصیرت داشته باشد و بصیرت هم از مطالعه و شناخت و فهم مسائل تاریخی، سیاسی، اجتماعی، غرب‌شناسی، انقلاب اسلامی و... پديد مي‌آيد يعني طلبه بايد از لحاظ علمی پشتوانه فکری خوبی داشته باشد که بتواند دشمن را تشخیص دهد.
حجت الاسلام والمسلمین ابوطالبی مهم‌ترین شاخص طلبه انقلابی خوب را فضل در فضای طلبگی دانست و گفت: طلبه درس‌خوانده انقلابی اثري صدبرابر طلبه‌ای دارد که در این زمینه کار می‌کند ولی ضعف درسی دارد و مهم‌ترین وظیفه طلاب این است که فضای علمی خود را تقویت کنند تا بتوانند از نظام پشتیبانی علمی و فکری کنند.
وي همچنين در خصوص برگزاري اجلاس سراسري مديران گفت: حوزه علمیه خراسان در این زمینه پیشگام است و شعار تحولی این حوزه واقعی است، زيرا برای مدیران مدارس، کارگاه‌های مدیریت سیاسی، مدیریت دانش و مديريت تهذيب برگزار می‌شود.
وي با اشاره به اينكه بسيار مهم و مؤثر خواهد بود که مدیران نسبت به مسائل سياسي و دانشي شناخت کافی داشته باشند، گفت: تصميماتي كه توسط مدیر و اعضای شوراي عالي حوزه علميه خراسان گرفته شده جاي تقدير دارد و امیدواریم برای سایر حوزه‌های علمیه هم الگو شود، مثل ورود درس‌های سیاسی به عناوين درسي. 


كد خبر: 28762  |  تاریخ درج خبر: 1397/08/24  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا